Kazalnik zaupanja potrošnikov v Sloveniji se je decembra glede na november znižal za dve odstotni točki in se tako izenačil z vrednostjo iz oktobra. K znižanju kazalnika so prispevale predvsem bolj pesimistične napovedi potrošnikov glede brezposelnosti v Sloveniji v prihodnjih 12 mesecih, je objavil državni statistični urad.
Kazalnik zaupanja potrošnikov je decembra glede na december lani višji za devet odstotnih točk in hkrati za šest odstotnih točk nižji od povprečja lanskega leta. Potrošniki so letos najbolj pesimistični glede brezposelnosti v prihodnjih 12 mesecih. Vrednost tega kazalnika je bila decembra najnižja po maju letos in hkrati za 31 odstotnih točk nižja od lanskoletnega povprečja. Bolj pesimistični so bili tudi glede rasti cen v prihodnjih 12 mesecih. Ta kazalnik se je glede na november poslabšal za osem odstotnih točk, glede na lanski december pa za pet odstotnih točk.
Potrošniki so bili sicer v letošnjem letu glede rasti cen v prihodnjih 12 mesecih bolj optimistični – kazalnik je avgusta letos dosegel celo najvišjo raven od marca 1996, odkar statistični urad izvaja anketo. Od septembra pa je vrednost tega kazalnika padala, kar pomeni, da potrošniki v naslednjih 12 mesecih pričakujejo višjo rast cen, kot so jo pričakovali do jeseni. Kljub padcu pa je letošnja decembrska vrednost še vedno za 15 odstotnih točk višja od lanskoletnega povprečja.
O rasti cen v prihodnjih 12 mesecih glede na sedanje gibanje cen so decembra štirje odstotki anketiranih odgovorili, da se bodo cene po njihovem mnenju nekoliko znižale. 24 odstotkov jih je menilo, da bodo ostale približno enake kot doslej, 16 odstotkov jih je pričakovalo, da bodo naraščale po nižji stopnji, 36 odstotkov, da bodo naraščale po enaki stopnji, 20 odstotkov pa je menilo, da bodo rasle hitreje kot doslej.
V Pomurju 10.720 brezposelnih, v Sloveniji 95.446
Novembra je bilo v Pomurju prijavljenih 10.720 brezposelnih oseb, kar je 11,2 odstotka vseh brezposelnih v Sloveniji in 62 odstotkov več kot novembra 2008. Stopnja registrirane brezposelnosti je bila po septembrskih podatkih v Pomurju 14,8-odstotna, medtem ko je slovensko povprečje znašalo 9,4 odstotka. Novembra je brezposelnost najbolj porasla na območni službi Murska Sobota, kjer se je število brezposelnih povečalo za 8,8 odstotka. Po besedah direktorice območne službe Murska Sobota Cvetke Sreš je ob tem zanimivo, da se je na zavodu prijavilo 2446 nekdanjih delavcev Mure, vendar se jih je v družbo Mura in partnerji vrnilo in zaposlilo za dobo enega leta 484, za dobo treh mesecev pa 290.
Priliv brezposelnih oseb od lanskega do letošnjega novembra se je v Pomurju z 10.567 osebami povečal za skoraj 91 odstotkov, medtem ko je v Sloveniji znašal dobrih 68 odstotkov. Vendar pa so na murskosoboški območni službi v zaposlitev vključili 13,5 odstotka več oseb kot v istem lanskem obdobju oz. 3834. V strukturi brezposelnih oseb je bilo novembra v Pomurju dolgotrajno brezposelnih 37 odstotkov (slovensko povprečje je 34,9 odstotka), od tega je žensk 54,1 odstotka (v Sloveniji 48,7 odstotka). Iskalcev prve zaposlitve je med brezposelnimi v Pomurju 12 odstotkov, starih nad 50 let dobrih 30 odstotkov, invalidov pa slabih 16 odstotkov. Teh je v državi 13,4 odstotka.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.