Gospodarstvo

'Brez tujih vlaganj v igralništvo ne bo šlo'

Nova Gorica, 06. 09. 2010 17.58 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 5 min

Igralništvo je kot kamenček v mozaiku turistične ponudbe, pravi premier Pahor in ob tem izpostavlja potrebo po transparentnosti in zaupanju javnosti v delitev dobička. Potrebujemo zaupanje javnosti, še dodaja Pahor.

Igralništvo je v Sloveniji zrela panoga, trg je zasičen. Cela vrsta igralnih salonov tako ne ustvarja več dobička, je izpostavil finančni minister Franc Križanič. Dodal je, da gre strategija, ki jo je pripravila vlada, v meri zniževanja davčnih obremenitev pri povezovanju turizma in igralništva, obenem pa ohranja nadzor tako s strani nadzornih organov kot tudi v obliki lastniškega deleža države.

Hit-1
Hit-1 FOTO: Dare Čekeliš

Ekonomist Maks Tajnikar je ob tem izpostavil, da je Slovenija zelo majhen trg, zato se bodo slovenski izvajalci iger na srečo nujno morali usmeriti na oddaljene trge. "To pa lahko naredi tisti, ki ima primeren proizvod – tudi obigralniško in neigralniško ponudbo – znanje in sredstva," je menil Tajnikar ter dodal, da lahko te pogoje izpolnjujejo le velike igralnice. Ob tem je izpostavil še, da bi morala država ohraniti lastniški delež, zasebni kapital pa bi se vključil v razvoj obigralniške ponudbe.

V letu 2007 se je trend rasti v igralništvu v Sloveniji ustavil, je pojasnil ekonomist Marko Pahor. Strinjal se je, da je večina trga slovenskih igralnic zunaj meja naše države, še posebej je izpostavil Severno Italijo. Pri oblikovanju igralniške ponudbe pa je izpostavil pomen ljudi, tako tistih na vrhu z vizijo kot vseh zaposlenih, ki ustvarjajo nek produkt. Dodal je še, da se največ problematičnega igranja iger na srečo pojavlja tam, kjer je ponudba razdrobljena, kjer so avtomati tako rekoč postavljeni v vsaki gostilni.

S strategijo do profitne dejavnosti

Premier Borut Pahor
Premier Borut Pahor FOTO: Denis Sarkić - SD komunikator

Premier Borut Pahor je medtem poudaril, da subjektom v igralniški dejavnosti ni mogoče pomagati, če ne reagiramo strateško. Po njegovem mnenju mnogi zmotno verjamejo, da je igralništvo že po definiciji profitna dejavnost ter da razprava teče le v smeri, kako dobiček deliti. A temu ni nujno tako. "Profitna dejavnost bo, če bomo imeli Slovenci strategijo in bomo ustrezno vodili gospodarska podjetja, ki se ukvarjajo z igralništvom," je menil premier ter izpostavil nujnost namenjanja dobičkov igralnic tudi za razvoj obigralniške ponudbe, ki bo privabila nove goste.

Pahor igralništvo vidi kot kamenček v mozaiku turistične ponudbe, ob tem pa izpostavlja potrebo po transparentnosti in zaupanju javnosti v to, da bodo dobički uporabljeni tako, da bomo vsi imeli nekaj od tega ter da bodo negativni učinki igralništva obvladani. Izpostavil je dejstvo, da je javnost na Goriškem zavrnila tujega investitorja, kmalu zatem pa je panoga dosegla dno. "Zaupanje javnosti potrebujemo, ker brez tujih vlaganj v igralniško dejavnost ne bo šlo," je menil premier.

Ob tem je v razpravi z udeleženci posveta Pahor izpostavil še, da je treba narediti konec dvoličnosti, ko si na eni strani želimo igralništva in dobičkov, po drugi strani pa ga zaradi moralnih zadržkov odklanjamo.

Podpora Hita

Uprava novogoriškega igralniškega velikana Hit je po današnji javni razpravi sporočila, da strategija po njenem mnenju v veliki meri potrjuje in spodbuja sanacijska prizadevanja družbe ter prinaša možnosti za posodobljen, bolj uravnotežen in predvsem dolgoročnejši razvoj igralništva v Sloveniji.

Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so tako uprava kot strokovne službe družbe Hit v minulih mesecih s predlogi in pripombami aktivno sodelovali pri oblikovanju osnutka nove strategije igralništva. Ob tem so v Hitu zadovoljni, da je širši strokovni svet začetno vsebino osnutka, ki da je bila zelo enostransko oblikovana, z upoštevanjem vseh dodatnih pripomb "zadovoljivo uravnotežil".

Ob navedbi, da državna strategija sicer predvideva ohranitev večinskega lastništva države v igralniških družbah, še dodajajo, da bi sama sprememba lastništva nikakor ne pomenila jamstva za uspeh, saj bi bila prodaja državnih igralniških deležev v času, ko je premoženje najbolj razvrednoteno, najmanj primerna.

Poleg tega pojasnjujejo, da nova državna igralniška strategija v veliki meri podpira poglede, ki jih je uprava družbe Hit izrazila že v svoji strategiji razvoja družbe v obdobju 2010–2012. Ta v prihodnjih letih, z upoštevanjem obstoječih tržnih razmer, ne predvideva niti dokapitalizacije s strani države oziroma paradržavnih skladov kot tudi ne vstopa zasebnega kapitala v lastniško strukturo družbe.

Uprava Hita tudi pozdravlja dejstvo, da je država prepoznala nujnost davčnih olajšav za privabljanje gostov z oddaljenih trgov. Izkušnje Hitove hčerinske družbe Hit Montenegro in poslovanje resorta Maestral v Črni gori povsem potrjujejo pravilnost take odločitve, pojasnjujejo in dodajajo, da družba Hit sicer že zdaj ustvarja okoli 30 odstotkov prihodkov z gosti z oddaljenih trgov, torej tistih, ki so od nas oddaljeni 300 in več kilometrov.

"Da take goste lahko privabimo v Novo Gorico in ostale Hitove destinacije, da jih lahko prepričamo o kakovosti ponudbe, nastajajo stroški in ti so v povprečju desetkrat višji od stroškov z gosti, ki dnevno obiskujejo Hitove centre iz bližnjih italijanskih pokrajin," so zapisali.

Uprava Hita si je sicer v minulih mesecih veliko prizadevala za nova poslovna sodelovanja s partnerji iz Rusije in Severne Evrope, še pravijo v Hitu in dodajajo, da davčne olajšave brez dvoma pomenijo tudi spodbudo za hitrejšo sanacijo ne le družbe Hit, pač pa dobro popotnico za vse v turizmu, ki so sposobni poslovati na oddaljenih trgih.

V Hitu še poudarjajo, da se v skladu s temeljno strategijo razvoja igralništva in turizma v Sloveniji zavzemajo za oblikovanje in strateški razvoj zaokroženih igralniških območij, kjer so za to dani naravni, tržni in ekonomski pogoji ter soglasje lokalnih skupnosti. Dober primer sta lahko, kot navajajo v Hitu, prav Goriška in Kranjska Gora.

Hkrati navajajo, da pa v strategiji ostajajo odprta nekatera vprašanja, med njimi dilema, ali Slovenija sploh prenese take produkte, kot so megazabaviščni centri.

Strategija v medresorsko usklajevanje

Ruleta
Ruleta FOTO: POP TV

Država je sicer v okviru javne obravnave predloga strategije razvoja iger na srečo prejela pripombe s strani 26 deležnikov. Največ se jih je nanašalo na temo spletnih iger na srečo, lastniške strukture ter prirejanje živih iger v igralnih salonih. Strategija sedaj gre v medresorsko usklajevanje, sprejeta pa bi lahko bila v mesecu dni. Sledile bodo ustrezne spremembe zakona o igrah na srečo. "Ukrepi bi lahko postali operativni v začetku ali sredi prihodnjega leta," je pojasnil Križanič.

Bistveni poudarek nove igralniške strategije je sicer povezovanje turistične dejavnosti z razvojem igralništva. Strategija tudi vzpostavlja sistem degresivnega obdavčevanja. V kolikor bo namreč določen gospodarski subjekt zgradil večjo turistično ponudbo – maksimalni dosežek je mega igralniško-zabaviščni center – bo imel tudi manj obdavčeno igralniško dejavnost. Dodatne olajšave bodo veljale za vlaganje prihodka v obigralniško dejavnost, s čimer želi država izboljšati turistično infrastrukturo Slovenije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15

KOMENTARJI (29)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

procesija
08. 09. 2010 09.02
vetlan, podpis za sodelovanje z ruskimi in norveškimi igralnicami so nedvomno dokaz sposobnosti vodilnih v sedanji upravi ali pa je to mogoče razumeti veliko naivnost tujih igralnic, bistveno večjih od naših, ki kot da ne vejo, v kaj se spuščajo? No, to stališče je mogoče malo za lase prevlečeno. Čudi me tudi tvoje zelo destruktivno razmišljanje, kar se tiče gospodarske uspešnosti slovenskega gospodarstva na splošno. Če te čudi, zakaj sploh kdo še želi sodelovati z nami, si mogoče zamešal sedanjo s preteklimi upravami, kjer pa je gospodarski kriminal več kot očiten, podprt s številnimi dokazi in pričevanji, pa se še vedno ni zgodilo, da bi ti ljudje morali odgovarjati za svoja dejanja. Tomažič s svojim političnim zalednjem, Kovačič s svojim, sedaj se v iglasniški resor želi pomakniti še Križanič. Dobro je vsaj malo poznati ozadje problema, kot pa da kriviti vse povprek. To je bilo še vedno najlažje.
Buena Vita
07. 09. 2010 20.10
BLANLA NISEM VEDELA DA JE KANGLER SDS-OV
vetlan
07. 09. 2010 12.34
+1
procesija, "uprava Hita ima znanje" haha In kakšno je to "veliko" znanje? Narod guliti? Pa da celo v Rusijo izvaža? Veš da. Prepovedati bi bilo treba vse skupaj, kot je bilo prej. V naših razmerah igralništvo ustvarja samo reveže in odvisnike, lopovi pa se bogatijo. Kar se tiče propada...propadajo (kar jim od srca privoščim), ker kradejo na veliko in drugega vzroka tukaj ni. Na splošno pa mislim, da Slovenija po odcepitvi postala največje leglo lopovščine in korupcije. Čudi me, da sploh še kdo želi sodelovati s Slovenci. Govoriti Balkan? Dajte, no. Večjih lopovov kot so tukaj, brez kančka vesti, še nisem srečal v svetu.
blanla
07. 09. 2010 11.45
+1
Zakaj Pahorja zakaj ne Janše v Mariboru so SDSovi potopili igralnico Lampretova ,Burnač ,Blejac za nagrado pa dobili dobro službo od prijatelja Kanglerja . No SDS zdaj pa klikajte minuse sram vas naj bo vi ki niste nikoli nič krivi . AMPAK BOG IMA DOLGO ŠIBO IN TA NA VSAKO RIT PAŠE ;TAK NA LEVO ;TAK NA DESNO.
hrcekmuri
07. 09. 2010 11.24
Spawn
07. 09. 2010 10.44
Hahahahahahahahahahahahahaha Solze mi grejo na oči od smeha! Hahahahahahahahahahahahahaha Igralnice.... hahahaha.... nam... hahahaha.... propadajo! hahahahahahahahahahahahahaha Edini državi na svetu! hahahahahahahahahahahahahaha Kako nesposoben moraš biti, da ti igralnica propade? hahahahahahahahahahahahahahaha Tudi če nič ne delaš, maš dobiček (vem, ker mam izkušnje z delom v igralnici). hahahahahahahahahahahahahahaha Gospodj... ki jim je to uspelo, bi morali dobiti Nobelovo nagrado za nesposobnost! hahahahahahahahahahahahahahaha
bnam 2707
07. 09. 2010 09.44
Popolni nesposobneži in tatovi.
Samo.Jst
07. 09. 2010 09.03
ja, tuje vlagatelje... tuje znanje... tuje, tuje, tuje!!! Tujci bodo vse rešili... zgleda da šole v tujini podeljuje namesto diplom čarbone palčke... zakaj ne bi torej nadomestili kar samega Pahorja z kašnim tujcem?? Pa naj kar na njegovem nivoju uporabi svojo čarobno paličico in bo vseh slovenskih težav in tegob enkrat in za vselej konec!!
preverjeno
07. 09. 2010 08.51
transparento delovanje igralnic je mogoče tudi pri nas. to je pokazalo sedanje vodstvo hita, ki pred javnostjo ničesar ne skriva. bolj problematičen je razlog za privatizacijo, ki se ga Križanič skupaj s Isajlovićem oklepa že dolgo časa. Njegov načrt, prodati Hit za nizko ceno Malezijcem, bi pomenil korak nazaj, poslanstvo države je navsezadnje tudi v tem, da skrbi za svoja podjetja, ne pa da jih prodaja azijskim podjetjem, ki bi z njegovim prevzemom narediti bistveno več škode kot koristi.
Tonček Balonček
07. 09. 2010 07.37
A ta država ne zna sama niti igralnic vzdrževati brez "tujih vlaganj" in "strateških partnerejev"? Zakaj so tujci le tam, kjer je denar treba le pobrati (bančništvo, posredništvo, farmacija itd.), naj anjdejo strarteške partnerje za panoge, ki nam grejo slabo!
jurimuri1
07. 09. 2010 06.47
ko so scuzali italjane do zadnjega centa jim pa žrtev zmanjkuje, a ti pohlepnežii mislijo, da so drugje ljudje tudi tolk butasti, a se na šentilju niso nič naučili
neonis
07. 09. 2010 06.33
Kaj se gremo v tej naši mali državici, ki je po številu prebivalcev le 1/10 New York CITY-ja. Lahko bi v gospodarstvu cvetela "se pozicionirala" v svetovnem merilu, a kaj ko ne sodelujemo in si ne zaupamo! Kaj nas tako bremza, mogoče surova in trda preteklost?
Peter Kralj 1
07. 09. 2010 05.10
ja, mislite samo na to, kako bi obupanemu folku pobrali še zadnji fičenk. Vsi vemo, da so igralnice pralnice denarja.
neonis
06. 09. 2010 22.40
Pustite, naj nas drugi HVALIJO "dobrodošli v najlepšem mestu v Sloveniji". Enaka filozofija razmišljanja: "ZAPISANI ODLIČNOSTI". Pustimo naj to drugi zapišejo, potem pa s ponosom in gospodarnostjo naprej v pripravo za težke čase. Kako, da ni znanja o igralništvu in kapitala za razvoj? Ja hudiča kam pa je to vse izpuhtelo? Ne znamo organizirati in nočemo videti kapitala, ki ga imamo predvsem v ljudeh samih kot posameznikih, to je realnost v naših socialnih odnosih v Goriški regiji.
volek
06. 09. 2010 21.19
+1
Spomnim se še, bilo je pred skoraj 20 leti, ko je dr. prof. Bogomir Kovač po vseh medijih razlagal kako mora Slovenija vlagati denar v igralništvo, še v Las Vegas ga je poslala vladajoča LDS in HIT. Z ekipo RTV Slovenija je posnel srceparajočo oddajo o zlatem jajcu-igralništvu. In veste kaj bom napisal:ŠALABAJZERJI IN LOPOVI.
gulmor
06. 09. 2010 20.59
Kaj tuja vlaganja! Nesposobni so gospodarit. Tuja vlaganja pridejo, preselijo in zaprejo frimo. To so ti tuja vlaganja.
procesija
06. 09. 2010 20.47
kavazmlekom, Tajnikar nedvomno je strokovnjak, ki bi ga v tem pogledu moral Pahor in še drugi bolj poslušati. Če mislijo, da Slovenci niso sposobni voditi tako velike družbe, potem je nekaj narobe s temi našimi politiki, da imajo tako malo zaupanja v znanje Goriške regije, ki definitivno znore prebroditi sedanjo krizo. Križanič pa je tako ali tako poglavje zase, tudi v tem pogledu dela proti državi in njenim državljanom.
gogagoga
06. 09. 2010 20.37
+1
kar vse igralnice zapret...mutna posla
LomilkaSrc
06. 09. 2010 20.27
HIT se je izčrpvavalo dolga leta. nihče ni gledal koliko bo na koncu leta saj so gostje skoraj dobesedno denar v vrečah nosili na aparate. vodilne v hitu je postavila politika in seveda si je vsak nagrebel kolikor si je upal. če je uspešno skril vso situacijo vidite sami. seveda je cilj HIT sprivatizirati saj tako izžeta igralnica nima prihodnosti. imeli so prilike tujih vlagateljev v času kot je HIT še nekako dobro posloval vendar so jih zavrnili češ: mi zakonov ne bomo prirejali ameriškim ..... bla bla bla
kavazmlekom
06. 09. 2010 20.26
@procesija pred kratkim je Pahor izpostavil, da presojo o tem, kako pa kaj z igralništvom prepušča strokovnjakom. kot kaže se med te strokovnjake ne uvršča dr. Tajnikar, ampak nekateri iz Pahorjevega štaba z razno raznimi postranskimi navezami. Mislim, da tu ni vprašanja, kdo ima bolj objektiven pogled na reševanje tega problema.