Kot je dejal predlagatelj razprave, predsednik Hrvaške socialno-liberalne stranke (HSLS) Dražen Budiša, Hrvaška spora o NEK ne more izgubiti, posebej, če umakne svojo ratifikacijo. Kot je znano, se je hrvaški sabor ob ratifikaciji sporazuma zavaroval, da svoj podpis lahko umakne, če ga Slovenija do 1. januarja ne potrdi tudi sama. Hrvaški poslanci so izrazili bojazen, da bo Slovenija v precej boljšem pogajalskem položaju, če uspe ratificirati sporazum o NEK.
Predsednik HSLS je še pojasnil, da njegova stranka ocenjuje kot zelo pomembno tudi razpravo o privatizaciji Sunčanega Hvara, saj je ta afera pretresla hrvaško javnost ter poslabšala ugled in mednarodni položaj Hrvaške. "Posledica tega je, da nam iz zunanjepolitičnega odbora slovenskega parlamenta sporočajo, da bo Slovenija zaradi afere s Sunčanim Hvarom morala ukrepati v smeri zaustavitve ali oviranja Hrvaške na njeni poti v evro-atlantske integracije, še posebej v kontekstu naše najavljene kandidature za članstvo v EU," je dejal Budiša.
Vendar kljub temu razpravi o razveljavitvi ratifikacije NEK in o propadli privatizaciji Sunčanega Hvara nista bili uvrščeni na dnevni red današnje seje.