Računsko sodišče je v reviziji poslovanja Telekoma Slovenije ugotovilo, da je podjetje v obdobju med letoma 1998 in 2003 na področju stroškov svetovalnih in trženjskih storitev, amortizacije, plač, donacij za humanitarne in podobne namene ter odškodnin v več primerih ravnalo v nasprotju z zakoni in drugimi predpisi.
Kot so ugotovili revizorji, je Telekom Slovenije v omenjenem obdobju v več primerih kršil zakon o javnih naročilih.
Tako je denimo tri javna naročila za storitve v znesku 121,6 milijona tolarjev oddalo brez javnega razpisa, pri četrtem javnem naročilu, oddanem z neposredno pogodbo v znesku 41,7 milijona tolarjev, pa ni posebej skrbno preverilo cene.
Božičnice, nagrade in izredna delovna uspešnost
V Telekomu so tudi nepravilno določili osnovno plačo članom uprave in jim zato v obdobju od januarja 1998 do maja 2001, ko je še bil javno podjetje, izplačali 24,2 milijona tolarjev preveč. Poleg tega so upravi brez soglasja vladne komisije izplačali tudi nagrade, izredno delovno uspešnost in božičnico v skupnem bruto znesku 12,8 milijona tolarjev, za projektno delo pa še 16,4 milijona tolarjev. V neskladju s pogodbo pa so za reprezentanco izplačali 5,1 milijona tolarjev.
Poleg plače še honorar za poslovodenje
Enemu članu uprave pa so leto dni poleg mesečne plače na podlagi pogodbe o zaposlitvi obračunavali še osebni prejemek v bruto znesku 5,7 milijona tolarjev na podlagi pogodbe o poslovodenju.
S tem, ko je Telekom članom uprave obračunaval višje bruto plače od zneskov, določenih s sklepi vlade, je negospodarno porabil 138,6 milijona tolarjev. "Članom uprave je poleg tega izplačal za 54,9 milijona tolarjev prejemkov, ki niso bili dogovorjeni, poleg tega pa jim do decembra 2002 tudi ni obračunaval pavšalnega zneska za uporabo službenega vozila, s čimer je bila družba prikrajšana še za milijon tolarjev," je povedal namestnik predsednika računskega sodišča Zoran Mladenovič.
Telekom Slovenije je pri poslovanju kršil tudi določila internih aktov. "Gre za javna naročila storitev, ki so bila izvedena pred majem 2001, saj Telekom Slovenije od uveljavitve zakona o telekomunikacijah ni več zavezan uporabljati zakona o javnih naročilih temveč zgolj interne akte," je pojasnil vrhovni državni revizor Samo Jereb.
Računsko sodišče je ob reviziji poslovanja Telekoma izdelalo tudi primerjalno analizo, v kateri je primerjalo poslovanje družbe in njenih hčerinskih družb s podobnimi telekomunikacijskimi podjetji.
Mobitel bi lahko bil dobičkonosnejši
Ugotovili so, da je Telekom Slovenije v primerjavi z operaterji, ki na svojih trgih prav tako obvladujejo zelo visoke tržne deleže, posloval dobro. Višji dobiček iz poslovanja pa bi moral po mnenju revizorjev dosegati mobilni operater Mobitel, ki ima na svojem trgu pomembno močnejši položaj kot primerjana podjetja, medtem ko so rezultati Siola podobni sorodnim ponudnikom internetnih storitev.
Računsko sodišče je glede pravilnosti poslovanja Telekoma v letih od 1998 do 2003 izreklo mnenje s pridržkom. Revizorji so Telekom Slovenije vzeli pod drobnogled na pobudo nekdanjih opozicijskih poslancev SDS in NSi še v času vlade Antona Ropa.
Največja lastnica Telekoma Slovenije je država, ki ima v družbi 62,53-odstotni lastniški delež, Slovenska odškodninska družba in Kapitalska družba pa imata skupaj še 11,61 odstotka delnic.
KOMENTARJI (6)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.