
Člani vladnega kabineta v Prištini so vnovič poslušali poročilo o izboru, ki ga je pripravila pristojna komisija za telekomunikacije pod vodstvom Antona Berishe. Vlada je ob tem danes odločila, da bo zahtevala vnovično poročilo misije ZN na Kosovu (Unmik) o spornem izboru konzorcija Mobitel Mobikos. V Mobitelu so pojasnili, da zadeve ne morejo komentirati, ker niso prejeli nobenih uradnih informacij.
Kot je po seji vlade povedal Berisha, je vladnim predstavnikom danes ponovno razgrnil primer Mobitel Mobikos. "Ponovil sem, kar javnost že ve: da je postopek izbire končan, da je bil zakonit, da v postopku ni bilo nepravilnosti, kar je ugotovilo tudi prištinsko sodišče, in zato sem vladi predlagal, da spoštuje odločitev naše agencije za telekomunikacije."
Kosovska vlada se je nato odločila, da bo pojasnilo o spornem primeru vnovič zahtevala tudi od Unmika. Direktor Mobitelovega kosovskega partnerja Mobikosa Fatmir Gashi je namreč po seji vlade povedal, da se je kosovska vlada odločila, da bo zahtevala novo poročilo tudi od Unmika, nato pa sprejela končno odločitev. Ali bo torej razveljavila razpis, na katerem je bil kot najboljši ponudnik izbran konzorcij Mobitel Mobikos, še ni jasno.
Menda v novi začasni vladi, ki ji predseduje Bajram Kosumi, ne izključujejo možnosti, da bi potrdili odločbo agencije, ki je konzorcij Mobitel Mobikos izbrala za drugega kosovskega mobilnega operaterja.
Neeraj Singh, predstavnik Združenih narodov na Kosovu, je povedal: "Želeli bi sodelovati s kosovsko vlado pri novem razpisu za drugega operaterja mobilne telefonije, ki bi moral biti izbran v skladu z zakonom in ostalimi razpisnimi postopki."
Razpisni postopek se sicer vleče že od decembra 2003, ko je bilo objavljeno povabilo za sodelovanje na mednarodnem razpisu. Na njem je bila konec junija lani med šestimi ponudniki kot najboljša izbrana ponudba konzorcija Mobitel Mobikos.
Zaradi domnevnih nepravilnosti v postopku pa je Unmik ves čas terjal razveljavitev samega razpisa. Ta seveda ni bil razveljavljen s strani pristojnih organov, zato ga razveljavil Unmik. Prištinsko sodišče je namreč ugotovilo, da v postopku ni bilo nepravilnosti in zato odločilo, da so bila vsa dejanja zakonita.