Gospodarstvo

Brez končne odločitve o usodi Grčije

Bruselj, 14. 06. 2011 21.17 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Finančni ministri držav v območju evra na kriznem sestanku o Grčiji niso sprejeli nikakršne dokončne odločitve glede pomoči tej prezadolženi državi pred bankrotom. Šef evroskupine Juncker je sicer že ob prihodu na sestanek dejal, da bodo le preučili možnosti pomoči Grčiji.

Šef evroskupine Jean-Claude Juncker
Šef evroskupine Jean-Claude Juncker FOTO: Miro Majcen

Finančni ministri držav v območju evra na današnjem kriznem sestanku o Grčiji niso sprejeli nikakršne dokončne odločitve glede pomoči tej močno prezadolženi državi pred bankrotom, so povedali viri pri EU. Odločitve sicer niso bile pričakovane, sploh ne potem ko je šef evroskupine Jean-Claude Juncker ob prihodu na sestanek povedal, da gre zgolj za pripravo rednega zasedanja prihodnji teden in da bodo le preučili vse možnosti pomoči Grčiji.

Vendar pa je bila pričakovana vsaj izjava evroskupine, v kateri naj bi članice območja evra zapisale, da so pripravljene storiti vse za zagotovitev stabilnosti evra in da bodo odločitve sprejele naslednji teden. A po navedbah virov ni bilo soglasja niti za tako izjavo. Tako bo še treba počakati na odločitev o naslednjem, 12 milijard evrov težkem obroku posojil Grčiji v sklopu lani dogovorjenega mehanizma 110 milijard evrov pomoči tej državi, od česar območje evra prispeva 80 milijard, preostalo pa Mednarodni denarni sklad (IMF).

Prav tako bo, kot je bilo sicer pričakovano, še treba počakati na odločitev o potrebni dodatni pomoči državi, ki naj bi znašala od 80 do 120 milijard evrov in pri kateri naj bi sodelovali zasebni upniki. Z dodatno pomočjo naj bi si država zagotovila solventnost po letu 2012.

Tri glavne možnosti pomoči Grčiji, o katerih se razpravlja, so: "dunajska pobuda", ki predvideva zamenjavo obveznic, ki jim kmalu poteče ročnost, z novimi z daljšo ročnostjo, podaljšanje ročnosti obstoječih obveznic ter "mehko prestrukturiranje" dolga. "Dunajsko pobudo" podpirajo Evropska komisija, Evropska centralna banka (ECB) in Francija, saj ta po njihovem mnenju ne bi pomenila razglasitve nezmožnosti izpolnjevanja obveznosti Grčije, kar bi sicer pomenilo, da je država v bankrotu. "Dunajska pobuda" je bila zagnana januarja 2009, na vrhuncu finančne krize, s ciljem zagotavljanja likvidnosti Srednji in Vzhodni Evropi, in pomeni okvir za usklajevanje kriznega upravljanja finančnega sektorja ob sodelovanju pomembnih bank.

O novem posojilu Grčiji med državami članicami evroobmočja še ni soglasja.
O novem posojilu Grčiji med državami članicami evroobmočja še ni soglasja. FOTO: Reuters

Sicer pa gre pri tem za scenarij po vzoru Bradyjevega načrta za pomoč južnoameriškim državam konec osemdesetih let minulega stoletja s tako imenovano Bradyjevo obveznico, ki bi ga bilo treba za primer pomoči Grčiji po navedbah virov še pošteno doreči.

Nemčija pa ob podpori nekaterih držav, na primer Finske, zahteva prestrukturiranje dolga, in sicer da bi zasebni upniki podaljšali ročnost obstoječih obveznic, kar bi po mnenju ECB pomenilo razglasitev nezmožnosti izpolnjevanja obveznosti Grčije, torej bankrot.

Tudi tretja možnost, "mehko prestrukturiranje", na primer znižanje obrestnih mer na posojila Grčiji, bi po mnenju bonitetnih agencij pomenila, da je država nezmožna izpolnjevati svoje obveznosti.

V EU in IMF so že opozorili, da je lahko naslednji obrok 12 milijard evrov posojil za Grčijo realistično izplačan le, če bo dogovor o novi finančni pomoči zapečaten do konca meseca. Cilj je, da ga potrdijo voditelji članic Unije na zasedanju 23. in 24. junija.

Evroskupina se bo po načrtih ponovno sestala v ponedeljek v Luksemburgu na rednem zasedanju, a po nekaterih navedbah naj bi se ministri zbrali že v nedeljo. S tem naj bi bilo zagotovljenega resnično dovolj časa za sprejetje odločitev.

Grčija tone vse globlje, medtem pa Grki še naprej protestirajo.
Grčija tone vse globlje, medtem pa Grki še naprej protestirajo. FOTO: Reuters

Po današnjem zasedanju evroskupine so se sicer na neformalni večerji sestali še vsi finančni ministri EU, da opredelijo nov mandat za pogajanja z Evropskim parlamentom o svežnju zakonodajnih predlogov za krepitev gospodarskega upravljanja.

Ta sveženj med drugim predvideva zaostritev javnofinančne discipline in nadzora nad makroekonomskimi neravnovesji, na primer izgubljanjem konkurenčnosti, ter v skrajnem primeru za vztrajne kršiteljice tudi finančne kazni.

Cilj je, da je dogovor o tem svežnju, ki velja za steber celostnega odziva na krizo v območju evra, dosežen do konca meseca. Pogajanja med državami članicami in parlamentom, na katerih se pričakuje napredek, sicer potekajo danes in v sredo.
 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (15)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

dannyer
15. 06. 2011 18.21
Grim_reaper15.06.2011, 13:04 se strinjam zato sem pa rekel 5-10 % na letni ravni ker bi več pomenilo da država nima kritja oz denar bi bil brez vrednosti je pa razlika očitna zdj se morajo zadolžiti za par miljard pa morejo plačati 5krat več zaradi obrest pol je država na slabše .zdj se v eu in po svetu nenormalno krepi bančni sektor .govorijo pa da ni denarja.
yarrick
15. 06. 2011 13.04
@dannyer 15.06.2011, 11:08 Pa povzroči v skupni valuti ubijalsko inflacijo, kaj? ravno to se gredo američani, pa poglej kam jih je pripeljalo.Printanje denarja je skoraj vedno vodilo v inflacijo in potem še v večje težave.Treba bo najti CELOVITo reformo finančnega sistema, kjer bodo ŠPEKULACIJE prepovedane.Pa še kaka stvar zraven.Z takimi "reformami" kot se jih gre EU je isto kot da bi delali NIČ.na koncu bo rezultat isti; razpad evra in evropske unije.
alterego
15. 06. 2011 12.42
na koncu bojo o usodi svoje domovine odločali Grki sami in to revolucionarno!
dannyer
15. 06. 2011 11.08
hm vsaka država preden je uveljavila evre je imela svojo valuto nisem čisto prepričan kako je šlo vem pa da si je lahko država v krizi dodatno natisnila nekaj odstotkov bdpjain s tem rešila sebe gospodarstvo in ljudje ob prihoda na evre smo zgobili to pravico sistem je pa namenjen bankam izposojanje in povečevati dolga in nato z obresti služijo finančni sistemi to nam je 100% jasno ministri za finance naj zahtevajo pravico da vsaka država ki ima evre ima pravico natisniti 5-10
yarrick
15. 06. 2011 07.45
@j83 Tole v zvezi z grčijo ni tak lahko kot zgleda na prvi pogled.Seveda sem zato, da se jih kaznuje za izkoriščanje isstemskih napak.Moraš pa vedeti, da grčija NIKOLI nebi bila v EU in euroobmočju brez pomoči NEMČIJe in FRANCIJE.Ti dve sta vložili toliko denarja v grško gospodarstvo in banke, da sedaj NE BOSTA dopustili, da gre grčija ven iz EU(sam iz evrskega območja ne more iti), ker bi s tem verjetno izgubili 70% vsega kapital ki sta ga vložili vanjo.Isto je bilo z ITALIJO.Že od začetka naprej stoji evropa na trhlih nogah, in tele dolžniške krize so pokazale kakšno vrsto unije so imeli v mislih. kar pa se tiče države in tujih delavcev; MI SMO BALKAN. regija, ki jo razjeda korupcija, neučinkovitost ter sovraštvo.Bili smo balkan in to bomo tudi ostali.Se pa strinjam, da BI BIL ŽE ČAS, d se take reči začno urejati, drugače bo enkrat"ko bo prišel čas sodbe" prekleto zjbno.
b77
15. 06. 2011 07.34
euroslavija že raspada
J83
15. 06. 2011 03.15
Evro bo tudi nas pokopal.Hočem Tolar nazaj in cene kot so bile takrat.Kava 80 Sit,zdaj je že 1,10€ ali 264 Sit.Pa Zidarjeva pajdašija ubija Slovenijo.Širca pa za kulturo jamra.kulturo,kruha smo lačni.Od filma nismo siti.Pa od NOB-spomenikov tudi ne.Grke ven iz evroobmočja,kaj še čakajo?.Zidarja,dokler je še živ,da bo čutil,odreti.2500€ na dan?V kakšni krim.državi pa smo?Ne mi očitat sovraštva,toda bosanski delavec ni plače dobil,država pa razmetuje in ščiti lopove.
yarrick
15. 06. 2011 00.30
@BitterMan 14.06.2011, 23:08 Da ni ravno obratno? Amerika je vložila PREKO 600MILJARD v evropske banke med leti 2009-2011 ... 600 MILJARD namenjenih reševanju domačih težav.se vidi kje tiči problem, v preveliki požrtnosti bank, wall streeta in NEZMOŽNOSTI DRŽAVNIH SISTEMOV da bi VRŠILI UČINKOVIT NADZOR NAD TEMI INSTITUCIJAMI !!! @waco Nihče noče več delat za te na vrhu(pa najsibodi to naši politki ali tajkuni ali tuji lastniki) ZASTONJ(kar današnje delo JE).Slej ko prej bo Eu taka kot danes obstaja, propadla.In propadla bo zaradi tega, ker se ne znajo držati NAJBOLJ OSNOVNIH zakonov. ga, če so nesposobni, pa naj še njihova preljuba unija razpade.Meni bo še boljše, saj tko nimam nič od tega. Kar pa se tiče hrvatov; oni so idealisti.Foušija jih daje sto na uro.Pa ne, NE SOVRAŽIM jih. Je pa res, da je pri nas življenje trenutno vseeno boljše kot pa je dol pri njih.verjetno od tu foušija...
roaddogg
14. 06. 2011 23.51
Hint Lepo napisano.. Poleg tega, pa bo tole metanje denarja, ki ga mečejo v grško brezno, za seboj potegnilo še marsikatero drugo državo, ki sedaj daje garancije za tako rekoč zagotovljen bankrot Grčije..
BitterMan
14. 06. 2011 23.08
Evropski davkoplačevalci rešujejo ameriške investicijske hiše/banke, ter nemške in francoske banke....in ne grčije.
hint
14. 06. 2011 22.49
Grčija bo bankrotirala in to ji bo celo koristilo saj bodo upniki prisiljeni odpisat velik del dolgov česar pa se ti seveda bojijo in zato izdatno pomagajo z premostitvenimi posojili, ki pa so neefikasna in bodo upnikom povzročila le še večjo izgubo.
roaddogg
14. 06. 2011 22.28
Sprejeli niso nobene odločitve glede Grčije.. Se pravi so se ga samo nažiral in napajal na davkoplačevalske stroške....
tali?ni tom
14. 06. 2011 22.27
mac4_m se popolnoma strinjam , sam zadnje cajte probajo kolonizatorji z orožjem v iraku , libiji , afganistanu ,jugoslaviji , in še kje !! kakor vem od evropske unije sam osebno nimam popolnoma nič , ne tudi ogromna večina ljudi v njej , profit imajo samo bogatuni ki preko neke zveze samo še bolj izkoriščajo nas navadno rajo ! ne razumem kako si nek nemc sploh predstavlja da bo komandiral grke da bojo zanjga delal , če ti grki noičjo delat za negdanjega agresorja ! to mi ni jasno in po moje se grkom glih briga za unijo , se pa seveda politikom in njihovim prisklednikom ! tudi razpadla bo unija , če ne prej , pa ko pridejo hrvat not ki tut vidjo tlele nek raj in 10 nebesa , bojo pa še večji reveži kot so sedaj ! imam znanca tam ki mi nikakor ne verjame da mam plačo sam 560 evrov , in misli da ko bojo oni v uniji da bojo mel dnara kot pečka , pa smo tut mi to misls , nismo pa HOTELI vedet da bomo propadli , hrvati so pa že in unija kot združba narodov je tut , živi samo še neka združba ali unija ki na vsak način hoče namesto nas odločat o naši prihodnosti kar je po moje milo rečeno smešno , in kako naj verjamem da nam recimo nek francoz ali kdorkoli od glavnih hoče dobro če nam grozi z sankcijami ! tle ni logike !
mac4_m
14. 06. 2011 22.01
razpad unije se je začel še pred dokončano kolonializacijo. Nikdar se ne bojo naučili, da se narodov ne da podjarmit. Ne s silo, ne z mednarodnim denarnim skladom...
Draža
14. 06. 2011 21.51
Važno da grem tako kot vsako poletje v Grčijo,jupiiiiii