
Upniki so doslej prijavili 2240 terjatev do SCT – 687 so jih prijavile pravne, 900 pa fizične osebe – kaže preliminarno poročilo prisilne upraviteljice SCT Marije Magdalene Šantl, ki je s tem seznanila upniški odbor podjetja. Vsota terjatev še ni znana, saj vpisovanje pri dolžniku še poteka.
Premostitvenega posojila še ni
Upniki so na sestanku tudi izvedeli, da največji slovenski gradbinec do danes premostitvenega posojila še ni prejel.
Brez dokapitalizacije ali novega posojila bi SCT preživel še dva do tri tedne, meni Šantlova. Po neuradnih informacijah Dnevnika naj bi vodstvo SCT sicer že pripravljalo predlog za stečaj, ki ga nameravajo vložiti v prihodnjih dveh tednih. Da je načrt prisilne poravnave nerealen, naj bi menile tudi banke upnice.
Kot je povedal predsednik upniškega odbora Uroš Ilič, je Šantlova na njegovo vprašanje o verjetnosti stečaja odgovorila, da še vedno obstaja več kot 50-odstotna verjetnost, da se bo družba SCT s pomočjo ukrepov v okviru predvidenega načrta uspešno finančno prestrukturirala.
V prisilni poravnavi od januarja
SCT je v prisilni poravnavi od januarja letos. Terjatve upnikov družbe so konec lanskega septembra, kot je razvidno iz načrta finančnega prestrukturiranja družbe, skupaj znašale 252,3 milijona evrov, od tega je za 196,7 milijona evrov navadnih terjatev in za 1,5 milijona evrov prednostnih terjatev. Za 44,3 milijona evrov terjatev imajo ločitveni upniki, za 9,8 milijona evrov pa izločitveni upniki. Podjetje, ki ima okoli 660 zaposlenih v krovni družbi, je v zadnjih mesecih izgubilo več projektov doma in v tujini.
Če bi šel SCT v stečaj, bi to lahko tudi zelo obremenilo banke, saj bi investitorji lahko začeli unovčevati garancije za morebitne napake. Teh je za več kot 160 milijonov evrov, izdajo pa jih banke. Če bi jih morale izplačati, bi bil najverjetneje to za banke izgubljen denar, saj bi ga lahko terjali v stečajnem postopku kot navadne terjatve, ki pa v stečaju praviloma niso poplačane, je še pojasnila Šantlova. Največje banke upnice pri SCT so NLB, NKBM, Abanka in LHB.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.