Delodajalci in sindikati tudi na zadnjih letošnjih pogajanjih o kolektivni pogodbi o načinu usklajevanja plač z inflacijo niso dosegli dogovora.
Sindikalna stran je predstavila nov predlog, po katerem bi se izhodiščne in najnižje osnovne plače povišale za razliko med letošnjo inflacijo in 2,5-odstotnim avgustovskim dvigom ter da bi se za to razliko zvišali osnova za izračun mesečnih plač ter koeficienti, je povedal predsednik sindikalne centrale Pergam Dušan Rebolj.
Delodajalci bodo predlog proučili do naslednjih pogajanj, ki bodo 7. januarja 2007. Rebolj je dejal, da so delodajalci ponovno poudarjali, da imajo mandat samo za pogajanja o dvigu izhodiščnih plač in ne osnovnih plač, "kar pomeni, da ne bi šla plača gor niti desetini delavcev".
"Če bodo delodajalci vztrajali pri svojem mandatu in ne bodo ponudili nič drugega, mislim, da do dogovora ne bo prišlo," je povedal Rebolj. Sam sicer ne izključuje možnosti, da bi se lahko pojavil predlog o dodatku k izplačani plači v fiksnem znesku, česar pa da v Pergamu ne bi podprli.
Rebolj meni, da so možnosti na pogajalski ravni izčrpane in da bi se morali sestati vodje vseh delodajalskih in sindikalnih organizacij.
Dvig osnovnih plač za delodajalce nesprejemljiv
Jože Smole iz Gospodarske zbornice Slovenije pravi, da bodo proučili, kako bi nov predlog sindikatov vplival na plačno politiko. To bo osnova za naslednja pogajanja, na katerih bodo sindikatom predlagali, da bi "povečali dinamiko pogajanj".
Dvig osnovnih plač je za delodajalce popolnoma nesprejemljiv. Strinjajo pa se, je povedal Smole, da je treba poiskati način, da se bodo povečale plače tistim z najnižjimi plačami in jih rast življenjskih stroškov najbolj prizadene. "To je problem, ki ga je treba rešiti. Na delodajalski strani se zavedamo, da je rast življenjskih stroškov visoka," je dejal Smole. Dodal pa je, da "v večini podjetij to rešujejo ne glede na naša pogajanja, kar kaže realna rast plač".
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.