Premierka Alenka Bratušek je po današnjem srečanju z vodilnimi gospodarstveniki zagotovila, da vlada aktivno pripravlja ukrepe za podporo gospodarstvu. O konkretnih ukrepih tudi danes še ni bilo govora.
Bratuškova je po srečanju, na katerem sta jo spremljala ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik ter za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, povedala, da bo Slovenija država, v kateri bo prijetno živeti samo, če bo imela močno in uspešno gospodarstvo, "če bomo dovolj ustvarili, da bomo lahko dovolj delili, in ne obratno". Vlada se po njenih besedah zaveda, da je v tem trenutku ključno, da država pomaga gospodarstvu. "V red moramo spraviti marsikaj in zelo aktivno delamo na tem," je zagotovila.
Prvi mož Gospodarske zbornice Slovenije Samo Hribar Milič je povedal, da se danes o konkretnih ukrepih še niso pogovarjali, saj naj bi vsebino prepustili dvostranskim pogovorom z vladnimi predstavniki. Pogovor je tekel o strateških rešitvah za okrepitev gospodarske samozavesti in odpravo splošnega nezaupanja. Hribar Milič meni, da imata vlada in gospodarstvo skupen jezik in da oboji vedo, kaj so njihove naloge. "Pričakujemo, da se preide od besed do dejanj," je bil jasen. Premierka je po njegovih besedah napovedala, da bodo že v nekaj tednih znani akcijski načrti po ministrstvih s konkretnimi ukrepi, časovnico in odgovornostjo, prvi rezultati pa naj bi bili vidni v nekaj mesecih.
Dogovorili so se, da bodo čez približno pol leta proučili in izmerili, kaj je bilo narejenega. To analizo naj bi nato predstavili na jesenskem vrhu slovenskega gospodarstva ter tam tudi ugotovili, ali so bile to spet le nove obljube ali jih je vlada dejansko uslišala. Vlada po zagotovilih Hribar Miliča načelno podpira vse predloge gospodarstva – GZS jih na primer v svoji Agendi 46+ predlaga 63.
Gospodarstveniki med drugim zahtevajo prožnejši trg dela s socialno kapico in nižjimi prispevki na čelu, hitre spremembe insolvenčne zakonodaje ter ukrepe za povečanje zaupanja v naše gospodarstvo in državo. Ne pa dvig DDV, nad to napovedjo smo zgroženi, pravi predsednik uprave Simobila Dejan Turk. "Da bo gospodarstvo lahko dobro delalo, zaposlovalo, ustvarjalo dobičke, potem pa naj se te dobičke obdavči. Gre pa ravno v nasprotno smer, davek na dobiček pada, dobička ne bo, podjetja se bodo zapirala, propadala, DDV pa v končni fazi tudi iz tega ne bo," je prepričan.
Po drugi strani pa gospodarstvenike skrbi dejstvo, da v Sloveniji običajno vedno obstaja neko deklarativno strinjanje, a ko je treba sprejeti konkretne ukrepe in reforme, do njih nato ne pride. A prvi mož zbornice vseeno pravi, da je vlada premalo časa na oblasti, da ji gospodarstvo že na začetku ne bi verjelo. "Upam, da jih bomo uspeli držati za besedo," je zatrdil.
Bratuškova je danes gospodarstvenikom predlagala ustanovitev sveta za razvoj, v katerem pa bo pobudo prepustila gospodarstvu. Vodil ga bo prvi mož idrijskega Kolektorja Stojan Petrič. Premierka zagotavlja, da bo to zelo operativna skupina iz šestih do osmih članov, ki naj bi tudi zelo operativno pomagala vladi. Slovenija je po besedah predsednice vlade že bila zgodba o uspehu, zato verjame, da lahko s potrebnimi ukrepi to spet postane.
"Manjka nam optimizma"
Samo Hribar Milič pravi, da so gospodarstveniki res zaskrbljeni nad trenutnimi razmerami, a imajo še vedno občutek in samozavest, da Slovenija drži krmilo v rokah in sama odloča o svoji usodi. Predvsem z rezultati izvoznega sektorja, z inovativnostjo in uvajanjem novih tehnoloških rešitev je mogoče po njegovih besedah optimistično zreti v prihodnost. Pogoj za to pa je, da se opravijo nujne naloge pri odpravi kreditnega in kapitalskega krča ter vzpostavitvi bolj konkurenčnih pogojev poslovanja, je dodal.
Hribar Milič tudi opozarja, da je v Sloveniji v teh časih preveč pesimizma in malodušja in da je potrebnega več optimizma ter zaupanja. Poleg tega bi bilo treba po njegovih besedah bolj celovito in povezano graditi samozavest, s katero se bo tudi navzven dokazovalo, da je lahko Slovenija uspešno gospodarstvo ter da primerjave z ranljivimi članicami evrskega območja niso na mestu.
"V gospodarstvu je še vedno dovolj moči, optimizma in smelih načrtov," zagotavlja predsednik GZS. Ob tem upa, da bo mogoče v naslednjih mesecih z vlado vzpostaviti takšne programe, da bo gospodarstvo lahko te načrte uresničilo.
KOMENTARJI (102)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.