Razmere na Slovenskih železnicah, ki so stalno v rdečih številkah, niso rožnate. Reprezentativni sindikati so za sredo, 4. novembra, napovedali enourno opozorilno stavko, ki bo med 10. in 11. uro. Potekala bo z dogovorom ministrstva za promet, vozni red pa bo odvisen od dogovora z upravo. Vlaki bodo vozili z enourno zamudo, vlaki, ki so na poti, se ne bodo ustavili. Stali bodo le vlaki, ki imajo predvidene odhode med 10. in 11. uro.
Nezadovoljni so z nadzorniki, ''ki posegajo v kadrovsko politiko, z namenom uveljavljanja svojih ozkih ekonomskih interesov'', je povedal predsednik Sindikatov Slovenskih železnic Jože Pavšek. Sindikalisti zahtevajo normalen način vodenja in nadzora poslovanja, opozarjajo pa tudi na nezanimanje vlade kot lastnika.
Poudaril je, da so zaposleni že dali svoj prispevek k sanaciji, tudi z znižanjem plač. "Mi bomo z zmanjšanjem plač prispevali več kot 13 milijonov v šestih mesecih, drugih sprememb ni. S podatki o bilancah pa se manipulira do skrajnosti."
Spremembe v organizaciji bi se morale dogajati zgolj po posvetovanju s socialnimi partnerji, torej s sindikalisti, trdijo. Zahtevajo še ustavitev trendov padanja transportnih prihodkov ter povečanje poslovne in tržne aktivnosti. Prek spremembe finančne reorganizacije pa je treba rešiti probleme izgub in dolgov ter omogočiti nemoteno poslovanje in izplačilo plač, poudarjajo. Opozarjajo, da bi v primeru neuspele finančne reorganizacije lahko prišlo do likvidnostnih težav.
Direktor: Moja vrata so odprta
''Danes sem prejel stavkovne zahteve šestih reprezentativnih sindikatov. Vse, katerih reševanje je v pristojnosti Slovenskih železnic, bom skrbno preučil in tudi odgovoril nanje. Pričakujem, da bodo pogajanja s sindikati potekala v konstruktivnem vzdušju. Moja vrata so vedno odprta za sodelovanje in dogovore, ki bodo v korist sistemu Slovenskih železnic. Zahtev sindikatov, ki se tičejo nadzornega sveta in zanje nismo pristojni, pa ne morem komentirati,'' je po napovedi opozorilne stavke sporočil generalni direktor Goran Brankovič.
''Naj dodam še, da trenutno realna ocena morebitne škode zaradi napovedane stavke ni mogoča. Po dosedanjih izkušnjah v potniškem prometu enourna stavka v tem terminu ne povzroči večjih ovir, saj velika večina potnikov potuje v drugih terminih – zjutraj in popoldne. Poleg tega bodo vsi vlaki, ki bodo vožnjo začeli pred morebitno stavko, pripeljali do končne postaje, vozili pa bodo tudi vsi mednarodni potniški vlaki. V tovornem prometu pa bodo Slovenske železnice naredile vse, da bodo s prilagajanjem voženj tovornih vlakov poslovno škodo kar najbolj zmanjšale,'' je dodal.
Vlačič: Zahteval bom spremembe
Da je reorganizacija Slovenskih železnic nujna, priznava tudi minister za promet Patrick Vlačič. Še več, pravi, da "spremembe na Slovenskih železnicah ne samo, da podpiram, jih bom tudi zahteval" in obljublja, da bo družbo kmalu tudi obiskal. "Prestrukturiranje bo dolgo, a bo opravljeno s socialnim čutom," še zagotavlja minister, ki pravi, da bodo podlage za reorganizacijo, ki bo trajala od tri do pet let, končane kmalu.
Prometni minister je znova poudaril, da so Slovenske železnice v središču pozornosti te vlade, kar je razvidno tudi iz proračuna za leti 2010 in 2011.
Brankoviču šestkratnik povprečne plače
In kakšno je razmerje plač v Slovenskih železnicah? Vlada je januarja sprejela sklep o priporočilih nadzornikom v gospodarskih družbah v večinski lasti države pri sklepanju pogodb o zaposlitvi direktorjev oziroma predsednikov in članov uprav. Med kriteriji so tudi velikost družbe in krizni menedžment. Zdaj hoče gospodarski minister Matej Lahovnik uzakoniti predlog o omejitvi plač vodilnih v državnih podjetjih.
Po vladnem priporočilu je nadzorni svet direktorju Brankoviču določil osnovno mesečno bruto plačo, ki je šestkratnik povprečne bruto plače v dejavnosti, izplačane v preteklem letu. Povprečna plača na Slovenskih železnicah je tako trenutno 1.494, generalnega direktorja pa 8.850 evrov bruto. Brankovič poleg plače ne prejema nobenih nagrad.
Bo z novim vodstvom bolje?
Priprav za izvedbo opozorilne stavke so se sindikalisti lotili že konec septembra, potem ko so kljub napovedi odpadla pogajanja s tedanjim vodstvom. Takrat so poudarili, da je tedanji začasni generalni direktor družbe Aleš Tavčar – 1. oktobra je vodenje družbe prevzel Goran Brankovič – z odpovedjo vnaprej dogovorjenih pogajanj za rešitev problematike svetovalcev in drugih ukrepov, ki jih vsebuje dogovor o varčevalnih ukrepih za izboljšanje poslovanja, enostransko in brez utemeljenih razlogov prekinil socialni dialog.
Hkrati so ugotavljali, da je Tavčar zadnji dan svojega mandata nezakonito sprejel sklepe in dodatno nezakonito zaposlil zunanje kadre na pomembna vodstvena delovna mesta, pri čemer je nezakonito, brez kakršnih koli argumentov razrešil obstoječe vodstvene kadre. Spomnimo, da so vodjo službe za nepremičnine pri Slovenskih železnicah Borisa Zrimca zamenjali z Natašo Turšič, ki je na železnice prišla z Mestne občine Ljubljana.
KOMENTARJI (31)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.