Če uprava ne bi storila ničesar bi na Slovenskih železnicah (SŽ) pridelali okoli 82 milijonov evrov izgube, je v pogovoru za Finance povedal generalni direktor Goran Brankovič. Kot pravi, so videli, da če ne začnejo pri upravi in širšemu menedžmentu, ne morejo pričakovati ničesar od države in socialnih partnerjev. Dejal je, da je treba ukrepati hitro, saj bi bile SŽ že v stečaju, če ne bi bilo zakona, ki bi to preprečeval.
Osnutek poslovnega načrta predvideva, da bi šlo prihodnje leto na čakanje 1056 zaposlenih. Branković pravi, da imen ne pozna, da pa so zajeti delavci, ki izpolnjujejo pogoje za upokojevanje, invalidi in ne nujno potrebni delavci. Delavci bodo v času čakanja prejemali 85-odstotno plačo, ki jo pol subvencionira država.
"Tisto, kar je moja neposredna dolžnost in kar sem se odločil, da bom naredil, so svetovalci," je še povedal za časnik. Ker zavod za zaposlovanje ne dovoljuje odpuščanj v času, ko družba prejema državno pomoč, je Brankovič dejal, da morajo najti druge rešitve. Ob tem je napovedal, da bo od 25 svetovalcev, kolikor jih je bilo, ko je prišel na SŽ v prvem polletju 2010, ostalo okoli pet ali šest, vendar ne na delavnih mestih svetovalec, saj so to delovno mesto ukinili.
'Smo absolutno insolventni'
Glede stečaja pa je Brankovič povedal, da so SŽ po zakonu o finančnem poslovanju, postopkih zaradi insolventnosti in prisilnem prenehanju, "absolutno insolventne". Vendar po zakonu o železniškem prometu SŽ ne morejo v stečaj zaradi izgube iz opravljanja javnih gospodarskih družb. Po tem zakonu je tako 45 milijonov evrov, ki ne smejo vplivati na insolventno stanje (to je dejansko dolg države do SŽ). "Če to upoštevamo, imamo še 17 milijonov evrov plusa. Ampak 17 milijonov prostora do skrajnega dna, ko res moramo razglasiti stečaj. To je bil moj cilj, da povem, v kako zelo slabem položaju smo," je še dodal. Sicer se je na to temo že dvakrat sestala tudi medresorka skupina.
Glede rešitve za kapitalsko ustreznost je Brankovič dejal, da bi pomagalo, če bi lahko potrdili cenike njihovih storitev potniškega prometa, saj bi potem lahko vzpostavili terjatev do države za nazaj, kar bi zmanjšalo izgubo. Za likvidnost pa na SŽ razmišljajo o izdaji obveznic.
Po načrtu naj bi SŽ na "zeleno vejo" prišle leta 2011. To pa jim bo uspelo le, če bodo uresničili cilje za 2010. Glede odpuščanja pa je Brankovič dejal, da v prvi polovici prihodnjega leta tega še ne bo, potem pa brez tega verjetno ne bo šlo.
Vlačič: Železnice so res v težkem položaju
Minister za promet Patrick Vlačič pa je po seji vlade povedal, da so se železnice res znašle v težkem položaju, predvsem zaradi zmanjšanja tovornega prometa za skoraj 20 odstotkov in liberalizacije tovornega prometa v Sloveniji, ki jo je zahtevala EU.
Vlačič je dejal, da je posebna delovna skupina že pripravila program sanacije SŽ, ki je dogovorjen z vsemi deležniki in ki ga bodo predstavili v prihodnjih dneh. Najprej bodo železnice sanirali, nato reorganizirali, potem pa bodo iskali tudi strateškega partnerja, ki bi vstopil v železnice. Po njegovem mnenju bi bil zaradio pomembnih funkcij, ki ga te opravljajo, stečaj železnic neprimeren.
KOMENTARJI (35)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.