Novi predsednik nadzornega sveta Slovenskih železnic je Bojan Brank, ki je bil sicer član nadzornega sveta tudi v prejšnji sestavi. Funkcijo namestnika predsednika bo v nadzornem svetu opravljal Silvo Berdajs, ki v nadzornem svetu zastopa zaposlene. Poleg Branka in Berdajsa so v nadzornem svetu Slovenskih železnic še Lojze Zajc, Viktor Markežič in Mitja Grbec, drugi član predstavnikov zaposlenih v nadzornem svetu pa je Nikola Kneževič. Nadzorni svet je štiriletni mandat sicer nastopil 10. septembra.

Nadzorni svet Slovenskih železnic se je seznanil tudi z dosedanjimi aktivnostmi, povezanimi z izborom generalnega direktorja Slovenskih železnic. Po Brankovih besedah je soglasno sklenil, da izbor in postopek imenovanja Ervina Pfeiferja na mesto generalnega direktorja Slovenskih železnic opravi na naslednji seji, ki naj bi bila razmeroma kmalu. "To je vse, kar smo se v zvezi s tem dogovorili. Na to temo ne želim več špekulirati," je dejal.
Zahtevo za izdajo mnenja k imenovanju Pfeiferja je novim nadzornikom naložila Agencija za upravljanje kapitalskih naložb RS (AUKN). Pfeiferja je namreč na čelo družbe 29. avgusta, torej še pred preoblikovanjem železnic v holding, imenoval nekdanji nadzorni svet pod vodstvom Igorja Zajca, čeprav je AUKN pred tem Zajcu svetovala, naj pred uveljavitvijo holdinške organizacije družbe ne hiti z dokončnim izborom novega prvega moža železnic.
Nekdanji nadzorni svet je kljub nasvetu AUKN imenoval novega generalnega direktorja holdinga Slovenske železnice, agencija pa je z 10. septembrom imenovala nove člane nadzornega sveta. Ti so se tako danes sestali na prvi seji, na kateri so se med drugim seznanili tudi s poročilom o poteku sanacije Slovenskih železnic, ki so ga predstavili sodelavci družbe AT Kearney.
Po Brankovih besedah so nadzorniki iz predstavitve poročila o poteku sanacije železnic izluščili ključna vprašanja, kaj je treba storiti, da Slovenske železnice dosežejo poslovni preobrat. V sistemu se sicer, tako Brank, že zdaj dogaja nekaj pozitivnega, o čemer pričajo številke o dodani vrednosti na zaposlenega: če je ta še leta 2009 znašala nekaj več kot 24.000 evrov in lani približno 28.000 evrov, znaša dodana vrednost na zaposlenega po zadnjih podatkih skoraj 33.000 evrov.
Še naprej v rdečih številkah
Nadzorni svet se je seznanil tudi z oceno letošnjega poslovanja Slovenskih železnic, ki jih zdaj še vedno vodi Goran Brankovič. Po prvi ocenah je osemmesečni dobiček iz poslovanja znašal 646.000 evrov, čista izguba pa je znašala 5,17 milijona evrov. Čisti poslovni izid je bistveno boljši od načrtov, saj poslovni načrt predvideva čisto izgubo v višini 14,81 milijona evrov.
Na poslovni izid so v prvih osmih mesecih spet negativno vplivale negativne tečajne razlike v višini 3,9 milijona evrov ter nenačrtovani izvedeni finančni inštrumenti v višini 2,13 milijona evrov. Ob izločitvi izrednih enkratnih vplivov bi Slovenske železnice dosegle čisto izgubo v višini 3,32 milijona evrov.
Skupni poslovni prihodki so v prvih osmih mesecih letos z 271,37 milijona evrov za 7,7 odstotka presegli načrtovane in za 11,2 odstotka lanske poslovne prihodke. Tržni prihodki v višini 150,2 milijona evrov so načrtovane presegli za 5,7 odstotka, lanske pa za devet odstotkov.
V prvih osmih mesecih so železnice prepeljale 11,86 milijona ton blaga oziroma 5,9 odstotka več kot lani ter opravile 2603 milijonov netotonskih kilometrov oziroma 12 odstotkov več kot lani in s tem presegle plan. Prepeljale so 10,49 milijona potnikov oz. 1,9 odstotka manj kot lani in opravile 529 milijonov potniških kilometrov oz. 4,9 odstotka manj kot lani.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.