Vlada, ki je lastnica 25,01-odstotnega deleža družbe Geoplin, je SDH poudarila strateški pomen pri zagotavljanju stabilne dobave zemeljskega plina gospodinjstvom in poslovnim odjemalcem in ga pozvala, naj opravi vse potrebne upravljavske aktivnosti v družbi.
"SDH bo pregledal situacijo in vladi s spremembo letnega načrta upravljanja predlagal aktivnosti, ki jih je potrebno izvesti za zagotavljanje strateškega interesa države," je dodal Boštjančič. SDH bo tako zdaj razmere podrobno preučil in vladi skladno z zakonom o SDH in ostalo relevantno zakonodajo predlagal aktivnosti, ki so potrebne za zagotavljanje zanesljive dobave zemeljskega plina. "O tem se bo torej odločalo na skupščini družbe v soglasju z ostalimi delničarji," je dodal Boštjančič, a poudaril, da vlada ne bo izvajala enostranskih aktivnosti in da bodo o dogajanju obvestili tudi Evropsko komisijo.
Nacionalizacija ali dokapitalizacija Geoplina?
"Vlada nima nobene želje po nacionalizaciji družbe Geoplin," je dodal Boštjančič in pojasnil, da so najprej dobili opozorila Petrola, ki je večinski delničar družbe, da se na energetskem trgu pojavljajo težave. "Zato družba Petrol meni, da Geoplin nujno potrebuje dokapitalizacijo. V tem kontekstu so tudi pozvali vlado in SDH, da naj preučijo razmere in se razjasnijo, ali je SDH pripravljen dokapitalizirati družbo," je pojasnil Boštjančič.
Petrol, ki je 74,34-odstotni lastnik te družbe, je vladi v dopisu pojasnil tudi, da nimajo sredstev za dokapitalizacijo in naj te možnosti niti ne pričakujejo. "SDH zdaj zelo pozorno spremlja dogajanje. Ni skrivnost, da je družba Geoplin strateškega pomena za Slovenijo, saj zagotavlja okoli 70 odstotkov dobave s plinom," je pomen družbe pojasnil Boštjančič.
Vlada bo sedaj morala odreagirati, a Boštjančič je poudaril, da to ne bo na pobudo vlade, ampak Petrola. O dogajanju so bili obveščeni pred nekaj dnevi, trenutno pa da potekajo natančne analize stanja. Odločitev bo vlada sprejela v prihodnjih tednih, je obljubil finančni minister.
Koliko dokapitalizacije potrebuje Geoplin?
SDH se šele seznanja s situacijo v Geoplinu. "Pregledali bodo tudi dogovore z alžirskim dobaviteljem, vendar ne samo glede dobave, ampak tudi o tem, za kaj bi se ta plin nato porabil. Višina dokapitalizacije ni natančno znana, a govorimo o znesku nad 200 milijonov evrov," je ocenil Boštjančič.
Minister za infrastrukturo Bojan Kumer je dodatno pojasnil, da so aktivnosti potrebne, da bo zagotovljena najboljša možna zanesljivost dobave zemeljskega plina, da se razpršijo dobavne poti in da država pravočasno pripravi vse potrebne ukrepe. "Zanesljivost dobave zemeljskega plina pa nikakor ni ogrožena," je zagotovil.
Pregled stanja v Geoplinu po njegovih besedah ne vpliva na tempo sklepanja dogovora z alžirskim dobaviteljem plina. "Smo že v fazi zunanjepolitičnih aktivnosti ... V teh dneh se dogovarjamo za obisk (v Alžiriji)," je še dejal Kumer in dodal, da bi lahko do podpisa prišlo še ta mesec.
Geoplin bo sicer eden od osrednjih akterjev, ki bo skupaj s stebroma elektroenergetskega sistema, Holdingom Slovenske elektrarne (HSE) in Gen energijo, ter sistemskimi operaterji na področju elektrike in plina ob trenutnih izjemno velikih tveganjih in še vedno izredno visokih cenah zaradi posledic ruskega napada na Ukrajino igral bistveno vlogo pri zagotavljanju energetske oskrbe v prihajajočih mesecih.
Veletrgovec s plinom bo skupaj s HSE in Gen energijo za zagotavljanje ustrezne likvidnosti deležen tudi državnega poroštva za obveznosti, ki izhajajo iz izvedbe poslov na trgu elektrike oz. za nakupe plina zunaj EU. Zgornja meja poroštev za Geoplin je 400 milijonov evrov.
KOMENTARJI (132)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.