Delavci Vegrada, ki prihajajo iz BiH in nimajo osebnega delovnega dovoljenja, zaradi česar bodo morali po izgubi zaposlitve zapustiti državo, se lahko prijavijo na zavod za zaposlovanje. Tam jim bodo pomagali iskati novega delodajalca in izdali odločbo o denarnem nadomestilu, ki pa bo mirovala do uveljavitve sporazuma z BiH, je odločila vlada.
Vlada je iskala načine pomoči za tiste delavce Vegrada, ki prihajajo iz BiH in nimajo osebnega delovnega dovoljenja ter stalnega bivališča v Sloveniji, zaradi česar so v slabšem položaju kot drugi delavci, je po današnji seji vlade povedal minister za delo, družino in socialne zadeve Ivan Svetlik. Po njegovih besedah je bilo teh delavcev – od skupno 1011 delavcev Vegrada, pri čemer jih je polovica iz tujine – pred nekaj tedni okoli 90, trenutno jih je okoli 60.
Ti delavci naj bi tako lahko sedaj uveljavljali enake pravice kot ostali v primeru izgube zaposlitve zaradi stečaja. Tako se lahko prijavijo na zavod za zaposlovanje, kjer jim bodo izdali odločbo o upravičenosti do denarnega nadomestila. Ta odločba bo sicer mirovala do uveljavitve spremenjenega sporazuma z BiH, po katerem bodo imeli pravico do tega nadomestila tudi delavci, ki ne bodo imeli stalnega bivališča.
Poleg tega lahko po prijavi na zavod podajo vlogo tudi na jamstveni in preživninski sklad za poplačilo dela obveznosti, ki jih delodajalec ni izpolnil. Zavod jim bo tudi pomagal pri iskanju drugega delodajalca, s čimer bi prišli tudi do novega dovoljenja za delo in možnosti za to, da ostanejo v Sloveniji.
Vlada je danes službi vlade za zakonodajo in ministrstvu za pravosodje naložila, naj v najkrajšem možnem času pripravita pravno mnenje o možnostih pridobitve pravice do denarnega nadomestila za primer brezposelnosti delavcev iz BiH in Makedonije z začasnim prebivališčem v Sloveniji, ne glede na določbe sporazumov o socialnem varstvu z BiH in Makedonijo, skladno, s katerimi imajo to pravico le delavci s stalnim prebivališčem v Republiki Sloveniji, so po seji vlade sporočili z urada vlade za komuniciranje.
Ministrstvo za delo je tudi v dogovoru s humanitarnimi organizacijami, da bi tem delavcem namenili enkratno denarno pomoč. Delavci v posebni materialni stiski se lahko obrnejo tudi na centre za socialno delo, ki nudijo denarno socialno pomoč.
Slovenska stran je omenjeni sporazum z BiH pripravljena podpisati; čaka še na pregled dokumentov in redakcijo s strani BiH, je povedal Svetlik.
Minister je tudi spomnil, da lahko delavci podjetja, dokler je to še solventno in jim ne izplačuje plač ali prispevkov oziroma pri izplačilih zamuja ali pa ne zagotavlja dela – potem ko so delodajalca na to opozorili in je od tega minilo od enega do treh mesecev – dajo izredno odpoved pogodbe o zaposlitvi. Po odpovedi se lahko prijavijo na zavod, kjer bodo deležni nadomestila za brezposelnost in bodo vključeni v programe aktivne politike zaposlovanja.
"V Vegradu, dokler je bil še solventen, je to možnost izkoristilo 74 delavcev, kljub temu da so težave trajale dlje časa," je dejal minister.
Minister je tudi povedal, da bo premier Borut Pahor skupaj z njim in ministrico za gospodarstvo Darjo Radić obiskal Vegrad.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.