Zdravko Počivalšek je na novinarski konferenci po sestanku z deležniki s področja gospodarstva in turizma na temo vpliva epidemije novega koronavirusa na slovensko gospodarstvo ter potrebnih ukrepov povedal, da so negativni učinki koronavirusa že vidni v slovenskem turizmu.

Počivalšek je po sestanku z nekaterimi direktorji podjetij, ki čutijo posledice izbruha novega koronavirusa, poudaril, da na ministrstvu od začetka spremljajo razmere v povezavi z vplivom te epidemije na gospodarstvo.
Posledice po ministrovih besedah še niso velike, zaznavajo pa že nekatere težave. Ker mora država delovati preventivno, so se na ministrstvu odločili, da v pogovoru s predstavniki gospodarstva naredijo strateški premislek, kako ravnati v prihodnje. Počivalšek želi namreč z naborom potencialnih ukrepov že v četrtek priti na sejo vlade, ki opravlja tekoče posle. Po današnji izmenjavi mnenj ugotavljajo tri vrste težav.
Največje težave so, tako Počivalšek, v upadu prodajnih in nabavnih aktivnosti na določenih področjih v predelovalnem sektorju. Zaradi tega lahko pride do upada proizvodnje in s tem do negativnih vplivov za delavce. Po ministrovih besedah bodo zato v vladi razmislili, da bi za podjetja pripravili shemo subvencioniranja čakanja na delo po vzoru zadnje svetovne gospodarske krize pred desetletjem. Počivalšek v isti sapi upa, da tega ukrepa ne bo treba znova uporabiti.
Drugi sklop težav je v logistiki, predvsem v Luki Koper. Razmere bo treba po Počivalškovih besedah spremljati, država pa bi morala ob morebitnih ukrepih za zaščito javnega zdravja ohraniti razum in ohraniti pretočnost blaga. To je namreč za slovensko izvozno usmerjeno gospodarstvo ključno, je dodal minister.
Država zato razmišlja o tem, kako morebiti potrebne varnostne postopke prilagoditi tako, da bo preventivi zadoščeno, meja pa ne bi bilo treba zapreti. "Ne želimo se reševati z zaporo," je bil jasen minister.
Največje težave v turizmu
Največje težave pa so po Počivalškovih pojasnilih v turizmu, predvsem zaradi odpovedi potovanj azijskih gostov, še večje pa bi bile posledice resnejše krize v okoliških državah. Spomnil je, da je Slovenijo lani obiskalo okoli 160.000 turistov s Kitajske, Italija pa je s približno 600.000 gosti sploh med največjimi turističnimi trgi za Slovenijo.
Spomnil je, da sta se Slovenska turistična organizacija (STO) in turistično gospodarstvo že minuli teden dogovorila, da bosta v luči širjenja novega koronavirusa okrepila promocijo na bližnjih trgih. Promocijske aktivnosti slovenskih destinacij in turističnih podjetij bo STO na izbranih trgih podprla tudi z razpisi za sofinanciranje, pri čemer želijo proučiti tudi možnost sofinanciranja s sredstvi EU.
Poleg vsega tega pa so po Počivalškovih besedah iz gospodarstva dobili tudi sugestijo, da bi se podjetjem po potrebi pomagalo z likvidnostnimi sredstvi.
Minister v vsakem primeru ocenjuje, da so razmere trenutno pod nadzorom, a ker Slovenija nima vpliva na to, kaj se bo dogajalo v prihodnje, mora biti pripravljena, zato da bomo kos izzivom v prihodnjih dneh in tednih.
'Odpuščanje ni prva misel, a če gostov ne bo, bo dejstvo'
Franjo Bobinac, predsednik kolegija direktorjev v velenjskem izdelovalcu bele tehnike Gorenje, ki je v lasti kitajskega Hisensa, je po sestanku zatrdil, da so razmere znotraj celotne korporacije ob epidemiji koronavirusa pod nadzorom. Po njegovih besedah v nobeni od njihovih tovarn na Kitajskem in v Evropi ni obolelih. Težave z dobavo imajo le na Kitajskem, v Evropi pa ne, ker so tu vezani na evropsko dobaviteljsko verigo. Če se bodo pojavile, jih bodo reševali sproti, iskali alternative in o tem obveščali tudi kupce, je napovedal.
V Luki Koper zaradi omejitev, povezanih s Kitajsko, še ne beležijo upada prometa, se bo pa to zgodilo v roku 14 dni, je novinarjem povedal predsednik uprave koprskega podjetja Dimitrij Zadel. O tem, za koliko bi lahko upadli njihovi prihodki, ni želel špekulirati, dejal je le, da pretovor s Kitajske, namenjen slovenskim in tujim kupcem, predstavlja 30 odstotka vsega njihovega pretovora. Strinjal se je, da bi bila lahko med industrijami, ki jih bo izpad najbolj bolel, avtomobilska, a tudi o tem ni želel resneje ugibati.
"Če letala s turisti v Pekingu, Seulu, Tokiu ne vzletajo, teh turistov ni," je danes po sestanku z ministrom navrgel direktor Postojnske jame Marjan Batagelj. Glede na to, da v Postojnski jami naštejejo kar 177.000 turistov iz Azije na leto, kar predstavlja četrtino vseh gostov, se je treba "sprijazniti, da bo dobro, če bo letos od tam prišla desetina teh turistov". Od države ničesar ne zahtevajo, pričakujejo pa "jasne napotke, kako ukrepati, če se to (virus, op. a.) zgodi na tvojem pragu". Povedal je še, da odpuščanje ni prva misel, da pa bo to, če gostov ne bo, dejstvo.
Turistične agencije kljub koronavirusu v Italiji ne odpovedujejo potovanj
V turistični agenciji Palma ves čas spremljajo informacije o virusu in so v stiku tako z ministrstvom za zunanje zadeve kot Nacionalnim inštitutom za javno zdravje (NIJZ), prav tako stalno komunicirajo z izvajalci na potovanjih. "V tem trenutku vsa potovanja oz. počitnice potekajo po nespremenjenem programu. V primeru, da bi se razmere kakorkoli spremenile, pa bomo seveda ravnali v skladu z vsemi navodili, ki jih prejmemo od ustreznih služb," so pojasnili.
Varnost in dobro počutje potnikov so vedno na prvem mestu, so dodali v Palmi. O večjih odklonih pri izvedbi potovanj oz. počitnic bodo goste obvestili.
V tem trenutku odpovedi ne beležijo, potnikom pa, kot tudi sicer na vseh potovanjih, svetujejo ustrezno samozaščito.
V Kompasu so povedali, da v naslednjih dneh nimajo predvidenih potovanj v Italijo, zato odpovedi ni bilo. "Glede prevozov na letališča v Italiji spremljamo aktualno stanje in seveda v celoti upoštevamo usmeritve ministrstva za zunanje zadeve in NIJZ," so dodali.
Sicer odpovedi potovanj v druge države ni bilo, potovanj na Kitajsko pa tudi niso imeli razpisanih.
Rezervacije trenutno sprejemajo za vse države, potnikom pa na njihova številna vprašanja odgovarjajo v skladu z usmeritvami pristojnih državnih inštitucij. "Večjih odpovedi ne beležimo, beležimo pa povečano število vprašanj glede bližnjih odhodov," so pojasnili.
Vse zadeve, ki jih na Kompas naslovijo stranke, obravnavajo posamično, glede na bližino odhoda in destinacijo. "Varnost naših potnikov je vedno na prvem mestu," so zatrdili tudi v tej potovalni agenciji.
V Nomago Travel so medtem spomnili, da ne ponujajo klasičnih turističnih paketov, prav tako pa v trenutnem času organizirajo le manjše število potovanj za skupine. Glavna sezona organiziranih potovanj se namreč začne šele v drugi polovici aprila.
"Poslovnih posledic zaradi izbruha koronavirusa doslej nismo opazili," so povedali. Njihovi agenti redno spremljajo dogajanje in so na vezi s potniki ter jim v primeru težav priskočijo na pomoč, največ vprašanj pa v teh dneh dobivajo v zvezi z leti iz in v Benetke.
"Doslej smo imeli zgolj nekaj primerov, ko so posamezniki odpovedali potovanja oziroma je tudi v teh primerih večinoma šlo zgolj za prestavitev načrtovanega potovanja," so pojasnili. Dodali pa so, da se bodo po njihovih pričakovanjih nekatere popotniške skupine, ki so se v teh dneh želele odpraviti v Italijo, preusmerile na druge destinacije.
Vlagatelji v Evropi 'preplašeni'
Indeks najpomembnejših delnic v območju z evrom Eurostoxx 50 se je do 9.30 po srednjeevropskem času znižal za 3,40 odstotka. V Frankfurtu je bil DAX 3,32 odstotka pod gladino, CAC 40 je bil v Parizu 3,55 odstotka nižje. FTSE 100 se je spustil 2,72 odstotka nižje.
Tečaj evra je teden prav tako začel z manjšimi izgubami vrednosti v primerjavi z dolarjem; zjutraj je bilo treba za en evro odšteti 1,0820 dolarja, kar je nekaj manj kot v petek zvečer. Evropska centralna banka je referenčni tečaj evra v petek postavila pri 1,0801 dolarja.
Strah pred koronavirusom in njegovimi učinki na gospodarstvo je danes potopil tudi azijske borze. Seulska je izgubila štiri odstotke, hongkonška 1,8 odstotka in šanghajska 0,3 odstotka. Za več kot dva odstotka so padli tudi osrednji indeksi v Sydneyju, Bangkoku in Manili, v Taipeiju, Džarakti in Singapurju pa so bili padci več kot enoodstotni.
IMF: Koronavirus pod vprašaj postavlja krhko gospodarsko okrevanje
Izbruh koronavirusa pod vprašaj postavlja že tako krhko okrevanje globalnega gospodarstva, je po srečanju finančnih ministrov držav G20 v Rijadu dejala generalna direktorica Mednarodnega denarnega sklada (IMF) Kristalina Georgieva. Sredi meseca je bila še mnenja, da bodo posledice koronavirusa za gospodarstvo blage.
Rast svetovnega gospodarstva naj bi se letos po napovedih okrepila za 3,3 odstotke, kar bi bilo 0,4 odstotne točke več kot lani. Vendar pa gre za krhko rast, ki je lahko zlahka tudi manjša, je v nedeljo po poročanju francoske tiskovne agencije AFP opozorila Georgieva.
Kot je poudarila, je gospodarska aktivnost na Kitajskem zaradi koronavirusa močno upočasnjena, o težavah poročajo tudi podjetja iz mnogih drugih držav. Sodobne dobavne verige so zelo prepletene, je dodala.
Sredi meseca je bila Georgieva bolj optimistična. Takrat je ocenila, da bodo posledice koronavirusa za gospodarstvo blage, je pa dodala, da je za natančne ocene posledic izbruha še prezgodaj.
Takrat je prva dama IMF še opozorila, da je globalno gospodarstvo danes v nekoliko slabši kondiciji kot ob izbruhu epidemije sarsa leta 2003. "Kitajska je drugačna, svet je drugačen. Virus ima evidentno večji učinek, svetovno gospodarstvo pa je bilo takrat zelo močno," je dejala.
Na Kitajskem so danes našteli več kot 400 novih primerov okužbe s koronavirusom, od teh le 11 izven najhuje prizadete province Hubei. Tam so zabeležili tudi vse razen ene izmed 150 novih smrtnih žrtev bolezni covid-19. Skupno je na Kitajskem, kjer se je virus decembra prvič pojavil, umrlo že več kot 2500 ljudi, več kot 80.000 pa je okuženih. Virus se je pojavil tudi v mnogih drugih državah.
KOMENTARJI (191)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.