
Ali prodaja Leka Novartisu družbi škoduje ali koristi?
To se bo videlo z razvojem dogodkov, torej predvsem, kaj sta se upravi dogovorili. Verjetno nek končni uspeh bo.
Torej več se bo videlo, ko bo znano ozadje?
... in, ko bo sam prevzem končan.
Kaj to pomeni za delavce? Znano je, da je naša delovna sila v primerjavi z delovno silo v Vzhodni Evropi draga. Se lahko zgodi, da bo tuji lastnik proizvodnjo prenesel drugam?
Teoretično je to možno in to se tudi dogaja. Vprašanje je, kaj se je sedanja uprava Leka s prevzemnikom glede teh vprašanj dogovorila. Res pa je, da je sedanja delovna-pravna zakonodaja pri prevzemih veliko manj zaščitniška do delavcev kot nova, ki začne veljati v začetku prihodnjega leta.
Ta bo prevzemnikom manj pisana na kožo...
Zaradi tega, ker je v zakonu upoštevana direktiva EU o ohranjanju pravic delavcev.
Kaj bi prevzem Leka pomenil za ceno zdravil pri nas?
Pri cenah zdravil je treba upoštevati dva vidika. Na eni strani so zdravila, ki se pripisujejo v breme zdravstvene blagajne, torej na tako imenovane zelene recepte. Tu praktično dosti sprememb ne bo, ker država ta trg zdravil regulira. Drug segment so prosta zdravila, ki se jih dobi v prosti prodaji oziroma preko tako imenovanih belih receptov. Tu je seveda cena odvisna od ponudbe na trgu in od tega, kako bodo zdravniki v bodoče predpisovali določena zdravila.
Kaj pomeni prevzem z vidika nacionalnega gospodarstva?
Gre za več aspektov; za finančnega, razvojnega, investicijskega, delovno-pravnega...
Kaj to pomeni, na primer s finančnega vidika?
Finančni pomen je dvojni. Prvi je, da bo bistveno manj davkov, drugi pa umik s slovenskega trga vrednostnih papirjev, razen če bo Novartis sem prišel s svojimi papirji, v kar pa dvomim. To pomeni, da se bo vrednost SBI posledično zmanjšala, za investitorje pa bo zadeva postala manj zanimiva.
Novartis je nastal z združitvijo dveh švicarskih farmacevtov. Se bi lahko na primer pri nas združila Lek in Krka?
Teoretično lahko. Zakaj se nista, bi bilo treba vprašati člane uprave. So pa tovrstni združevalni procesi v Evropi in po svetu povsem normalni, zlasti v zadnjem času, ker gre za velika finančna sredstva, ne samo pri razvoju zdravil, pač pa tudi pri samem trženju, ki postaja vse pomembnejše in dražje.
Lahko v prihodnosti pričakujemo še več prevzemov?
V farmacevtski industriji vsekakor, ker so ti razvoji vse dražji, nova sredstva pa je pridobivati vse težje. Na splošno, pa tudi v Sloveniji, verjetno bo prihajalo do teh prevzemov, ker so prevzemi na nek način čiščenja podjetja. To pomeni, da se na nek način ti privatizacijski delničarji preko prevzemov prečistijo in potem ostane nekaj velikih delničarjev.