Evropski poslanci so po pričakovanjih podprli predlog strožjih pravil za delo bonitetnih agencij, v postopku sprejemanja katerih ima parlament pravico soodločanja. Pravila, ki jih bodo morale med drugim spoštovati "zloglasne" ameriške bonitetne hiše Moody's, Fitch in Standard & Poor's, bi lahko začela veljati že spomladi, saj jih morajo zdaj potrditi le še članice Unije – to pa bo predvidoma le še formalnost, saj je bil načelni dogovor dosežen že konec lanskega leta.
Nova pravila bodo vzpostavila posebno časovnico, kdaj in kolikokrat – največ trikrat letno – bodo lahko bonitetne agencije izdajale nenaročene ocene držav. Obenem se uvaja večja preglednost teh ocen, saj bodo morale agencije pojasniti, na podlagi kakšnih informacij so jih pripravile. Agencije poleg tega ne bodo smele več izdajati izrecnih priporočil o politikah posameznih vlad.
Nova pravila poleg tega zmanjšujejo odvisnost in samodejno zanašanje finančnih akterjev na ocene bonitetnih agencij ter finančne institucije pozivajo k pripravi notranjih ocen tveganj. Do leta 2020 naj bi poleg tega iz zakonodaje EU izginilo vsako neposredno sklicevanje na zunanje bonitetne ocene in evropski komisar za notranji trg in storitve Michel Barnier je zatrdil, da bodo v komisiji delali na tem.
Uvedli bodo tudi sistem civilnopravne odgovornosti za agencije, ki bodo morale v primeru resnih kršitev pri pripravi ocen za to odgovarjati, tudi z odškodninami prizadetim akterjem.
Da bi preprečili konflikt interesov, nova pravila prepovedujejo oz. omejujejo kapitalske deleže in s tem povezane finančne interese med bonitetnimi agencijami in ocenjevanimi subjekti. Pomemben element so koraki za zagotavljanje večje konkurenčnosti na trgu bonitetnih agencij, tudi z uvajanjem sistema rotacije naročnikov med agencijami.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.