Bonitetna hiša Moody's je dolgoročno kreditno oceno NLB znižal z Ba2 na B2, oceno NKBM z Ba2 na B3 ter oceno Abanke Vipa z Ba3 na Caa1. Obeti za naprej so negativni, je bonitetna hiša objavila na svoji spletni strani.
Moody's je kreditno oceno trem največjim bankam v Sloveniji, ki so v državni lasti, znižal že konec aprila. Tedaj so njegovi analitiki ugotovili, da so kapitalski temelji treh bank šibki in nezadostni za spopadanje z večjimi izgubami v letošnjem letu.
Tudi tokrat analitiki te ameriške bonitetne hiše navajajo, da imajo banke omejeno možnost, da se same spopadejo z izzivi in da bodo verjetno vse tri potrebovale nove dokapitalizacije. Pri Moody's so že upoštevali izpeljano dokapitalizacijo NLB in napoved dokapitalizacije Abanke, ki naj bi se končala do konca oktobra, ter ocenili, da gre le za začasno olajšanje. Višji kapital bankama ne zagotavlja vzdržnega finančnega položaja, ki bi kril prihodnje izgube, menijo.
Kapitalski položaj druge največje banke v državi, NKBM, se je v prvi polovici leta poslabšal, nadalje ugotavljajo analitiki Moody'sa. Čeprav je NKBM napovedal, da bo odprodal premoženje, ki ne spada v njegovo osnovno dejavnost, analitiki ocenjujejo, da bo kapitalski položaj kljub injekcijam od prodaje premoženja v trenutnih razmerah na trgu še vedno zelo ranljiv.
Moody's ugotavlja, da ostajajo slovenske banke med najbolj kapitalsko podhranjenimi v regiji Srednje in Jugovzhodne Evrope. Obseg slabih posojil je še vedno zelo visok, slovenska vlada pa je po njihovem mnenju nakazala, da bo tem tem bankam, ki poslujejo z izgubo, pomagala le v skrajnem primeru, saj ima sama veliko izzivov na fiskalnem področju.
To se je izkazalo tudi v primeru NLB, ko je država sicer pomagala v njeni dokapitalizaciji, vendar po tem, ko se je izkazalo, da je izčrpala vse druge možnosti. Vlada je tudi napovedala, da bo za nadaljnje dokapitalizacije bank iskala zasebni kapital, je še navedla bonitetna agencija. O zakulisnem vmešavanju politike v NLB pa je spregovoril tudi nekdanji šef NLB Draško Veselinovič.
Ministrstvo je spomnilo na ukrepe za sanacijo bančnega sistema
Ministrstvo za finance kot eno ključnih nalog izpostavlja zagotavljanje trdnega in stabilnega bančnega ter finančnega sistema države. V okviru naporov za sanacijo bančnega sistema bo vlada do jeseni oblikovala in sprejela zakonodajne rešitve s področja upravljanja slabih bančnih terjatev, ki bodo prispevale k odpravi kreditnega krča in stimulaciji gospodarskega okolja, poudarjajo na ministrstvu.
Ob tem so spomnili, da so letos zagotovili proces dokapitalizacije Nove Ljubljanske banke, "s čimer je vlada omogočila kapitalsko ustreznost banke za vsaj eno leto in tako vplivala tudi na prihodnjo gospodarsko sliko Slovenije, skladno z začrtanimi usmeritvami pa si bo še naprej prizadevala za pridobitev zasebnih vlagateljev v bankah".
Širše od problema reševanja nestabilnih bančnih naložb želi vlada oblikovati tudi stabilen in učinkovit okvir za upravljanje državnega premoženja. V tej luči bo prav tako v roku meseca dni v največji možni meri uskladila predlog prihodnjega upravljanja državnih naložb.
Na znižano bonitetno oceno so se odzvali tudi v Abanki. Kot so poudarili, namerava banka postopke dokapitalizacije v višini 50 milijonov evrov, ki so jo delničarji potrdili konec maja, začeti avgusta. Agencija za trg vrednostnih papirjev jim je že izdala dovoljenje za prospekt za prodajo novih delnic.
Ključne aktivnosti banke ostajajo usmerjene predvsem v pridobivanje primarnih virov financiranja ter kreditiranje prebivalstva ter malih in srednjih podjetij. "Banka posebno pozornost namenja upravljanju z likvidnostjo in ima že oblikovane ustrezne likvidnostne rezerve za odplačilo obveznosti iz naslova obveznice s poroštvom RS v višini 281 milijonov evrov, ki dospe v septembru. Pozornost posvečamo tudi upravljanju s tveganji, obvladovanju stroškov in obvladovanju naložb v posebni obravnavi," so še poudarili.
Tudi v NKBM so glede tokratno odločitev bonitetne agencije pričakovali. Banka pri rednem načrtovanju likvidnosti upošteva tudi negativne dejavnike in je nanje pripravljena, zatrjujejo v banki in dodajajo, da stranke spremembe bonitetne ocene ne bodo občutile.
V NKBM so še zapisali, da v banki intenzivno potekajo aktivnosti za izboljšanje kapitalske ustreznosti, nadaljuje se čiščenje kreditnega portfelja, na določenih področjih delovanja banke izvajajo tudi dodatne ukrepe za izboljšanje poslovanja.
Banka Slovenije pa je v odzivu na odločitev bonitetne hiše, zatrdila, da ne komentira neodvisnih ocen bonitetnih agencij. "Banka Slovenije sama tekoče spremlja poslovanje bank in vse banke izpolnjujejo regulatorne zahteve glede kapitalske ustreznosti," so ob tem znova zagotovili.
KOMENTARJI (27)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.