Nov interventni zakon prinaša tudi nove bone, te bo, za razliko od lanskoletnih, mogoče koristiti tako v turizmu kot v gostinstvu, športu in kulturi.
Zakon pa prinaša še eno spremembo. Ponudniki, ki bodo želeli sprejemati nove bone, morajo imeti dejavnost, za katero je vlada določila, da lahko sprejema bone, vpisano kot glavno dejavnost, in ne zgolj kot pomožno.
Na nas se je tako obrnil bralec, ki je lanskoletne bone lahko povsem normalno sprejemal, letošnjih pa očitno ne bo mogel. Kot glavno dejavnost ima namreč vpisano mehansko obdelavo kovin, oddajo apartmajev pa kot pomožno.
Ponudniki, pri katerih se bodo novi boni lahko unovčili, morajo sicer biti na dan unovčitve bona vpisani v Poslovni register ter "kot glavno dejavnost po Standardni klasifikaciji dejavnosti Uredbe o standardni klasifikaciji dejavnosti" opravljati eno od naslednjih dejavnosti:
- Sladkovodno ribištvo
- Trgovina na drobno v specializiranih prodajalnah s knjigami
- Obratovanje žičnic
- Gostinske nastanitvene dejavnosti
- Dejavnost strežbe jedi in pijač
- Kinematografska dejavnost
- Dajanje lahkih motornih vozil v najem in zakup
- Dajanje športne opreme v najem in zakup
- Dajanje vodnih plovil v najem in zakup
- Dejavnost potovalnih agencij
- Dejavnost organizatorjev potovanj
- Rezervacije in druge s potovanji povezane dejavnosti
- Organiziranje razstav, sejmov, srečanj
- Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju športa in rekreacije
- Izobraževanje, izpopolnjevanje in usposabljanje na področju kulture in umetnosti
- Umetniško uprizarjanje
- Spremljajoče dejavnosti za umetniško uprizarjanje
- Obratovanje objektov za kulturne prireditve
- Dejavnost muzejev
- Dejavnost botaničnih in živalskih vrtov, varstvo naravnih vrednot
- Dejavnosti športnih klubov
- Obratovanje fitnes objektov
- Druge športne dejavnosti
- Dejavnost zabaviščnih parkov
- Dejavnost smučarskih centrov
- Druge nerazvrščene dejavnosti za prosti čas
Ne glede na to pa je "ponudnik storitev tudi nosilec dopolnilne dejavnosti na kmetiji, ki v skladu z uredbo, ki ureja dopolnilne dejavnosti na kmetiji, na dan unovčitve bona opravlja najmanj eno izmed navedenih dejavnosti", naštetih zgoraj, izhaja iz objave v Uradnem listu.
Bon v višini 100 oziroma 50 evrov za mladoletne osebe se bo lahko unovčil za vse naštete storitve, ki so v celoti izvedene in koriščene na ozemlju Slovenije. So združljivi z lanskoletnimi, koristili pa jih bomo lahko v več delih in pri več ponudnikih. Del boste tako lahko na primer porabili za obisk muzeja, del v fitnes centru, del za gostinsko nastanitev ...
Podobno kot lani se bodo boni lahko prenašali med bližnjimi družinskimi člani v ravni vrsti do drugega kolena (torej stari starši, starši, otroci, otroci zakonca ali zunajzakonskega partnerja, vnuki), zakonci, zunajzakonskimi partnerji, partnerji v sklenjeni ali nesklenjeni partnerski zvezi ter med otroki in njihovimi zakonitimi zastopniki, če to niso njihovi starši.
Bon se bo lahko preneslo z izjavo, ki bo dostopna na spletni strani Fursa in bo v veliki meri podobna lanski.
Veljali bodo do konca letošnjega leta, si pa vlada pridružuje možnost podaljšanja njihove veljavnosti za še šest mesecev.
In še pozor vsem, ki bodo bone unovčevali – ponudnik v primeru plačila z bonom ne sme zaračunavati višje cene za storitev, kot če bi jo plačali z drugimi plačilnimi sredstvi. Prav tako niso dovoljene posebne ločene ponudbe paketov z boni, "temveč se morajo boni obravnavati kot plačilno sredstvo za storitve po običajnem ceniku ponudnika storitev", izhaja iz Uradnega lista. Lahko pa ponudnik določi najnižji možni znesek za koriščenje bonov za posamezno storitev.
Od začetka unovčevanja starih bonov, torej od 19. junija lani, jih je bilo do te nedelje unovčenih 1.054.378 v skupni vrednosti 149,68 milijona evrov. To pomeni, da je bilo unovčenih 51,5 odstotka vseh bonov in 41,9 odstotka njihove skupne vrednosti. Odstotka sta različna, ker nekateri upravičenci bona še niso unovčili v njegovi celotni vrednosti, so pojasnili na Finančni upravi.
Vlada določila način unovčitve novih bonov
Vlada je danes z uredbo določila način unovčitve bonov v turizmu, gostinstvu, športu in kulturi, ki jih prinaša novi interventni zakon za pomoč ob epidemiji. Vrednost bona za polnoletne državljane je 100 evrov, za mladoletne pa 50 evrov. Unovčiti jih bo mogoče od jutri, torej dan po objavi odredbe v Uradnem listu, pa do konca leta.
Postopek unovčitve bonov bo zelo podoben unovčitvi lanskih turističnih bonov. Stranka bo ob naročilu storitve izpolnila obrazec in ponudniku predala osebni dokument, ponudnik bo ustrezno vrednost bona rezerviral v sistemu Finančne uprave RS (Furs). Ko bo storitev izkoriščena, bo vrednost računa unovčena z bona, Furs pa jo bo povrnil ponudniku.
Danes izdana uredba določa način unovčitve bonov, povračilo sredstev preko informacijskega sistema Furs ter način vodenja in upravljanja evidence bonov. Bone bodo tisti državljani, ki lanskih še niso porabili, lahko tudi kombinirali pri istem ponudniku, seveda za namen, za katerega so bili boni izdani.
Več podrobnosti bosta minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravko Počivalšek in vršilec dolžnosti generalnega direktorja Fursa Ivan Simič predstavila na novinarski konferenci v petek.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.