Premier Janez Janša in direktor največjega ruskega energetskega koncerna Gazprom Aleksij Miller sta izmenjala poglede na zagotavljanje energetske varnosti v Evropi in v globalnem okviru. "Sogovornika sta ocenila tudi možnosti za sodelovanje na področju oskrbe z zemeljskim plinom in pri definiranju novih tranzitnih poti. Ugotovila sta, da pri tem obstajajo dobri temelji za krepitev vezi med slovenskimi in ruskimi podjetji," so sporočili iz kabineta.
Janša naj bi tako znova znova slišal dve leti staro ponudbo, da bodo - če jim
dovolijo gradnjo vsaj enega plinovoda, kupili Nafto Lendava in vanjo vložili denar. Premiera pa je na drugi
strani zanimala predvsem možnost strateškega povezovanja s Petrolom,
sploh zdaj, ko je dokončno propadlo sodelovanje s prav tako ruskim
energetskim gigantom Lukoilom.
Do konkretnih odločitev Janša in Miller nista prišla. Vsekakor je bolj verjetno, da bo Slovenija gradila plinovod,
medtem ko je vstop Gazproma v Petrol precej manj verjeten. Razlog za to je najverjetneje slabše poslovanje Petrola, saj je njegova delnica v zadnje pol leta padla kar za 42 odstotkov.
Bo t.i. Južna smer šla čez Slovenijo?
Konec junija lani sta italijanska družba ENI in ruski Gazprom podpisala dogovor o gradnji plinovoda. Plinovod, ki se bo imenoval 'Južna smer', bo s plinom oskrboval severno in južno Evropo. To bo prvi plinovod, ki bo vodil preko Črnega morja v Bolgarijo ter se nato razdelil v dva kraka: enega severozahodno do Avstrije in drugega južno do Grčije in nato zahodno do juga Italije. S kapaciteto 30 milijard kubičnih metrov plina letno bo plinovod pomembno okrepil položaj Rusije kot vodilne dobaviteljice plina Evropi. Stroške gradnje ocenjujejo na 10 milijard evrov.
KOMENTARJI (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.