Gospodarstvo

Bomo še leteli poceni?

Ljubljana, 04. 02. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min
Avtor
Avtorica prispevka: Melita Župevc
Komentarji
0

Združenje evropskih letalskih prevoznikov se je odzvalo na odločitev Evropske komisije, ki je irski letalski družbi Ryanair naložila povračilo državne pomoči za uporabo letališča blizu Bruslja.

V združenju poudarjajo, da gre za korak k izenačitvi pogojev poslovanja. Odločitev pa dolgoročno lahko pomeni podražitev vozovnic nizkocenovnih letalskih prevoznikov.

Z Ryanairom je mogoče poceni leteti v vse dele Evrope (Foto: Reuters)
Z Ryanairom je mogoče poceni leteti v vse dele Evrope (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ryanair je sicer že napovedal pritožbo, vendar pa je dejstvo, da utegne odločitev komisije močno premešati karte na trgu letalskih prevoznikov. Številne evropske družbe so vse glasnejše v trditvah, da takšni kot je Ryanair, živijo na njihov račun. Kot pravi direktor Adrie Airways Brane Lučovnik, gre za konkurenčno klavzulo. "Zadeve so namreč take, da redni prevozniki na istih ali podobnih letališčih plačujejo veliko več kot Ryanair, ker gre za stvar monopola," poudarja Lučovnik. Ryanair naj bi tako na primer na letališču v Celovcu za isto storitev plačeval le deset odstotkov zneska, ki ga mora odšteti Austrian Airlines. Potnikov to seveda ne zanima - mami jih nizka cena, pa čeprav pristanejo na kakšnem bolj odročnem letališču.

Direktor Ryanaira Michael O'Leary je prepričan, da Evropska komisija s tem onemogoča konkurenčnost, ter da bodo s tem povišali cene letalskih vozovnic za običajne potrošnike, kar bogate seveda ne bo prizadelo.

Direktor Ryanaira Michael O'Learry (Foto: Reuters)
Direktor Ryanaira Michael O'Learry (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Ryanair trdi, da odločitev komisije pomeni katastrofo za potnike in nekatera letališča. Lučovnik pravi, da bo za konkretnega potnika to verjetno pomenilo, da se bo Ryanair podražil in da bo prišel na isti nivo cene drugih nizkocenovnih prevoznikov.

Evropska komisija je že nekaj časa pod pritiskom različnih združenj, razumljivo pa je, da tudi v Združenju evropskih letalskih prevoznikov pozdravljajo njeno odločitev. Paul Vandermoere z Združenja evropskih letalskih prevoznikov pravi, da menijo, da Ryanair ne bi smel leteti na račun drugih, torej na račun davkoplačevalcev. "To je dobra plat včerajšnje odločitve," dodaja Vandermoere, ki upa, da bo odločitev veljala tudi za druga evropska letališče in ne le za belgijski Charleroi.

Ryanair leti predvsem na bolj odročna letališča, ki poprej niso imela veliko prometa (Foto: Reuters)
Ryanair leti predvsem na bolj odročna letališča, ki poprej niso imela veliko prometa (Foto: Reuters) FOTO: Reuters

Kdaj Adrii Airways na brniškem letališču grozi napovedana konkurenca – šlo naj bi za Easy Jet - še vedno ni jasno. Čeprav je bilo veliko napovedi, da bomo Slovenci z nizkocenovnim prevoznikom že kmalu leteli z Brnika, pa na Aerodromu Ljubljana odgovarjajo, da zaenkrat na tem področju ni nič novega.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

SORODNI ČLANKI

  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10