Razvite države naj bi letos beležile 1,4-odstotno gospodarsko rast. Obseg bruto domačega proizvoda v 17 državah evrskega območja pa naj bi se letos skrčil za 0,3 odstotka, medtem ko je Svetovna banka v lanski napovedi za evroobmočje napovedovala 1,8-odstotno rast.
ZDA naj bi letos zabeležile 2,2 odstotno rast in se počasi pobrale iz velike recesije. Japonski bruto domači proizvod naj bi letos zabeležil 1,9-odstotno rast. Kitajska pa naj bi rasla po 8,4-odstotni stopnji, medtem ko je lani zabeležila 9,2-odstotno rast.
Obseg svetovne trgovine naj bi se letos povečal le za 4,7 odstotka, medtem ko naj bi po prejšnjih ocenah narasel za 6,6 odstotka. V Svetovni banki opozarjajo, da je doseganje tudi navzdol popravljenih ocen "zelo negotovo".
V svetu se razmere zaostrujejo zaradi paraliziranih kapitalskih trgov, padcu gospodarske rasti pa se bodo morali zoperstaviti tako v razvitih kot v razvijajočih se državah. Negotovosti na finančnih trgih vplivajo na rast, čeprav je v ZDA in na Japonskem zaznati sorazmerno dobro gospodarsko aktivnost.
"Svet lahko zapade v takšno ali še večjo recesijo, kakršni smo bili priča med letoma 2008 in 2009," ocenjujejo v Svetovni banki. Če bodo razmere povzročile splošno krizo, bodo morale vse države oklestiti izdatke, kar bo še poglobilo negativen cikel.
Rekordne vloge bank pri ECB se še kar vrstijo
Banke iz evroobmočja so v torek pri Evropski centralni banki (ECB) čez noč naložile 528,18 milijarde evrov, kar je nova rekordna vsota. Rekordi pri vlogah preko noči se dnevno vrstijo že lep čas, kar kaže na nadaljevanje nezaupanja v evropskem finančnem sistemu.
KOMENTARJI (88)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.