Gospodarstvo

Bomo plačevali tudi španske grehe?

Madrid/Bruselj, 16. 06. 2010 21.34 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Španija naj bi krizno situacijo v državi reševala prek pleč Evropske unije. Del denarja naj bi si namreč sposodila v okviru instrumenta držav članic območja evra. Predstavniki Španije in Evropske komisije sicer to zanikajo.

Potem ko so nemški mediji pred dnevi poročali, da naj bi želela Španija koristiti pomoč v okviru instrumenta za zagotovitev stabilnosti evra, je španski časnik El Economista danes nadaljeval s podobnimi poročanji. El Economista navaja, da naj bi EU, IMF in ZDA skupaj pripravljale reševalni načrt za Španijo, ki naj bi vključeval posebno kreditno linijo v višini do 250 milijard evrov. Del denarja naj bi si Španija izposodila v okviru instrumenta držav članic območja evra v višini do 440 milijard evrov.

Španska finančna ministrica Elena Salgado in evropski komisar za denarne in gospodarske zadeve Olli Rehn sta poročanje časnika sicer zavrnila. "Pri komisiji sem seveda preveril, ali so iz Bruslja poslali kakšno ekipo, tako kot je zapisano v članku, in lahko rečem, da zgodba ne drži," je zagotovil Rehn.

Španska finančna ministrica (na levi) je zanikala poročanje španskega časnika.
Španska finančna ministrica (na levi) je zanikala poročanje španskega časnika. FOTO: Reuters

Prvi mož IMF Dominique Strauss-Kahn se bo v petek sicer odpravil na delovni obisk v Madrid, kjer se bo sestal s španskim premierom Josejem Luisom Rodriguezom Zapaterom. To je še dodatno okrepilo ugibanja o morebitni pomoči Španiji, ki pa jih je zanikal tudi Strauss-Kahn.

"Obiskal bom vse evropske države. Danes sem v Franciji – obstajajo takšne govorice o Franciji? Jutri (v četrtek) grem v Italijo. Obstajajo takšne govorice o Italiji? Pred tednom dni sem bil v Belgiji. So obstajale takšne govorice o Belgiji?" se je vprašal Strauss-Kahn.

Španski premier Zapatero je ob tem danes v parlamentu zagotovil, da je špansko gospodarstvo stabilno. "Španija je plačilno sposobna, trdna in močna država, kar ji priznava tudi mednarodna skupnost," je dejal španski premier, pri tem pa priznal, da vlada v boju s krizo ni naredila najboljšega dela. "Tisti, ki je storil najmanj za spodbujanje gospodarstva, je ta vlada, to sem pripravljen priznati," je dejal Zapatero.

K odločnejšim in hitrejšim ukrepom za oživitev gospodarstva Španije je danes pozvala tudi tamkajšnja centralna banka. "Še vedno je treba uveljaviti potrebne ukrepe prilagajanja, hitro, da se bomo izognili upočasnitvi gospodarskega okrevanja," je dejal guverner španske centralne banke Miguel Fernandez Ordonez.

Španska vlada potrdila reformo trga dela

Španski premier
Španski premier FOTO: Reuters

Španska vlada je sicer danes potrdila reformo trga dela, s katero želi prispevati k bolj fleksibilnemu trgu dela in tako spodbuditi okrevanje gospodarstva. Reformo mora potrditi še parlament, v katerem pa socialisti premierja Joseja Luisa Rodrigueza Zapatera nimajo večine.

"To je nujno potrebna reforma trga dela, to je reforma za prihodnost, je ena najpomembnejših reform v zadnjih 20 letih," je povedala namestnica premierja Maria Teresa de la Vega.

Vlada namerava v okviru reforme znižati odpravnine in zagotoviti bolj prožen sistem odpuščanja. Zaposleni za nedoločen čas so bili doslej upravičeni do odpravnine v višini do 45 dni plače na leto službe, za nekatere skupine delavcev pa naj bi to obdobje zdaj znižali na 33 dni.

Reforma predvideva tudi ustanovitev posebnega vladnega sklada za vsakega delavca, ki bi v primeru odpuščanj podjetjem pomagalo izplačati del odpravnin.

Obresti obveznic naraščajo

Na mednarodnih finančnih trgih medtem še vedno naraščajo obresti na španske obveznice. Razlika med obrestno mero na španske desetletne obveznice in enake nemške obveznice, ki veljajo za merilo v območju evra, se je danes povečala za več kot 0,10 odstotne točke, na 2,23 odstotne točke.

Španija, peto največje evropsko gospodarstvo, je v najhujšo recesijo v zadnjih desetletjih zašla konec leta 2008, v prvem letošnjem četrtletju pa je imela 0,1-odstotno gospodarsko rast, s čimer se je izvila iz recesije.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (34)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Tonček Balonček
17. 06. 2010 17.48
Kaj pa meja na Muri, v Piuranskem zalivu in okoli Snežnika! Ne damo naše zemlje, samo evre!!!
botjabotja
17. 06. 2010 14.52
Upam, da se bo še kdo našel, da rabi pomoč. Uuufff, kako nas bodo trepljali po ramenih.
Izbrisani5
17. 06. 2010 12.47
Kje lahko doniram ža Španijo, na Magistratu ali na sedežu vlade?
beri66
17. 06. 2010 10.19
dejmo pomagat vsem,pa čeprav mi utonili..... podpirat lenuhe(Grčija,Španija,Italija) zanimljivo vse južne lene države kot smo nekdaj Srbe in Bosance.....zdej v Bruselj, nekdaj v Beograd,kaj se je spremenilo, razen da je zdaj za delavce slabše? A da zastava? A jo lahko razrežem in dam na mizo otrokom?
Tonček Balonček
17. 06. 2010 09.49
Hrvaška ej že vnaprek kriva!! Pa saj ni važno, pomembno je, da premagamo ZDA v nogometu, vse ostalo je tretjerazredna tema!
wertex
17. 06. 2010 09.46
bo dal pahor s svoje plače
MiroF
17. 06. 2010 09.16
Zato se pa Hrvaška tako rine v EU, seveda željna je pomoči, da se izkoplje iz krize. Mi Slovenci smo pa zdaj v EU eliti pa to vse plačujemo, saj, če si v eliti niti ne moreš prositi za pomoč, ker potem ne moreš biti v eliti, bolše doma tovčt revščino in lakoto samo, da je Pahor v eliti, samo ne ve, da bo vsak čas tudi on v riti.
Tonček Balonček
17. 06. 2010 09.04
Še sreča, da so zlomili komunizem n postali samostojna in neodvisna država. Hvaal Novi reviji in tistim štirim štirim zaslužnim osvoboditeljem (Peterel, Janša, NBavčar, Rupel). Janpa ni zaman trpe3 v zaporu! Vsega je kriv Pahor, Janša tega ne bi dovolil!
Osvald
17. 06. 2010 08.56
In Pahor vzame posojilo da lahko posodi denar ???
volek
17. 06. 2010 08.38
nevica, se strinjam da bo EU razpadla, pufi bodo pa ostali. EU bo samo še konfederacija držav z zdravim gospodarstvom in bankami. Za vse to kar se dogaja so poleg skorumpiranih in totalno nesposobnih vlad nekaterih držav krive tudi požrešne banke, ki dajejo ogromne kredite. Ko so dožniki nesolventni, banke zahtevajo pomoč države. Poglejte samo NLB, kolikokrat je že dobila dokapitalizacijo zaradi slabih kreditov. Je pa res, da imajo vsaj vodilni "pametnjakoviči" visoke plače in nagrade. Bi imeli lahko še več, če jih sploh ne bi bilo v službo. Bi napravili manj škode.
vitaminek
17. 06. 2010 08.28
ja kaj pa te . ljudje najboljše da damo lepo plače na kup vsi pa naj pomagajo celi evropi pa kaj še . jaz sploh nevem kak bom prišo skozi mesec z tem denarjem . NE DAM NIČ!!!!
bnam 2707
17. 06. 2010 07.39
seveda bomo plačevali,pa ne samo španskih grehov ampak tudi grehe tistih,ki šele prihajajo v EU.Glede na to,da se šteje Slovenija med najbolj razvite država na svetu,bo naš delež kar kar visok,če upoštevamo slabe gospodarske razmere v državi,prezadolženost in proračunski primanjkljaj. Vse se zdi,da so nekatere članice,morda tudi Slovenija gledale na EU kot na vrečo z denarjem in dobro babico,ki rada pomaga.Enake cilje imajo kandidatke za članstvo v EU,zlasti Hrvaška,ki je tik pred bankrotom.V EU vidi rešitev kar je povsem zgrešeno.
nevica
17. 06. 2010 07.36
Takrat, ko bodo naši grehi prišli na vrsto, bo že vsem denarja zmanjkalo in EU bo šla rakom živžgat.
volek
17. 06. 2010 06.59
Prepričan sem, da je Slovenija tik pred tem, da zaprosi za pomoč EU. To je razvidno iz banalnega primere podražitve bencina pred začetkom turistične sezone. Sedaj imamo najdražji bencin v regiji. Turisti in tovornjakarji, ki bodo prečkali Slovenijo v naslednjih 2 mesecih, pri nas ne bodo kupovali goriva. Podražitev pred sezono je izredno neumna poteza vlade, iz tega pa je razvidno da potrebuje vsak cent kot Sahara vodo. Na račun dragega goriva bomo izgubili ogromno denarja, ki bi ga prinesli tujci, vendar državna blagajna ne more čakati. Vse pa obesi na hrbet Slovencem.
AK-47
17. 06. 2010 06.35
levaki-tajkuni 17.06.2010, 01:35 1 Glavno da nas evropa Hvali. Nič zato če imamo najslabše plače v evropi(delavske) najdražji bencin v evropi, Čimprej sprejmimo Hrvaško v evropo da ne bomo edini hlapci v evropi. ....s to razliko , da bodo Hrvatje veliko bolj podjetni in pametni in bodo takoj zaprosili za denar, da se izvijejo iz recesije - naši politiki pa samo kimajo , naredijo pa nič,... ...pa naj še naši začnejo na polno jamrat , tako kot Španci in Grki,.... ...in res tako kot je napisal RoccoS 17.06.2010, 00:33
jpavli19
17. 06. 2010 05.44
Kje pa mi pred bankrotom lahko jemljemo?EU in njeni birokrati v Bruslju imajo pamet samo zase in svoj žep.....vključno z našo vlado.
nora_ovca
17. 06. 2010 01.52
po kaki logik bomo pomagal zdej pa še špancem, če še pahor nima za kilo redkvic
levaki-tajkuni
17. 06. 2010 01.35
Glavno da nas evropa Hvali. Nič zato če imamo najslabše plače v evropi(delavske) najdražji bencin v evropi, Čimprej sprejmimo Hrvaško v evropo da ne bomo edini hlapci v evropi.
RoccoS
17. 06. 2010 00.35
Nalijmo si čistega vina in tudi mi priznajmo, da smo v riti!
RoccoS
17. 06. 2010 00.33
Zakaj pa mi nimamo 18-ih plač, nagrad za točno prihajanje na delo, zgodnjih upokojitev, raznih olajšav... Lahko bi naredili enako,... to vse bi delavcem dali, potem pa prosili pomoč od EU! Žal pa naši politiki prikrivajo EU dejansko stanje v Sloveniji.