Prodaja novih avtomobilov je v Evropi v zadnjem četrtletju lanskega leta padla za dramatičnih 20 odstotkov. Prav tolikšen upad pričakujejo tudi v tem letu. "Nobenih zagotovil nimamo, da bodo vsi najpomembnejši evropski proizvajalci avtomobilov preživeli krizo," je dejal evropski komisar za industrijo Günter Verheugen. Ob tem je poudaril, da je ogroženih "sto tisoče, če ne celo več milijonov delovnih mest".
"Jasno je, da če bo kriza v avtomobilskem sektorju trajala, bo to vplivalo tudi na druge gospodarske sektorje," je posvaril. Časa za ukrepanje je malo, pomoč mora biti hitra in usklajena, so se strinjali na neformalnem srečanju v Bruslju.
Med drugim so razpravljali o pobudi, da bi kupcem novega avtomobila omogočili davčne olajšave ali pa jim plačali za razgradnjo starega. Kratkoročno to pomeni spodbudo gospodarstvu, dolgoročno pa doseganje okoljskih ciljev. Nova vozila so namreč okolju prijaznejša.
Evropska komisija je sicer decembra začasno omehčala pravila glede državnih pomoči, da bi realnemu sektorju pomagala prebroditi krizo, podobnih ukrepov pa ne načrtuje več. Pretiravanje s pomočmi bi imelo negativen vpliv na konkurenco in delovanje notranjega trga, je posvaril Verheugen. Zato pa so v Bruslju predvideli posebne olajševalne ukrepe za proizvajalce okolju prijaznih avtomobilov. Strinjali so se tudi, da je treba z novo ameriško administracijo pod vodstvom Baracka Obame takoj začeti dialog o prihodnosti avtomobilske industrije na obeh straneh Atlantika.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.