Evropska komisarja za okolje Stavros Dimas in za podjetništvo Günter Verheugen sta predstavila strategijo o izpustih toplogrednih plinov v cestnem prometu, s katero naj bi izpuste ogljikovega dioksida (CO2) iz novih avtomobilov do leta 2012 omejiti na 120 gramov na kilometer.
Četrtino CO2 manj?
Dimasov
cilj je sicer zmanjšanje izpustov za četrtino, vendar pa naj bi
preostanek dosegli z uporabo biogoriv, izboljšanih pnevmatik in bolj
učinkovitih klimatskih naprav.
Verheugen poudarja, da to ne pomeni, da je Evropska komisija popustila pritiskom industrije, ampak da se je postavila na stran proizvajalcev manjših in čistejših avtomobilov, ki se vedno bolj soočajo s konkurence izven EU. "Čistejši avtomobili bodo industrijo spodbujali k investicijam, od tega pa bodo imeli koristi potrošniki," je prepričan.
Dražji avtomobili
Nove zahteve pomenijo tudi višje cene, opozarjajo analitiki. "Ne smemo podleči iluzijam," je pojasnil predsednik nemškega združenja avtomobilske industrije Bernd Gottschalk. "Doseganje teh ciljev bo zahtevalo ogromna vlaganja in inovacije, kar bo za vse proizvajalce zelo velika in izredno težka naloga," je dodal. V avtomobilski industriji pravijo, da se bodo v povprečju podražili za kar 2500 evrov, čeprav druge študije napovedujejo le okoli 600 evrov višje cene jeklenih konjičkov.
Proizvajalci tudi trdijo, da zanimanja za ekološke avtomobile na trgu ni. Sicer pa, še pravijo, je veliko bolj poceni načinov za zmanjšanje emisij ogljikovega dioksida, tako da ni treba uvajati drage nove tehnologije. Precej bi pripomogli že zmanjšanje prometnih zamaškov in spremembe navad voznikov.
Sporna strategije
Strategijo bi morala predstaviti že pred dvema tednoma, vendar enotnega mnenja o še dovoljenih izpustih ogljikovega dioksida iz avtomobilov ni bilo ne v komisiji ne med članicami.
Dimas je želel avtomobilske izpuste močno omejiti, medtem ko je Verheugen skupaj z Nemčijo temu nasprotoval. Prepričan je, da za izpuste v cestnem prometu niso kriva le avtomobilska podjetja, temveč tudi podjetja, ki proizvajajo pnevmatike in gorivo.
Da gre za resno in sporno zadevo, kaže tudi to, da se je v razpravo vključila sama nemška kanclerka in trenutno predsedujoča EU Angela Merkel. Izjavila je, da si bo Nemčija prizadevala za zniževanje CO2, vendar po posameznih segmentih in ne skozi splošne omejitve za celotno avtomobilsko industrijo. Na ta način je kanclerka podprla nemško avtomobilsko industrijo, saj prav ta proizvaja močnejše avtomobile, ki bodo glede omejitev najbolj na udaru.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.