Največja svetovna letalska proizvajalca, ameriški Boeing in evropski Airbus, sta se prvi dan letalskega sejma v angleškem Farnboroughu dogovorila za obsežne, več milijard dolarjev težke posle.
Dubajci segli najgloblje v žep
Dubajski letalski prevoznik Emirates je naročil 30 Boeingovih letal 777-300ER, ki po objavljenih cenah stanejo skupno 9,1 milijarde dolarjev. Kot je dejal glavni izvršni direktor družbe šejk Ahmed bin Said al Maktum, naročilo odraža njihov načrt širitve mreže letalskih povezav po svetu, ki že zdaj pokriva šest kontinentov. Poleg tega z moderno floto ne bodo samo povečali udobja potnikov, ampak tudi izboljšali učinkovitost poslovanja, je dodal.
Družba Emirates je že pred tem kupila 71 letal istega modela 777, pred mesecem dni pa je sklenila največjo pogodbo v zgodovini civilnega letalstva, ko je naročila 32 Airbusovih letal A380 s kataloško vrednostjo 11,5 milijarde dolarjev.
Nova družba kupila 51 letal
Airbus pa je danes sklenil posel z novo ameriško družbo Air Lease Corporation za 51 letal iz družine modelov A320, in sicer 31 letal A320 in 20 letal A321. Posel je po objavljenih cenah skupno vreden 4,4 milijarde dolarjev.
Glavni izvršni direktor družbe Steven F. Udvar - Hazy pravi, da naročena letala "dosegajo in presegajo standarde, kot so nizki stroški poslovanja, učinkovitost pri gorivu, prijaznost okolju in prilagajanje v poslovanju, ki so pomemben del v današnjem letalstvu".
Airbus je sklenil tudi velik posel z družbo za najem komercialnih letal GECAS, ki je del velikega ameriškega koncerna General Electric. GECAS bo tako od Airbusa za skoraj pet milijard dolarjev kupil 60 letal A320, istočasno pa je z Boeingom sklenil posel za nakup 40 Boeingovih letal 737-800 po ceni okoli tri milijarde evrov.
Od Airbusa bo kupoval tudi ruski letalski prevoznik Aeroflot. Za enajst letal A330 naj bi odštel okoli 2,3 milijarde evrov.
Na sejmu več kot 1000 razstavljavcev iz 38 držav
Letalski sejem, ki se je začel danes in na katerem se predstavlja več kot 1000 proizvajalcev iz 38 držav, naj bi pokazal, kakšno je stanje v letalstvu po dveh letih padca zaradi krize.
Analitiki pričakujejo, da bodo nova komercialna letala naročili predvsem kupci iz močnih razvijajočih se trgov Bližnjega vzhoda in Azije, medtem ko naj poslov v obrambnem delu ne bi bilo.
Najbolj naj bi si po krizi opomogle azijske in severnoameriške družbe, medtem ko naj bi Evropa zaostajala. Okrevanje naj bi zavirale stavke pri nekaterih prevoznikih, dolžniške težave evropskih držav in vulkanski pepel, ki je spomladi ohromil del letalskega prometa v Evropi.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.