Tudi sorodniki žrtev nesreč, v katere so bila vpletena letala te družbe, pozivajo tožilstvo, naj zahteva globo v višini 25 milijard dolarjev in kazensko preganja odgovorne, poroča Reuters.
Uradniki so ugotovili, da je podjetje kršilo sporazum iz leta 2021, ki je Boeing ščitil pred kazensko obtožbo zarote za goljufijo, zaradi dveh tragičnih nesreč leta 2018 in 2019, v katerih je bilo udeleženo letalo 737 MAX.
V skladu z dogovorom se je ministrstvo za pravosodje strinjalo, da ne bo preganjalo Boeinga zaradi obtožb, da je goljufal Zvezno upravo za letalstvo, vse dokler bo podjetje izboljševalo svoje prakse skladnosti in redno oddajalo poročila. Boeing se je tudi strinjal, da bo plačal 2,5 milijarde dolarjev za poravnavo preiskave.
A tudi po sklenitvi dogovora so se težave kar vrstile, po zaslugi žvižgačev pa je javnost dobila vpogled v pohlepno korporacijo.
Da je Boeing poskušal skriti neskladne dele pred regulatorji Zvezne uprave za letalstvo tako, da jih je umaknil iz vidnega polja in ponarejal evidence, je trdil Sam Mohawk, novi žvižgač, ki dela za Boeingovo enoto za zagotavljanje kakovosti v Rentonu v Washingtonu. Meni tudi, da so bili sporni deli verjetno na koncu vgrajeni v nekatera letala.
Njegove navedbe so bile vključene v poročilo kongresnih preiskovalcev, z obtožbami pa se je moral na zaslišanju v kongresu soočiti izvršni direktor Boeinga Dave Calhoun. Pred odborom in svojci žrtev je postregel predvsem z opravičili in izgovori.
Boeing pozivov k pregonu ne komentira, so pa pred tem trdili, da so spoštovali pogoje poravnave iz leta 2021.
Reutersovi viri sicer pravijo, da potekajo pogovori, zato ni nobenega zagotovila, da bo do pregona res prišlo. Mnogi menijo, da se ne bo zgodilo nič, saj da je podjetje enostavno preveliko, preveč vplivno in za ZDA strateško pomembno.
Konec tedna so sicer spet zaznamovale težave Boeingovega letala. Letalo 777 se je moralo v nedeljo po približno 40 minutah vrniti na amsterdamsko letališče Schiphol. Letalo nizozemske družbe KLM je bilo na poti v Rio de Janeiro in je bilo nad Belgijo, ko je bila prijavljena tehnična napaka.
Letalo je varno pristalo in potniki niso bili v nevarnosti, so pojasnili pri KLM. Podrobnosti okvare niso razkrili. Pred pristankom je letalo nad Severnim morjem odvrglo kerozin.
KOMENTARJI (91)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.