Direktor Boeinga, Dennis Muilenburg, je sicer prepričan, da bo letalo do oktobra znova v zraku. Boeingova celotna flota letal 737 Max je namreč že vse od marca, po strmoglavljenju letala etiopske letalske družbe, ko je umrlo 157 oseb, prizemljena.
Pet mesecev prej je v nesreči Boeinga 737 Max, ki ga je upravljala družba Lion Air, umrlo 189 ljudi. Medtem ko preiskave obeh nesreč še trajajo, pa si Boeing prizadeva, da bi popravil svojo programsko opremo za nadzor letenja MCAS in tudi druge napake, ki so jih ugotovili regulatorji, vključno z ameriško zvezno upravo za letalstvo.
Iz Boeinga, ki sicer še vedno čaka na odobritev regulatorjev, so sporočili, da so imeli tedenske tehnične klice z operaterji letal 737 Max, medtem ko so spremenjeno programsko opremo do zdaj testirali v 225 simulatorjih letenja, piše BBC.
Po dveh nesrečah se je proizvodnja letal 737 Max zmanjšala z 52 na 42 letal na mesec, zaradi česar bo moral Boeing za dele letala plačati več kot prej, saj ceno teh določa količina nakupa. Prekinitev dobave novih letal 737 Max letalskim družbam je prizadela tudi Boeingov denarni tok in profitne marže. Nadaljnje zmanjšanje proizvodnje letala bi povzročilo nove težave, ki bi lahko privedle do tega, da bo Boeing popolnoma zaustavil proizvodnjo 737 Maxa. To bi bila poteza, ki je podjetje ni sprejelo že od leta 1997, ko je za 20 dni zaustavilo proizvodnjo letal 747, ker je povpraševanje preseglo ponudbo delov.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.