Elan Marine ima blokiran račun zaradi odločitve sodišča glede sporne pogodbe o nakupu poskusnega projekta vojaškega večnamenskega čolna v vrednosti 700.000 evrov. Ali bo 270 zaposlenih prejelo plače, tako ostaja vprašanje, saj vodstvo še preučuje pravne možnosti.
Sporno pogodbo je s hrvaškim državljanom Liviem Jelčićem sklenil prokurist Skimarja Jože Kralj, ki naj za to ne bi imel pooblastil, zato ga je nadzorni svet tudi odstavil iz krivdnih razlogov. Podjetje Skimar pa je zoper njega na kranjsko tožilstvo vložilo kazensko ovadbo.
Vodstvo podjetja je prepričano, da Skimar nima obveznosti do pogodbe, saj so jo podpisale nepooblaščene osebe. Drugačnega mnenja pa je Jelčić, ki ni prejel dogovorjenega plačila in se je zato obrnil na sodišče, ki je Elanu Marine, ki naj bi omenjene čolne izdelovalo, začasno blokiralo račun v znesku 485.000 evrov. Tolikšen je namreč prvi del zneska, ki naj bi pripadal Hrvatu.
Zaradi blokiranega računa je torej pod vprašajem izplačilo plač zaposlenim v Elan Marine. Kot je pojasnil v. d. predsednika uprave Skimarja Ivan Štrlekar, je sodišče izreklo začasno prepoved razpolaganja s sredstvi, dokler se ne pokrijejo obveznosti iz omenjene pogodbe. "Mi smo vložili ugovor na to prepoved, od odločitve sodišča pa bo odvisno, kdaj bo plača," je opozoril Štrlekar, ki skupaj s pravniki išče rešitev za četrtkovo izplačilo delavcem.
'Zadeva je več kot čudna'
Obstajajo namreč tudi različna tolmačenja, kaj začasna prepoved pomeni, saj se po mnenju nekaterih ne nanaša na plače. "Zdaj ta tolmačenja usklajujemo in čakamo reakcijo sodišča, na osnovi tega pa se bomo odločili, kako naprej," je dejal Štrlekar in pojasnil, da v primeru, če bo odločba obveljala, Elan Marine nima dovolj sredstev, da bi zagotovil tudi plače.
"Pričakujemo, da se te stvari čim prej razrešijo in da bo za to, kar se zdaj dogaja, nekdo odgovarjal," je poudaril predsednik Skimarjevega sindikata Dušan Ferjan, ki je ogorčen nad situacijo. "Zadeva je več kot čudna. Kako se nam lahko zgodi, da nam tisti ljudje, ki govorijo, da delajo v prid Elana in delavcev, odnašajo take ogromne vsote, ki so lahko za podjetje v tem trenutku življenjskega pomena," je opozoril Ferjan.
Prepričan je, da obstaja vrsta vprašanj, ki bi morala zanimati kriminaliste in tožilstvo. Med drugim tudi vprašanje same višine sklenjene pogodbe, saj je običajna vrednost takšnih pogodb od 70.000 do 80.000 evrov, omenjena pogodba pa je kar desetkrat višja. Poleg tega pogodba po Ferjanovi vednosti sploh ne daje nobene garancije, da bi v Elanu Marine, kjer zaradi krize naročil primanjkuje, zaradi tega delali dodatna plovila.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.