Po maratonski seji nadzornega sveta Vegrada je predsednik nadzornega sveta Klemen Boštjančič predlagal svoj odstop. Boštjančič je na novinarsko vprašanje, ali je dejansko odstopil, dejal, da je ponudil oziroma zagrozil z odstopom, če ne bosta izpolnjena dva pogoja. Prvi je ta, da se odpokliče direktorico Vegrada Hildo Tovšak ali pa da sama odstopi in da se imenuje nova uprava. Dejal je še, da ne ve, ali je Tovšakova podala odstopno izjavo, je izjavil v oddaji 24UR.
Nadzornik Samo Mastnak je danes zvečer za 24ur. com dejal, da je na nek papir Tovšakova napisala odstopno izjavo, vendar je za zdaj ne bo podpisala. Poudarja še, da ni podpornik Tovšakove, vendar so se nad njo izvajali pritiski na nedemokratičen način.
Družba insolventna
Glede podanega predloga za uvedbo prisilne poravnave je prvi nadzornik dejal, da se zavzema za prisilno poravnavo, ki bi bila izvedljiva. Podatki, ki kažejo na morebitno izvedljivost prisilne poravnave, pa bodo objavljeni v finančnem načrtu, ki ga mora uprava Vegrada celjskemu okrožnemu sodišču dostaviti do 2. septembra.
Kot je po seji povedal nadzornik Samo Mastnak je nadzorni svet potrdil sklep, da je družba insolventna in predvidene ukrepe za finančno prestrukturiranje velenjskega gradbinca. Boštjančič je nato zahteval razširitev dnevnega reda, ki pa ga Mastnak in nadzornica Branka Gabrijel nista potrdila.
"Ta razširitev dnevnega reda se je v največji meri tikala razrešnice upravi in jaz kot predstavnik delavcev v nadzornem svetu sem zahteval, da se na to temo skliče nova seja, pripravi gradivo in da se moram pred to zelo pomembno temo za Vegrad posvetovati s svetom delavcev, ki sem mu odgovoren po vseh aktih, ki smo jih sprejeli," je povedal Mastnak.
Med drugim je Mastnak dejal, da je bil Boštjančič zelo dobro pripravljen, saj je pripeljal dva predstavnika, ki naj bi po razrešitvi Hilde Tovšak prevzela vodenje podjetja. To naj bi bila Sandi Knez in Branka Babič. "O tem s strani predsednika kot člana sploh nisva bila seznanjena, prav tako teh dveh članov ne poznava in tudi ne vem, kako bi ju na seji nadzornega sveta potrjevala," je pojasnil Mastnak in dodal, da bi morala predhodno predstaviti program za vodenje podjetja v teh težkih časih. Mastnak je prepričan, da je bilo tako "vse pripravljeno za odstrel Tovšakove".
Direktorica Vegrada je po poročanju Televizije Slovenija bila danes vidno vznemirjena, njihovi novinarki pa naj bi v joku pojasnila, da bo odstopila šele, ko bo sodišče izreklo sklep o prisilni poravnavi. Presenečena je bila tudi, ko je predsednik nadzornega sveta predstavil dva kandidata, ki naj bi prevzela njeno mesto.
Pahor zahteval odstop
Predsednik vlade Borut Pahor in ministrica za gospodarstvo Darja Radić sta komentirala dogajanje v Vegradu, kjer je potekala seja nadzornega sveta. "Glede na to, da je zaupanje v direktorico podjetja Vegrad, Hildo Tovšak, dokončno porušeno, bi bila v tem trenutku najboljša rešitev za Vegrad, da gospa Tovšak nemudoma odstopi z mesta direktorice in odločitev o nadaljnjih ukrepih v podjetju prepusti novi upravi“.
Po mnenju predsednika vlade RS in ministrice za gospodarstvo lahko le nova uprava verodostojno oceni, ali je prisilno poravnavo v družbi Vegrad realno možno izpeljati, in jo v primeru pozitivne ocene tudi izpelje.
Čater: Kapital naj to končno uredi
Srečko Čater iz Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) je danes za 24ur.com dejal, da bi se danes moral sestati glede izplačila plač s Hildo Tovšak, vendar je sestanek zaradi seje nadzornega sveta prestavljen na ponedeljek. Poudarja, da naj bi vsi Vegradovi delavci do prvega septembra dobili poplačane vse plače za nazaj.
Glede prisilne poravnave in odstopa Tovšakove je dejal sledeče: "Kapital naj poskrbi za to, da bodo delavci dobili svoje. Če jim Hilda Tovšak ne ustreza – oni so jo postavili, oni naj jo tudi zamenjajo. Mi ji v nobenem primeru ne bomo stopili v bran. Če je predsednik vlade ugotovil, da ne uživa več zaupanja kapitala, je denimo pošteno in korektno, da jo je pozval k odstopu. Če ne izvršuje svojih nalog, posledice pa čutijo delavci, potem naj kapital to končno naredi“.
Meni še, glede na dogodke v Muri in drugih podjetjih, da je stečaj edina prava stvar, delavcem pa je po drugi strani vseeno ali stečaj ali prisilna poravnava, samo da dobijo svoje plače in da se poskrbi za normalno opravljanje dela.
Delavec: Nimam, kaj za jest
Gradbenik Ismet Hodžič je po petih mesecih čakanja na plačo prišel v Vegrad sam izterjat dolg. A med 10-urno sejo nadzornikov, po kateri za zdaj Tovšakova ostaja zmagovalka, je spet odšel praznih rok.
"Nisem dobil plače za maj, junij, julij, nisem dobil regresa. Nimam kaj za jest. Meni nič ne pripada, niti po stečaju niti po prisilni poravnavi. Jaz sem državljan Slovenije, moram nekaj jesti, moji otroci so lačni. Hilda daje 50, 100 ali 200 evrov tistim, ki delajo. Mi, ki smo odšli iz podjetja, ko so nas nagnali, ne dobimo nič. Ne vem, kaj bomo naredili,“ je še za oddajo 24UR dejal Hodžič.
Križanič: To bo javnofinančni problem
V primeru Vegrada bo šlo za javnofinančni problem, pa je dejal finančni minister Franc Križanič, ki sicer dogajanje v podjetju, kot je dejal, ne more komentirati, ker nima zadosti informacij. Meni pa, da bo potrebne precej pomoči zaposlenim in upa, da bo ta pomoč pravi čas stekla.
Minister meni, da rešitev za podjetja, kakršna že je oz. bo, mora biti sprejeta dovolj hitro, da ne bi ljudje "mesece in mesece" čakali brez ustreznih virov za preživetje. "Če se sprejme ena rešitev, bo potem država pomagala, če se sprejme druga, bodo potem upniki razbremenili podjetje stroškov. Katera je pa boljša, morajo pa dejansko vedeti ljudje, ki imajo neposredne podatke, zlasti kakšna je trženjska aktivnost," je dejal minister.
Ocenil je še, da če bo prišlo do prestrukturiranja, potem po njegovem mnenju vsaj znanje v tem delu je takšno, da bo zagotovilo neko dejavnost na tem področju tudi vnaprej. Je pa interes države, da podjetje zaživi, dela naprej in zagotavlja življenjski standard svojim zaposlenim in širši okolici.
Žerjav: Tovšakova ni članica SLS
Predsednik SLS Radovan Žerjav je sporočil, da Hilda Tovšak ni ne funkcionarka in ne članica stranke SLS. ''Dolga leta, skoraj desetletje, ni plačevala niti članarine, čeprav jo je letos iz nam neznanih razlogov poravnala. Hilda Tovšak je zavedena v arhivskih evidencah funkcionarjev članstva SLS, ki so se združile z evidencami funkcionarjev SKD ob združitvi leta 2000,'' je Žerjav sporočil za 24ur.com. '
Po več mojih poskusih, da bi zadevo glede formalnega članstva ob zadnjih dogodkih le razjasnil z njo tudi osebno, se mi je pred kratkim gospa Tovšak odzvala z SMS-sporočilom, v katerem tudi sama pravi, da ni članica stranke SLS,'' še piše in dodaja, da se od svojega aktivnega vstopa v politiko nikoli ni srečal s Tovšakovo.
KOMENTARJI (222)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.