Delničarji Istrabenza so na skupščini, ki pravkar poteka v Portorožu, sprejeli predlog o dokapitalizaciji osnovnega kapitala s sedanjih 21,6 milijona evrov na 165,2 milijona evrov. Predlog je podprlo 98 odstotkov kapitala oziroma 4.311.854 od skupno 4.369.473 delnic z glasovalno pravico.
Dokapitalizacija bo uspela, če bodo vpisane in vplačane vse na novo izdane delnice. Prednostno pravico do vpisa novih delnic bodo imeli obstoječi delničarji, in sicer v razmerju s svojimi deleži v osnovnem kapitalu družbe. Rok za vpis in plačilo delnic se izteče čez petnajst dni.
Predsednik uprave Istrabenza Bogdan Topič je podporo delničarjev o dokapitalizaciji ocenil pozitivno, saj "upravi omogoča odpravo razlogov, ki so družbo pripeljali v nastalo situacijo". Ali bo uspela, Topič ni želel napovedati, prav tako ni želel govoriti o morebitnih kupcih, ki bi bili pripravljeni vplačati zahtevano vsoto.
Pogajanja z bankami upnicami se po Topičevih besedah zaključujejo. Če do 30. junija do dogovora ne bo prišlo, je uprava Istrabenza dolžna sprožiti postopke o prisilni poravnavi. Topič, ki je prepričan, da je "sporazumna poravnava najboljši izhod za vse", je pogajanja z bankami sicer ocenil kot pozitivno. Upa, da bo do prihodnjega tedna prišlo do dogovora med bankami, ki imajo z družbo sklenjene reodkupne pogodbe, in tistimi, ki jih nimajo.
V prihodnjem tednu pričakujejo tudi uradni odgovor bank na Istrabenzovo ponudbo o skupni odprodaji paketa Petrolovih delnic iz reodkupnih pogodb. O morebitnih kupcih in višini kupnine Topič ni želel konkretneje spregovoriti, po njegovih besedah bi lahko Istrabenz za paket delnic dobil do 60 milijonov evrov.
Dokapitalizacija malo verjetna?
Prvi mož NFD Holdinga Stane Valant je možnost, da bi se dokapitalizacija izvršila v predlaganem znesku, označil kot malo verjetno. V neuspeh dokapitalizacije je prepričan tudi predsednik društva malih delničarjev Skupaj smo močnejši Rajko Stankovič, ki meni, da tako velikega zneska trenutno ni na prostem trgu.
Če dokapitalizacija ne bo uspela, bo po Stankovičevih ocenah sledila prisilna poravnava ali stečaj, ki bi bil za male delničarje najslabša možnost. Stankovič je vodstvu družbe še predlagal, naj proti tistim, ki so v družbi odgovorni za Istrabenzove težave, vložijo odškodninske zahteve.
Sklep o dokapitalizaciji je konec aprila sprejela razširjena uprava Istrabenza, v kateri sta bila poleg nekdanjega prvega moža Igorja Bavčarja še Tamara Jerman in Bogdan Topič.
Uprave in nadzornikov niso razrešili
Delničarji Istrabenza na današnji skupščini družbe sicer niso podelili razrešnice upravi in nadzornemu svetu za poslovno leto 2008. Tako je glasovalo skoraj 70 odstotkov navzočega kapitala oziroma približno 3 milijone delnic z glasovalno pravico. Delničarji so sprejeli tudi sklep o imenovanju družbe KPMG za revizorja za letošnje leto.
Nekdanji predsednik uprave Igor Bavčar je o odločitvi delničarjev, da upravi ne podelijo razrešnice, dejal, da so delničarji zaupanje v družbo in njeno prihodnost izkazali s podporo dokapitalizaciji. Posledice finančne krize bodo po njegovih besedah v Istrabenzu razrešili še to leto.
KOMENTARJI (21)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.