Kot poročajo Finance, naj bi bonitetna hiša Moody's v kratkem Sloveniji znižala bonitetno oceno. Na ministrstvu za finance naj bi bili o tem že obveščeni, a za zdaj o tem še molčijo, še piše časnik.
Bonitetna ocena sicer kaže na tveganost naložbe v vrednostne papirje, ki jih izda država, torej, kolikšna je verjetnost, da jih država ne bo mogla poplačati. Če se ocena zniža, to praviloma pomeni, da država težje pridobi posojila v tujini in jih mora odplačevati tudi po višji obrestni meri. Tudi za vrednostne papirje (obveznice), ki jih izda, mora praviloma ponuditi višjo obrestno mero, ker je naložba v njih bolj tvegana.
Kot še poroča časnik, je Moody's zadnjo oceno objavil v začetku septembra in je bila še dokaj ugodna – Aa2, kar pomeni, da naj bi bile terjatve do Slovenije visoke kakovosti z zelo majhnim kreditnim tveganjem in močno zmožnostjo poplačil kratkoročnih obveznosti.
Kot je znano, je bonitetna agencija Moody's v preteklem tednu znižala bonitetno oceno trem največjim bankam v Sloveniji – NKBM, Abanki in NLB. Kot razlog so navedli poslabšanje gospodarskega okolja, kar naj bi vplivalo na poslovanje bank.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.