Sindikalist Srečko Čater je direktorici Vegrada Hildi Tovšak danes osebno predal zahteve delavcev, ki zaradi neizplačanih plač napovedujejo stavko. Od Tovšakove zahtevajo, da bi bili vsi delavci poplačani v najkrajšem možnem času ter da se vse delavce – ne glede na to, v katerem podjetju iz skupine Vegrad so zaposleni – obravnava enakopravno. Tovšakova je njihove stavkovne zahteve sprejela, v četrtek pa bodo nadaljevali pogajanja, je Čater povedal po skoraj šesturni seji izvršnega odbora sindikata v Vegradu. "Vidite, da se s stavko res da vse doseči," je še dodal.
Na sestanku je Tovšakova zagotovila, da je danes med določene Vegradove hčerinske družbe razdelila 100.000 evrov za izplačilo plač, spregovorili pa so tudi o kadrovskem prestrukturiranju družbe. Čater ob tem zahteva, da uprava Vegrada načrt kadrovskega prestrukturiranja, ko bo pripravljen, pošlje v obravnavo in potrditev tudi podjetniškemu sindikatu.
Po njegovih besedah več kot tisoč zaposlenih v Vegradu zaradi težav podjetja oz. njegove insolventnosti že nekaj mesecev ne prejema redno plač, nekateri jih niso dobili od aprila dalje, nekateri od junija. Delavci, ki so člani Zveze svobodnih sindikatov Slovenije, tako od sindikata zahtevajo, da organizira stavko, če do 1. septembra ne bodo dobili izplačanih plač. Najprej naj bi organizirali opozorilno stavko, če zahteve ne bodo izpolnjene, pa bo sledila splošna stavka.
Ali se bodo stvari obrnile na bolje?
Čater je danes za 24ur.com komentiral tudi odstop nadzornika Klemna Boštjančiča: "Gre za zelo čudno zadevo. Lepo je biti nadzornik, ko pobiraš sejnine, ko pa gre na ostro, pa je drugače. Obnaša se kot užaljeni fantič, to ni način dela za tako veliko podjetje,“ še dodaja. Na vprašanje, ali se bodo stvari obrnile na bolje, pa meni, da je to "voda na mlin tistim, ki želijo ohraniti to nepravno in nekorektno stanje“.
Meni, da je njihov edini interes, da delavci dobijo plače in da se zagotovijo normalni delovni pogoji ter da se enakopravno obravnave vse delavce Vegrada. Glede imenovanja novih nadzornikov pa pravi, da morajo lastniki prevzeti odgovornost, in dodaja, da je "neodgovorno, da se od sindikata zahteva pomoč pri odstranitvi Hilde Tovšak, če pa sindikata niso nič vprašali, ko so jo tja postavili“. Zaključil je še, da potrebujejo človeka, ki se spozna na krizni menedžment.
Spomnimo ...
Razmere v velenjskem gradbenem podjetju, ki je 12. avgusta razglasilo plačilno nesposobnost, so zelo negotove. V ponedeljek je odstopno izjavo z mesta predsednika nadzornega sveta družbe podal Boštjančič, ki bo funkcijo opravljal do imenovanja novega člana nadzornikov.
Ponedeljkovo sejo, ki je bila nesklepčna in se je končala z njegovim odstopom, je sklical z zahtevo po umiku Tovšakove z mesta direktorice družbe in imenovanju nove uprave, ki bi bila sposobna izpeljati predlagano prisilno poravnavo podjetja.
O njej bodo sicer odločali upniki družbe, vodstvo podjetja pa mora do 2. septembra na celjsko sodišče posredovati dopolnjen predlog za prisilno poravnavo, ki ga je Tovšakova na sodišče podala mimo nadzornega sveta.
KOMENTARJI (117)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.