Država trenutno regulira 90 odstotkov električne energije, za desetino državljani plačujemo tržno ceno. Če bi ta tržna cena obstala tudi v prihodnjem letu, bi se položnice lahko podražile za vrtoglavih 40 odstotkov. A ta scenarij je, kot pravi Sebastjan Seme s fakultete za energetiko, malo verjeten.
"Če se bo to konec leta sprostilo, se bodo cene verjetno ustrezno oblikovale po novem tržnem modelu, ki ga bodo trgovci ponudili za naslednje koledarsko leto," pravi. Seme tako ocenjuje, da bo elektrika približno 20 odstotkov dražja, kar bi celotno položnico podražilo za približno 10 odstotkov.
Da pa regulacije skoraj gotovo ne bo več, potrjuje tudi minister za energetiko Bojan Kumer. "Računamo, da morajo dobri dobavitelji priti do večjega tržnega deleža, da ponovno vzpostavimo tržne razmere," pravi ter dodaja: "Konec koncev nas tudi Evropska komisija opozarja, da so razmere takšne, da več ne dovoljujejo podaljševanja regulacij cen za gospodinjske odjemalce."

Prav dražje položnice za elektriko naj bi bile eden glavnih krivcev, da po letošnjem umirjanju na dobra dva odstotka lahko drugo leto spet pričakujemo višjo, 3,3-odstotno inflacijo.
Na položnice pa se vrača tudi prispevek za obnovljive vire. "Tudi tukaj lahko govorimo o nekaj odstotkih povišanja, seveda pa je vse skupaj zopet povezano z obračunsko močjo in dejansko porabljeno električno energijo," pravi Seme. Kumer pa med tem, da razmišljajo o zamiku vrnitve prispevka, da se povišanje ne bi zgodilo ravno v času končanja regulacije. Minister bi vrnitev prispevka zadržal vsaj za tri mesece.
Za nekatere povišanje položnic že oktobra
Že oktobra pa si sicer precejšnje povišanje položnic lahko obeta okoli 5000 lastnikov sončnih elektrarn dobavitelja SunContract. "S septembrom smo spremenili cenik. 36 evrov zaračunamo za stroške, ki nastajajo zaradi prodaje in nakupa električne energije," pravi Gregor Novak, direktor SunContracta.
V podjetju za podražitev krivijo vlado, ki da je s prvim februarjem spremenila pravila delovanja trga z električno energijo. Strošek t. i. 'net meteringa' je bil v celotni prenesen na dobavitelje, pravijo. "Stroškov na letnem nivoju za vse dobavitelje je nekje 20 do 30 milijonov. Zaradi volatilnosti cen, ki se samo povečuje, želimo, da ministrstvo to reši tako kratkoročno kot dolgoročno," dodaja Novak.
Na ministrstvu za energijo pa med tem, da je bila uvedba dodatnega plačila poslovna odločitev SunContracta ter da to ni prispevek, ki bi ga uvedla država. Ocenjujejo tudi, da je podjetje stavilo na napačen poslovni model. "Če zna minister pokazati poslovni model, po katerem bi lahko te stroške pokrili, potem ga bo moral pokazati vsem dobaviteljem, ki se bomo z njim srečali," mu odgovarjajo v SunContractu.
Zaplet vsekakor ne meče najlepše luči na izpolnjevanje ciljev zelenega prehoda. Še več sivih las pa gospodinjstvom povzročajo izračuni novih omrežnin. A tu tolaži dejstvo, da jih gospodinjstva dve leti še ne bomo plačevala.
KOMENTARJI (472)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.