Minister za promet Patrik Vlačič je po seji vlade dejal, da sta se o kartelnem dogovarjanju med gradbinci pogovarjala tudi s predsednikom vlade Borutom Pahorjem. Dogovorila sta se, da se bodo na to temo sestali pristojni ministri, ki bodo sprejeli tudi določene ukrepe, kako naprej na tem področju. Glede kartelnega dogovarjanja za nazaj je treba najprej počakati na odločbo Urada za varovanje konkurence (UVK), ki bo tudi podlaga za nadaljnje odločanje.
Pahor je dejal, da je na današnji seji vlade vsem pristojnim ministrom naročil, da pregledajo protikartelne zakone drugih razvitih držav in na tej podlagi čim prej pripravijo novele zakonov.
Kot je znano, je Urad za varstvo konkurence (UVK), ki ga vodi Jani Soršak, pred nedavnim začel s preiskavami naših največjih gradbincev. V uradu jih sumijo kartelnega dogovarjanja pri gradnji avtocest, zaradi česar naj bi država avtoceste preplačala za od 10 do 30 odstotkov. Če je projekt izgradnje avtocest vreden okoli 7 milijard evrov, potem to znaša od 700 milijonov do 2,1 milijarde evrov.
Kmalu po začetku preiskave so v javnost začeli prihajati tudi razni dokumenti, ki so kartele potrjevali. Morda najbolj direkten pa je bil dokument, ki so ga včeraj objavile Finance, iz katerega je razvidno, da so gradbinci že leta 1998 v Zemonu podpisali kartelni sporazum. Po njem naj bi si razdelili vsa gradbena dela pri gradnji avtocest. Največ naj bi dobili SCT, Primorje in Kraški zidar, manj pa cestna podjetja v Mariboru, Ljubljani, Celju, Novem mestu. Glede na zadnje izjave gradbincev pa se je pojavil tudi sum, da je vrh Darsa za te dogovore vedel.
Lahovnik: Izgleda, da so bili javni razpisi le predstava za javnost
Minister za gospodarstvo Matej Lahovnik je po objavi zemonskega sporazuma dejal, da če informacije držijo, potem so bili vsi javni razpisi na tem področju v zadnjih desetih letih le predstava za javnost. Ob tem je dejal, da bo treba tudi skrbno preveriti, ali in koliko so bili z dogovori seznanjeni na Darsu, pa tudi politiki. Ob tem ugotavlja, da je dejstvo, da smo v Sloveniji avtocestni križ preplačali precej več, kot bi bilo treba.
Soršak: S preiskavo smo zadovoljni
Direktor UVK Jani Soršak je sicer že večkrat dejal, da so s pridobljeno dokumentacijo v preiskavi zadovoljni in da so zasegli veliko dokumentov. Najprej so začeli preiskovati le zadnjih pet let, kmalu pa so ugotovili, da morajo raziskavo raziširiti za vsaj 10 let ali več nazaj. Trenutno preiskujejo osem podjetij in 50 projektov, številka pa bo morda še višja, je dejal Soršak.
Žerjav: Mislim, da so kartelna dogovarjanja bila
Tudi nekdanji minister za promet Radovan Žerjav je že takrat, ko je bil minister, opozarjal na kartelna dogovarjanja med gradbinci. "Ocenujujem, da so kartelna dogovarjanja bila, ker tako enotnih cen drugače preprosto ni mogoče doseči,“ je dejal po razkritju zemonskega dogovora. Kot primer je navedel gradnjo viadukta na dolenjski avtocesti. V tem primeru so se pri vrednosti nekaj deset milijonov evrov ponudbe razlikovale za nekaj tisoč evrov. Vse te sume so takrat predali naprej Uradu za varstvo konkurence, je še dejal Žerjav.
Kakšne bodo posledice za gradbince, če bodo kršitve ugotovili?
Če bo UVK odkrila kartelno dogovarjanje, bi gradbinci lahko plačali do 10 odstotkov letnega prometa kazni. Kaj drugega pa v trenutnem sistemu ni predvidenega. Že v času odpadanja ometa v v šentviškem predoru se je govorilo tudi o uvedbi črnih list. Podjetje, ki bi se znašlo na črni listi, nekaj let ne bi moglo sodelovati na javnih razpisih.
KOMENTARJI (110)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.