Finančni ministri držav članic G20 naj bi bili vse bližje dogovoru o tem, da bodo morale banke objavljati višino plač svojih najbolje plačanih uslužbencev. To pomeni, da bodo morali objaviti podrobnosti, povezane s plačami pri vseh, ki prejemajo več denarja kot predsedniki uprav ali izvršni direktorji, poroča britanski Sky News, ki se sklicuje na neimenovane vire iz srečanja ministrov, ki danes poteka v Londonu.
''Posamezniki, ki bodo ustvarjali dobre rezultate, bodo še naprej imeli milijonske plače, vendar bodo davkoplačevalci in delničarji sedaj vedeli, koliko ljudi v banki je multimiljonarjev. Če pa bodo investicije slabe in se bodo sfižile, bodo morali povrniti izplačane nagrade,'' pojasnjuje analitik Sky News Joel Hills.
Francija in Nemčija se sicer zavzemata za zgornjo omejitev plač in nagrad v bančnem sektorju, vendar britanski finančni minister Alistair Darling to zavrača kot ''neizvedljivo'', ker bi glavni bankirji našli kak drug način za izplačevanje lastnih ''nagrad''. Francoska finančna ministrica Christine Lagarde je ob tem dejala, da so evropski narodi ''odločeni'', da bodo zaustavili kulturo podeljevanje nagrad bankirjem. To naj bi bilo razlog za izjemno velika tveganja v bančništvu in posledično finančno krizo.
Preprečiti ponovitev finančne krize
Finančni ministri G20 na današnjem srečanju v Londonu pripravljajo osnutke dogovorov za srečanje voditeljev G20 septembra v ameriškem Pittsburghu. Pogovori večinoma potekajo o ukrepih, s katerimi bi poostrili pravila za bančno poslovanje, da bi preprečili ponovitev finančnega kaosa, ki je sprožil sedanjo gospodarsko krizo.
Med javnimi nastopi ministri večinoma govorijo o solidarnosti in zavezanosti k stimuliranju gospodarstva z dodatnimi petimi bilijoni dolarjev za obnovo. V zakulisju pa je po poročanju tiskovne agencije Reuters veliko frustracij, saj naj bi bil napredek pri dogovoru o omejitvah bankirskih nagrad, zlasti za tiste, ki so prejeli ogromne državne pakete denarne pomoči, zelo počasen.
Poleg omejevanja nagrad pa so se ministri danes, sicer zelo ohlapno, dogovorili, da morajo banke imeti veliko več rezervnega kapitala v primeru tveganih naložb in potencialnih velikih izgub. Po nekaterih virih naj bi morale odslej banke hraniti tudi kakovostnejši oziroma manj tvegan kapital.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.