Srbski predsednik Aleksandar Vučić je srbskim medijem obelodanil veliko novico, da bo tovarna avtomobilov v Kragujevcu že leta 2024 proizvajala električna vozila za srednji razred. Vučić je novico sporočil po sestanku in podpisu pogodbe s predstavniki družbe Stellantis. Kot poroča B92, bo imela Srbija pomembno vlogo v strateškem načrtu 'Dare Forward 2030'. Ta temelji na elektrifikaciji vseh 14 znamk, ki so del skupine Stellantisa, med njimi pa je tudi italijanski Fiat.
Srbija ima v kragujevški tovarni 33-odstotni delež. Ali bo v tamkajšnji proizvodnji liniji res nastajal električni model fiata panda, za zdaj ni potrjeno, se pa prav ta znamka omenja kot najverjetnejša. Mediji so novi model poimenovali kar 'strujadin' (struja pomeni v srbščini elektriko), po znamenitem poimenovanju 'stojadin' za legendarno zastavo 101, ki so jo izdelovali v Kragujevcu.
Po podpisu pogovora se je Vučić zahvalil vodilnemu v Stellantisu, Carlosu Tavaresu. "Srečen sem, da nam je v teh negotovih časih uspelo izvesti tako pomemben sestanek in skleniti dogovor. To je zelo pomemben dan za Srbijo, danes se začenja novo obdobje tudi za državo, saj moramo družbo pripraviti na prihod električnih in hibridnih vozil," je dejal Vučić in dodal, da gre za investicijo v višini 190 milijonov evrov, od tega bo vlada prispevala 48 milijonov evrov.
Stellantis ob višjih cenah s precejšnjo rastjo prihodkov
Ameriško-evropski avtomobilski proizvajalec Stellantis, ki je lani nastal z združitvijo podjetij Fiat-Chrysler in PSA Peugeot Citroën, je sicer v prvem letošnjem četrtletju ustvaril 41,5 milijarde evrov prihodkov, kar je 12 odstotkov več kot v enakem obdobju lani. Kljub 12 odstotkom manj dobavljenih vozil so koncernu pomagale bistveno višje cene.
Avtomobilski velikan, pod katerega spadajo znamke, kot so na primer Peugeot, Citroën, Fiat, Chrysler, Jeep, Alfa Romeo in Opel, je v prvih treh mesecih leta na konsolidirani ravni dobavil 1,37 milijona vozil, v podjetju pa so padec pripisali neizpolnjenim dobavam polprevodnikov. Težave v oskrbi s čipi, ki so bistven del sodobnih vozil, že nekaj časa pestijo celoten avtomobilski sektor.
Stellantisov finančni direktor Richard Palmer je po poročanju tujih tiskovnih agencij na videokonferenci z vlagatelji ocenil, da se bo oskrba s polprevodniki v drugem delu leta postopno normalizirala, pri čemer bo okrevanje odvisno od odpravljanja težav pri posameznih dobaviteljih in je tako nepredvidljivo. Je pa dodal, da Stellantis v nasprotju z nekaterimi drugimi avtomobilskimi giganti, na primer Volkswagnom, ni tako izpostavljen negativnim posledicam vojne v Ukrajini.
Medtem ko je število dobavljenih vozil precej upadlo, pa so po drugi strani na poslovanje po pojasnilih podjetja pozitivno vplivale splošno višje cene avtomobilov in drugih vozil, ugodna in diverzificirana struktura modelov, pa tudi gibanja valutnih tečajev.
V Stellantisu vztrajajo pri poslovnih ciljih za celotno leto 2022, do leta 2024 pa načrtujejo 200 milijard evrov letnih prihodkov. Do leta 2030 naj bi medtem prodajo podvojili, v Evropi pa trgu ponujali le še električna vozila. V ZDA naj bi bil ta delež pri 50 odstotkih.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.