Vlada se bo v nedeljo dopoldne sestala na seji, namenjeni prodaji Telekoma Slovenije, potem ko so nadzorniki SDH odločitev o tem prepustili vladi kot skupščini SDH. Vlada bo zasedala kot skupščina SDH, so potrdili v kabinetu predsednika vlade. Tako utegne vlada tudi sprejeti odločitev o prodaji.
SD prodaje ne bo podprl
Predsednik SD Dejan Židan je v izjavi za medije pred jutrijšnjo sejo dejal, da bo SD vladi predlagal, da ugotovijo, da nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) iz dveh pomembnih razlogov ni podal soglasja k prodaji oziroma, da se vlada s tem seznani in da se prodajni postopek Telekoma konča.
SD je poznan sklep nadzornega sveta SDH, ki ni dal soglasja k prodaji Telekoma Slovenije, je dejal Židan. Dodal je, da so se pri tem nadzorniki sklicevali na dva razloga. Prvi je zahteva po posebnih jamstvih, ki jih nadzorni svet ne more dati potencialnemu kupcu. "Teh jamstev ne moreta dati niti minister niti vlada. Po mnenju SD posebna jamstva, če se nekaj zgodi, da bo kupec dobil dodaten denar, potencialno lahko da državni zbor, a že to je vprašanje," meni Židan.
Nadzorniki SDH soglasja k prodaji niso dali, ker da je to strateškost kupca, kar je drugi razlog. Se pa pojavlja vprašanje, ali gradivo vlade, ki definira, kaj je strateški kupec, zavezuje prodajalca, je dejal Židan. Njemu je sicer poznano mnenje zakonodajnopravne službe vlade, ki pravi, da se tega mnenja ne da upoštevati, ker so osnova za odločanje v državnem zboru. "In kupec, ki se sedaj omenja, v nobenem primeru ne more biti strateški, ampak je finančni sklad, ki vstopi, prestrukturira in proda po višji ceni," pojasnjuje Židan.
V SD po Židanovih besedah tudi opozarjajo na veliko težavo s ceno. Ta, o kateri se v medijih govori, je podobna vrednosti premoženja v tem trenutku brez prevzemne premijo, torej gre za likvidacijsko ceno, je prepričan Židan.
Povedal je še, da sam sicer ne ve točno, katera točka dnevnega reda bo na seji vlade v nedeljo. Ve samo, da je sklicana redna seja na ta dan ob 9. uri z eno samo točko, ki pa je, kot je dejal, zaupne narave. Tako ministri SD v tem trenutku nimajo gradiva.
Židan, ki je tudi kmetijski minister, bi si namreč želel, da bi se na tej seji pogovarjali o težavah ljudi in brezposelnosti mladih, a predvideva, da se bodo pogovarjali o prodaji Telekoma.
Stališča drugih strank niso enotna
Stališča drugih koalicijskih strank pred nedeljsko sejo vlade v vlogi skupščine SDH niso poenotena. Za končno odločitev DeSUS bo ključna presoja, ali je Cinven strateški kupec ali ne. V DeSUS organi stranke danes ne bodo zasedali na to temo. V največji vladni stranki SMC pa so o prodaji Telekoma razpravljali na seji izvršnega odbora stranke v petek zvečer. Neuradni viri pravijo, da naj bi prodajo podprli.
Uprava in nadzorni svet Slovenskega državnega holdinga (SDH) sta prodajo Telekoma britanskemu skladu Cinven kot edinemu ponudniku sicer podprla, a so nadzorniki v četrtek zvečer sklenili končno odločitev prepustiti vladi kot skupščini SDH.
Premier Miro Cerar je sicer v petek napovedal, da bo vlada odigrala svojo vlogo. Ob tem je ocenil, da položaj s Telekomom Slovenije jasno kaže na to, da tako imenovana neodvisna institucija SDH nujno potrebuje temeljito prenovo in spomnil, da se je ravno končal javni razpis za nove nadzornike SDH. Proti SDH vlada sicer ne bo ukrepala neposredno.
"Res se sprašujem, kako to, da o takih, tudi strokovno obarvanih vprašanjih, ni sposoben odločiti SDH sam. To kaže na precej nenavadno situacijo," je bil kritičen premier Cerar. Ob tem je pojasnil, da naj bi vlado kot skupščino SDH za končno odločitev zaprosili zaradi vprašanja poroštev države in vprašanja, ali gre za strateškega investitorja.
Skupščino SDH sicer skliče uprava holdinga, predsednik njegove uprave Matej Pirc pa je v petek napovedal, da sklic pričakuje v šestih dneh.
Cinven, ki je edini oddal zavezujočo ponudbo za okrog tričetrtinski delež v največjem slovenskem telekomunikacijskem operaterju, je sicer v sredo sporočil, da pričakuje odločitev prodajalcev do 10. junija.
KOMENTARJI (140)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.