''Na današnji seji nadzornega sveta Pivovarne Laško je Boško Šrot podal nepreklicno odstopno izjavo. Člani nadzornega sveta Andrej Kebe, Bojan Košak in predsednik Tone Turnšek so odstop sprejeli. S 24. julijem bo vodenje Pivovarne Laško prevzel Dušan Zorko. Z dosedanjim direktorjem Boškom Šrotom je nadzorni svet sklenil sporazum o predčasnem prenehanju mandata. Za odstop se je Boško Šrot odločil zaradi interesov poslovnega sistema Pivovarne Laško in umiritve pritiskov. Več informacij bo na voljo v naslednjih dneh,'' so zapisali na spletni strani Pivovarne Laško.
Potek seje nadzornega sveta
Na seji nadzornega sveta, ko je postalo jasno, da ga bodo nadzorniki razrešili, je Bošku Šrotu menda zavrela kri. Stopil je na zrak, se vrnil in predlagal, da bi raje odstopil sam. Do zadnjega je iskal denar za pivovarno, tudi v tujini, a v tej vojni očitno ni mogel več zmagati. Ali bo Šrot dobil odpravnino, ni jasno, Zorko, ki jutri prihaja v Laško, pa je tako kot Šrot zaradi prevzemanja laške hobotnice ovaden. A očitno vseeno bolj sprejmeljiv za banke, prek njih pa tudi za politiko, kot Boško Šrot.
Načrti novega šefa Pivovarne Laško
Dušan Zorko, ki bo na položaj stopil že jutri, je v izjavi za 24UR povedal: "Najprej se moram usesti na delovno mesto in od gospoda Šrota pridobiti določene stvari, ki mi jih bo korektno predal. Smatram, da je s to potezo, ki jo je danes naredil – da je sporazumno odstopil – tudi v javnosti pokazal, da je pripravljen sodelovati pri razrešitvi perečih vprašanj. Jaz bom pridobil vse informacije, potem kakovostno razmislil in če bo potrebno, vse, kar ni potrebno za 'core business' (osnovno dejavnost op.a.), odprodal – govorim o določenem deležu v Mercatorju, pa tudi Delo in Večer.“
Na vprašanje novinarke, ali bo Šrot ostal v Pivovarni Laško, je Zorko za 24UR odgovoril: "Ne, ne. Bi bilo nekorektno, da se mu to predlaga."
Novinarka: "Torej odhaja iz pivovarne z vsemi svojimi kovčki?"
Dušan Zorko: "Recimo tako, ja."
Banke dosegle svoje?
Šrotov odhod naj bi zahtevale banke upnice, saj bi bile le tako pripravljene pomagati pri finančni sanaciji podjetja. Finančni položaj se je začel poslabševati, potem ko Nova Ljubljanska banka (NLB) junija ni podaljšala 130 milijonov evrov posojila Infond Holdingu, prek katerega je Šrot obvladoval Pivovarno Laško. NLB je tedaj tudi zasegla deleža mariborske finančne družbe v Mercatorju in Laškem, s katerima je zavarovala posojilo, ter objavila javni razpis za prodajo.
Prvi odzivi na Šrotovo potezo ...
Zgodba o Bošku Šrotu
Zgodba o vzponu in padcu Boška Šrota je dolga skoraj štiri leta. Ko se je po zmagoslavju nad belgijskim Interbrewom v razvpiti pivovarski vojni za Pivovarno Union povzpel na vrh slovenske pivovarske piramide, si nihče ni predstavljal, da se bo zgodba razpletla tako, kot se je.
V štirih letih napletel premoženja za četrtino našega proračuna
52-letni Boško Šrot je v štirih letih v svojo znamenito hobotnico "napletel" najmanj 12 podjetij, vrednih skoraj 2 milijardi evrov. To je več kot četrtino državnega proračuna. Nekaj povsem drugega od vizije, ki jo je Šrot imel, ko mu je Tone Turnšek prepustil krmilo pivovarne.
Julija leta 2003 je Šrot v izjavi za javnost dejal: "Imamo vizijo postati pomembnejše regijsko podjetje."
Njegova lastna vizija je bila očitno drugačna – Pivovarno Laško imeti le zase. Z vrsto trikov in zvijač, preko posrednikov in nabiralnikov. Boško Šrot (maj 2008): "Nakup družbe Kolonel sem zaupal vrhunskim pravnim, finančnim in davčnim strokovnjakom. Zato sem prepričan, da je izveden povsem zakonito in s povsem poštenimi nameni."
Premožen, pa tudi precej dolžan
In če za zdaj policija in tožilstvo zakonitost njegovih poslov še preučujeta, je nekaj že povsem jasno. Šrotova prevzemna avantura je podjetja v njegovi hobotnici pahnila v astronomske dolgove. Pivovarna Laško z okoli 460 milijoni sredstev ima najetih kar 269 milijonov posojil. Pivovarna Union za skoraj 140 milijonov. Do vratu pa je zadolžena glava hobotnice. Ob manj kot pol milijarde sredstvih ima Infond Holding debelih 430 milijonov najetih posojil, večino kratkoročnih, ki jih bo treba plačati kmalu. Vse skupaj: Šrotova hobotnica bankam in upnikom dolguje skoraj milijardo evrov.
In Šrot? Je lastnik dobrih 40 odstotkov hobotnice, njegov delež je vreden okoli 830 milijonov evrov, a je preko njega posredno tudi dolžan okoli 430 milijonov evrov. Ostal pa je tudi povsem brez zaveznikov v politiki. Tako na levi, s katero se je leta spogledoval in z njo simpatiziral, kot na desni, ki mu je pomagala pri gradnji njegovega imperija, pa se mu je nato odpovedala.
KOMENTARJI (200)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.