Z razkritjem, da lastnica Kolonela ni Danijela Rakovič pač pa Boško Šrot s soprogo, je dokončno jasno, da je največja gospodarska hobotnica pri nas Pivovarna Laško doživela menedžerski odkup na stranska vrata. Doživela je natanko to, kar je Šrot vseskozi zatrjeval, da se ne bo zgodilo.
Na vprašanje, zakaj je ves čas zavajal in lagal o lastništvu slamnatega podjetja, Šrot odgovarja, da ga je do tega pripravila vlada Janeza Janše, a da je bilo vse zakonito. "Nakup družbe Kolonel sem zaupal vrhunskim pravnim, finančnim in davčnim strokovnjakom, zato sem prepričan, da je izveden povsem zakonito in s povsem poštenimi nameni,“ odgovarja Šrot.
Šrot je z Rakovičevo, ki je bila zgolj navidezna lastnica Kolonela, sklenil tako imenovano fiduciarno pogodbo – in ta mu je kot pravnemu lastniku Kolonela omogočala, da je ostal skrit. Šrot pojasnjuje: "Sam sem se za takšno obliko odločil, ker je vladajoča politika kreirala izrazito sovražno klimo do domačih koncentracij lastništva, pri katerih so sodelovali aktualni menedžerji. Prav tako je kritika premierja Janše ter ostra kampanja proti meni osebno in celotnemu poslovnemu sistemu Pivovarne Laško pomenila preveliko tveganje za naš poslovni sistem.“
Šrot, ki ima zdaj sam v rokah kar poldrugo milijardo evrov težko gospodarsko hobotnico, je že tarča preiskovalcev, hkrati pa je trdno prepričan, da se je z menedžerskim odkupom zdaj dokončno rešil pritiskov vsakokratne oblast. "Seveda se sprašujtete, zakaj ravno zdaj? To pa zato, ker ne želim, da se preko mojega hrbta in preko Pivovarne Laško, dela cenena protitajkunska politična kampanja za letošnje volitve," pravi Šrot.
Ostal brez glasovalnih pravic
Šrot je že pod drobnogledom kriminalistov, Agencije za trg vrednostih papirjev in Urada za varstvo konkurence. V sodelovanju s tožilstvom naj bi že v prihodnjih dneh proti njemu vložili kazensko ovadbo zaradi suma storitve kaznivega dejanja poslovne goljufije in zlorabe notranjih informacij.
Rakovičeva je za svojo vlogo kot slamnata lastnica Kolonela dobila štiri milijone tolarjev oziroma 16.700 evrov. Ker je lastništvo skoncentrirano, je Urad za varstvo konkurence Šrotu že odvzel glasovalne pravice v Pivovarni Laško. Podvomili so tudi, ali lahko Šrot sploh še vodi največjo slovensko pivovarno. "Če je prišlo do prevzema Pivovarne Laško strogo po novem zakonu, ne bi smel voditi oziroma izvajat tega vpliva,“ pojasnjuje varuh konkurence Jani Soršak.
Že jutri bodo za skupno mizo sedli varuhu konkurence in tožilci. Najbrž bodo vložili kazensko ovadbo. "Bo pa tožilstvo v končni fazi odločilo, ali so podani pogoji ali niso,“ dodaja Soršak.
Ker se je pokazalo, da je Šrot lastnik Kolonela že skoraj dve leti, bo kazensko ovadbo vložil tudi Zoran Janković.
Po Šrotu še Petan?
Enaki ukrepi naj bi grozili tudi prvemu možu DZS Bojanu Petanu (od prejšnjega tedna tudi generalnemu direktorju Term Čatež), ker ni priglasil koncentracije v Termah. DZS ima po umiku lastnih delnic term uradno v lasti 24 odstotkov Term Čatež, skupaj z družbami, ki sodijo v njegov krog, pa več kot polovico kapitala. To naj bi varuha dokazovala na zadnji skupščini Term, kjer je Petan dosegel umik lastnih delnic Term Čatež.
KOMENTARJI (101)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.