Gospodarstvo

Bo srbska vlada posredovala za Mercator?

Ljubljana, 22. 10. 2004 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min
Avtor
P.K./T.S.
Komentarji
0

Poskus prevzema C Marketa s strani Marcatorja je bila glavna tema obiska podpredsednika srbska vlade Miroljuba Labusa v Sloveniji.

Miroljub Labus
Miroljub Labus FOTO: Dare Čekeliš

Postopek v primeru Marcatorjevega prevzema C Marketa je ustavljen, srbska javnost pa je proti slovenskemu trgovcu. Podpredsednik srbske vlade Miroljub Labus, ki se te dni mudi na obisku v Sloveniji, je temu vprašanju posvetil veliko pozornosti. Prevzem se bo tudi zaradi neurejene srbske zakonodaje zavlekel in ta zgodba se bo morda končala na sodišču.

Črna pika v sodelovanju med Srbijo in Slovenijo je Mercatorjev poskus prevzema C Marketa. Do zdaj sta bila v Beogradu organizirana že dva protesta tako zaposlenih kot drugih občanov. Podpredsednik Labus meni, da gre za nekaj, kar se ves čas dogaja. "To je tak značilen primer sovražnega prevzema enega podjetja do drugega podjetja. Kjer koli se kaj takega zgodi, v Srbiji, Sloveniji, Nemčiji, vedno nastanejo napetosti med tistimi, ki kupujejo podjetje in njegovo upravo," pravi Labus.

Zoran Jankovič
Zoran Jankovič FOTO: POP TV

Zoran Jankovič predsednik uprave Mercatorja pa pravi, da mu ni jasno, zakaj v Srbiji proti prevzemu ljudje protestirajo. "To je privatno podjetje v lasti zaposlenih in nekdanjih zaposlenih. Če se odločijo, da ne prodajo podjetja, jim ga ne more nihče prevzet," pojasnjuje Jankovič.

Prevzemni postopek je trenutno ustavljen, saj je sodišče ponovno zahtevalo preverjanje delniške knjige, ker naj delnice ne bi bile vpisane v register s pravo kodo. Jankovič poudarja, da je, preden je Mercator dobil soglasje za prevzem, agencija za vrednostne papirje ugotovila pravilnost vpisa.

Mercator Center
Mercator Center FOTO: Barbara Snoj

Labus je na vprašanje, kaj je mogoče narediti, da bi se postopek prevzema začel odvijati dejal: "Vse, kar lahko naredimo, je, da prosimo trgovsko sodišče, naj se čim prej odloči. Z našo pritožbo pravzaprav želimo, da se hitro nadaljuje proces privatizacije." Do izteka roka je po Labusovih besedah še približno 10 dni. V teh dneh pa lahko ponudbo odda še kdo drug, meni podpredsednik srbske vlade.

Srbska vlada ima v lasti 16 odstotkov delnic, a z njimi zdaj ne nameravajo trgovati. "Stali bomo ob strani, opazovali, kaj bodo naredili mali delničarji, kar je njihova stvar," pravi Labus. Vlada pa bo o usodi svojih delnic v C Marketu odločala, ko se bo vse končalo.

Ker se stvari zapletajo, tudi zaradi neurejene zakonodaje, smo Jankoviča vprašali, ali bo morda sledila tožba. "Mi se še nismo o tem odločili, na vsak način smo stranka v postopku agencije in imamo zelo visoke stroške s pripravo ponudbe," je pojasnil Jankovič.

Do zdaj so praviloma slovenska podjetja dobro sodelovala s srbskimi. Kljub temu pa Mercatorjev poskus prevzema C Marketa meče slabo luč na sodelovanje, vendar Labusa to ne skrbi. " Moj vtis je, da ima Mercator drugačno politiko tudi v Sloveniji, tako da take politike ne izvajajo samo v Beogradu, v Srbiji. Tudi tukaj se malo drugače obnašajo do dobaviteljev. Morda je takšna politika na koncu dobra, ampak na začetku ustvarja napetosti. Pogovarjal sem se z drugimi vlagatelji in nimam vtisa, da bo ta primer pustil kakšne slabe posledice," je dejal podpredsednik srbske vlade.

Koliko časa se bo zgodba še vlekla, se ne ve, morda še nekaj dni, tednov, lahko tudi več mesecev ali celo let. Odvisno pač od srbskega trgovskega sodišča.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta