Predsednik vlade Borut Pahor vedno znova poudarja, da se naša država mora pridružiti francosko-nemškemu vlaku. Poglejmo torej, kaj se sploh dogaja s francoskim gospodarstvom. Po 0,9-odstotni rasti bruto domačega proizvoda (BDP) v prvem četrtletju je v drugem letošnjem četrtletju to stagniralo. A francoski finančni minister Francois Baroin je kljub podatkom, ki jih je predstavil državni statistični urad, poudaril, da je njihovo gospodarstvo trdno.
Sicer je priznal, da so podatki nekoliko razočarali, a še naprej vztraja pri napovedi vlade, da bo Francija letos zabeležila dvoodstotno gospodarsko rast. "Sem zelo samozavesten, saj imamo trdne gospodarske temelje," je dejal.
Bodo ostali brez magičnega AAA? Šlo nanj bi le za govorice? Mar res?
Francija se sicer bori s špekulacijami finančnih trgov, da bi lahko bila naslednja, ki ji bodo bonitetne hiše znižale kreditno oceno AAA. Pomirile jih niso niti navedbe francoskega finančnega ministrstva, ki je to ostro zanikalo. "Te govorice so popolnoma neutemeljene in tri bonitetne agencije Standard & Poor's (S&P), Fitch in Moody's so potrdile, da ni tveganja za znižanje," so poudarili v sredo.
Francoski-nemški vlak z Nicolasom Sarkozyjem in Angelo Merkel na čelu se bo sestal prihodnji torek v Parizu, razpravljali pa bodo o negotovosti, ki je zajela finančne trge, in ukrepih, ki bi lahko pomagali v boju zoper dolžniško krizo v območju evra.
Kako se zoperstavljajo govoricam, ki destabilizirajo trge?
Francija, Italija, Španija in Belgija so ali pa bodo v kratkem uvedle ali razširile prepovedi prodaj na kratko (short selling), je na spletni strani objavil Evropski organ za vrednostne papirje in trge (Esma). S tem se države želijo zoperstaviti "lažnim govoricam", ki destabilizirajo trge.
Države bodo z omejitvami prodaj na kratko poskusile "omejiti koristi, ki jih je mogoče doseči s širjenjem lažnih govoric" ali zagotoviti enake možnosti oziroma boljšo regulacijo na medsebojno močno povezanih evropskih finančnih trgih. Kakšne ukrepe točno bodo države sprejele, Esma ni navedla.
Po ZDA še Francija?
Finančni trgi po svetu so v zadnjih dneh nihali med visoko rastjo in visokimi padci. Vlagatelje skrbijo ZDA, ki jim je bonitetna hiša Standard & Poor's minuli teden znižala kreditno oceno, Španija in Italija, za kateri se špekulira, da bi se lahko pridružili državam območja z evrom, ki potrebujejo finančno pomoč, ter Francija, ki ji sodeč po govoricah grozi znižanje bonitetne ocene.
KOMENTARJI (23)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.