Z dokapitalizacijo bomo banko kapitalsko okrepili, jo naredili bolj stabilno in predvsem bolj odporno proti morebitnim novim šokom iz okolja, je pred glasovanjem delničarje nagovoril predsednik uprave NLB Božo Jašovič. Sodi pa tudi v okvir aktivnosti, sprejetih v sredo na vrhu območja evra v Bruslju, je dodal.
Delničarje so njegove besede očitno prepričale, saj je bil predlagani sklep deležen 99,5-odstotne podpore navzočih na skupščini.
Kot je spomnil Jašovič, je Evropska agencija za nadzor v bančnem sektorju v sredo zvečer sporočila, da bodo morale evropske sistemske banke do konca junija 2012 povečati kapital za 106 milijard evrov, od tega je za Slovenijo predviden znesek 297 milijonov evrov.
Po oceni evropske agencije bi morale sistemske banke v območju evra do konca junija 2012 zagotoviti najkakovostnejši kapital v višini devet odstotkov. "Nekatere banke ta kazalec že izpolnjujejo in ne potrebujejo kakšnih dodatnih ukrepov, druge pa ga ne izpolnjujemo," je dejal Jašovič.
Glede slabih 300 milijonov evrov, kolikor je ocenjena potreba po dodatnem kapitalu za NLB, je Jašovič dejal, da ta ocena ne upošteva posebnosti našega ožjega okolja. Ker smo v Sloveniji priča izredno visoki stopnji insolvenčnih postopkov, so v NLB pod pritiskom oblikovanja oslabitev za kreditna tveganja. "Zato nastaja izguba v poslovanju," je dejal.
Predlog AUKN, da se iz nadzornega sveta NLB odpokliče Marka Simonetija, Rasta Ovina, Andreja Baričiča in Stojana Petriča ter na njihova mesta imenuje Timoteja Jagriča, Štefana Belingarja, Darinko Miklavčič in Duška Kosa, je bil deležen le 8,6-odstotne podpore delničarjev. Prav tako so zavrnili podoben predlog Društva malih delničarjev.
AUKN: Banka bi lahko storila več, kot je
V obrazložitvi predloga menjave štirih članov nadzornega sveta NLB pa so v AUKN zapisali, da so tekoči rezultati banke pod napovedmi uprave in pod pričakovanji Agencije. Po njihovem prepričanju bi banka lahko naredila več na področju prestrukturiranja banke z vidika stroškovne učinkovitosti, načina upravljanja s slabimi terjatvami, krepitvi področja poslovanja z občani in upravljanja skupine NLB.
Ocenjujejo, da je bil dosedanji nadzorni svet v odgovoru na zahteve finančne krize premalo odločen in predvsem prepozen. To je tudi glavni razlog za predlagano zamenjavo posameznih članov. Ker je drugi največji delničar KBC preprečil prenovo nadzornega sveta, v Agenciji ocenjujejo, da je s tem KBC ''v veliki meri prevzel odgovornost za bodoče in preteklo stanje v banki''.
Pahor: Lahko pride tudi tuji partner
O načinu dokapitalizacije Nove Ljubljanske banke (NLB) bo verjetno morala odločiti nova vlada spomladi prihodnje leto, je danes v Bruslju dejal premier Borut Pahor, ki opravlja tekoče posle. Pri tem je ponovil, da sam ne izključuje možnosti prihoda tujega strateškega partnerja, ki bi imel večino.
"Dokapitalizacija banke bo potrebna in spomladi prihodnjega leta bo verjetno nova vlada morala odločiti, na kakšen način," je dejal Pahor. "Jaz sem povedal, da bo treba takrat zelo preudarno oceniti, kaj je najboljši način, pri čemer ne izključujem možnosti prihoda tujega strateškega partnerja, ki bi imel večino, s tem da Slovenija zadrži 25-odstotni delež plus zlato delnico. No, o tem bo odločila nova vlada," je še dejal.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.