Gospodarstvo

Bo šel Vegrad vendarle v stečaj?

Velenje, 28. 09. 2010 12.56 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Če do četrtka ne bo sredstev za tekoče poslovanje, bo direktor Boris Medved preklical predlog za prisilno poravnavo, kar pomeni začetek stečaja Vegrada.

Delavci velenjskega gradbenega podjetja Vegrad danes stavkajo že deveti dan. Nervoza je vse večja, pravi sindikalist Srečko Čater.
Delavci velenjskega gradbenega podjetja Vegrad danes stavkajo že deveti dan. Nervoza je vse večja, pravi sindikalist Srečko Čater. FOTO: POP TV
Sindikalist Srečko Čater je kritičen do odnosa države do stavkajočih, saj jih po njegovih besedah razen velenjskega župana Srečka Meha ni nihče nagovoril ali obiskal.

Zaposleni v Vegradu stavkajo od prejšnjega ponedeljka in od podjetja pričakujejo izplačila neporavnanih obveznosti ali pa stečaj družbe. Zdaj se opirajo na obljube direktorja podjetja Borisa Medveda, da bo, če do četrtka ne bo zagotovil sredstev za tekoče poslovanje, kamor spada tudi redno izplačevanje plač, preklical podan predlog za prisilno poravnavo, kar pomeni začetek stečaja podjetja, je dejal sindikalist Srečko Čater.

Podjetje je zdaj v postopku prisilne poravnave, ki jo je sodišče uvedlo 1. septembra, tako da se 1. oktobra izteče rok za prijavo terjatev. Med drugim so svoje terjatve iz naslova neporavnanih plač, stroškov, regresov in jubilejnih nagrad prijavljali tudi delavci. Pooblastilo svobodnemu sindikatu za prijavi terjatev je dalo 633 delavcev, vendar pa vodstvo družbe po besedah Čaterja "ni bilo zmožno" podati natančnih podatkov, koliko je podjetje dolžno posameznemu delavcu. Zato so prijavljene terjatve določili linearno, in sicer 20.000 evrov za posameznika.

Delavci medtem že deveti dan stavkajo na delovnih mestih in pred stavbo uprave Vegrada v Velenju, kjer se jih je tudi danes zbralo več kot 300. V sredo jih pričakujejo še več, saj naj bi se jim spet pridružili stavkajoči iz Ljubljane. Neredno izplačevanje plač, s katerim se že več mesecev srečujejo delavci Vegrada, poseben problem predstavlja za delavce z delovnimi dovoljenji, ki imajo stalno prebivališče v Bosni in Hercegovini. Teh je v Vegradu okoli 400 od dobrih 1000 vseh zaposlenih, ki si delovnih dovoljenj ne morejo podaljšati, ker nimajo izkazanih denarnih prihodkov. Zato se je sindikat povezal tudi z veleposlaništvom BiH v Sloveniji, katerega predstavnik je v ponedeljek po Čatrovih besedah obiskal stavkajoče delavce v Velenju in skuša pomagati v okviru zmožnosti.

Ker podjetje že od februarja zaposlenim ni poravnalo prispevkov, so delavci in sindikat pričakovali tudi od Davčne uprave (Durs), da ukrepa. Z Dursa pa so sporočili le, da aktivno sodelujejo v upniškem odboru in redno spremljajo situacijo. Podrobnosti pa so davčna tajnost.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10

KOMENTARJI (5)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

Mancyy
29. 09. 2010 14.29
Vegrad v stečaj, Šiptarje in Bosance domov, Slovenske delavce na zavod ter na pogorišču te Balkanske neevropske firme postaviti konkurenčno Evropsko na trgu dela uspešno podjetje.
Ales Kucej
28. 09. 2010 17.10
Očitno Hilda preveč ve pa je zaščitena kot severni medved Če bi bila moja mati bi se ji javno odpovedu
seba666
28. 09. 2010 15.01
sam da SNIPER kupim,bomo videli kdo bo koga se kdaj nategnil.....
tron3
28. 09. 2010 14.17
Do četrtka bodo popucali kar se bo še dalo, čestitam, pa država, ki je tudi lastnica Vegrada pa sedi križem rok, nobene revizije poslovanja, nič od nič, bravo Hilda imaš pa močno zaledje, le kdo te v državi tej ščiti
Libra77
28. 09. 2010 13.32
Jaz bi raje vprašal kdaj bo kdo od ogovornih šel v zapor za v poduk prihajajočim Hildam in tistim nad njo.