Direktor mariborskega letališča Silvo Ambrož je dejal, da je pred kakršnimkoli morebitnim dogovorom z Ryanairom potrebno urediti še status letališča (koncesijsko pogodbo, obnovo itd.), o čemer se morajo dogovoriti s predstavniki resornega ministrstva.
Stiki z ministrstvom za promet in prometnim ministrom Janezom Božičem glede statusa mariborskega letališča so pozitivni in upamo, da bomo to kmalu uredili, je dejal Ambrož in dodal, da je večina načrtov letališča povezanih prav z dogovorom z državo.
Letališče ne dosega praga rentabilnosti
S prometnega ministrstva pravijo, da z Aerodromom Maribor trenutno ne potekajo nobena pogajanja. Ministrstvo je lani pripravilo osnutek pogodbe o upravljanju letališke infrastrukture na letališču in obratovanju letališča. Ko je ministrstvo z Aerodromom preverjalo določene rešitve, je ugotovilo, da je predhodno potrebno dodatno razjasniti določena vprašanja iz pogodbenih odnosov, ker letališče ne dosega praga rentabilnosti poslovanja.
Upoštevati je namreč potrebno, da gre za posebni pogodbeni odnos med državo in pravno osebo zasebnega prava, ki ga ureja več predpisov. Pogodba, ki bo sklenjena, bo imela določene elemente koncesijske pogodbe, ne bo pa koncesijska pogodba, kot jo poznamo iz zakona o gospodarskih javnih službah. V vmesnem času je država ob izdatnem koriščenju sredstev iz evropskih skladov obnovila večji del letališke infrastrukture. Na ministrstvu pričakujejo, da bodo pogovore nadaljevali takoj po aktiviranju investicij v letališko infrastrukturo, predvidenimi s pogodbo.
Točnega roka za nadaljevanje pogajanj in sklenitev pogodbe o upravljanju letališke infrastrukture na letališču Maribor in obratovanju letališča Maribor v ministrstvu še ne morejo navesti, pričakujejo pa, da bo spremenjen in dopolnjen predlog pogodbe pripravljen za nadaljevanje pogajanj v drugi polovici letošnjega leta.
Dan D bo 31. januarja
Uprava RS za civilno letalstvo bo predvidoma 31. januarja na letališče poslala komisijo, ki bo opravila pregled, nujen za podaljšanje obratovalnega dovoljenja Aerodromu Maribor kot obratovalcu javnega mednarodnega letališča. Če bo obratovalec letališča izpolnjeval predpisane pogoje, mu bo uprava izdala obratovalno dovoljenje s 1. februarjem letos. Veljavnost obratovalnega dovoljenja je časovno omejena in ne more biti daljša od petih let. Mariborsko letališče je lani dobilo dovoljenje za eno leto.
Letališče Maribor, ki za obnovo in modernizacijo infrastrukture lani in letos načrtuje investicije v višini pet milijonov evrov, je lani zabeležilo močno povečanje števila potnikov in blaga. Predlani je letališče beležilo 290 pristankov letal, lani pa se je ta številka povečala skoraj na 1000. Kljub zvišanju pa v Aerodromu Maribor niso povsem zadovoljni z rezultati, saj si želijo še več prometa.
Pred kratkim je z mariborskega letališča začel na redni liniji v Pariz leteti avstrijski letalski prevoznik Styrian Spirit, ki z mariborskega letališča opravlja tudi poletne čarter lete na Krf in bolgarski Burgas.