Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je objavilo javni razpis, katerega namen je izboljšanje letalske povezljivosti Slovenije z evropskimi in tretjimi državami. Kot opozarjajo na ministrstvu, je pandemija najbolj prizadela prav turistično in transportno panogo, hkrati pa je za razvoj slovenskega gospodarstva velikega pomena prav mednarodni letalski promet in mednarodna povezljivost slovenskega gospodarstva z Evropo in ostalim svetom. Trenutno z našega osrednjega letališča Jožeta Pučnika Ljubljana leti le še šest tujih prevoznikov.
Ohranitev sedanjih in vzpostavitev novih rednih linij
Cilj razpisa je ohraniti obstoječe redne mednarodne letalske linije in spodbuditi vzpostavitev novih rednih letalskih linij prevoznikov, ki so zaradi posledic pandemije prenehali leteti v Slovenijo. Z razpisom bo država sofinancirala stroške, ki jih imajo letalski prevozniki s tem, da zagotovijo lete in pripeljejo potnike v Slovenijo. Za sofinanciranje bo na voljo pet milijonov evrov pomoči, pri razdeljevanju sredstev pa se bo upoštevalo število letalskih linij in število pripeljanih potnikov v Slovenijo.
Na razpis se lahko prijavijo letalski prevozniki, ki že izvajajo ali bodo izvajali letalske operacije (redne linije) na eno ali več letališč v Sloveniji (Letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, Letališče Edvarda Rusjana Maribor in Letališče Portorož). Prvi rok za oddajo vlog je 9. november 2020, temu pa bosta sledila še 10. junij 2021 in 11. oktober 2021.
Epidemija strmoglavila letalski potniški promet
17. marca letos je država sprejela odlok, s katerim je ukinila letalski potniški promet. Ta je veljal do 12. maja. Epidemija covida-19 in ukrepi za preprečitev njenega širjenja so močno prizadeli tudi letalski promet povsod v Evropi in po svetu. Letalski prevozniki, ki izvajajo lete v Slovenijo, so se v maju in juniju postopoma vračali na mednarodno letališče Jožeta Pučnika Ljubljana, a so bili zaradi upada turističnih tokov število in frekvence letov bistveno manjši kot v letu 2019. Trenutno stanje letalskega potniškega prometa v Sloveniji je skrb vzbujajoče.
Če je v začetku leta 2020, po jesensko-zimskem voznem redu, poleg čarterskih poletov, v Slovenijo redno letelo 12 tujih letalskih prevoznikov, jih je v septembru letelo le še devet, v oktobru pa le še šest. V letu 2019 je letelo v Slovenijo 17 tujih prevoznikov, nekateri tudi na več različnih linijah, večkrat na teden.
Podatki za osrednje mednarodno letališče kažejo, da so v letu 2019 prepeljali 1.727.136 potnikov, kar je pet odstotkov manj kot v letu 2018. Premikov letal je bilo 31.489 oz. 11,3 odstotka manj. Navedeni padec letalskega prometa gre na račun stečaja domačega letalskega prevoznika Adria Airways, s čimer je naša država v letalskem potniškem prometu postala povsem odvisna od tujih letalskih prevoznikov.
Marca 2020 se je število letalskih potnikov v primerjavi z istim mesecem lani zmanjšalo za več kot 60 odstotkov, aprila in maja pa potnikov praktično ni bilo. Število premikov letal se je aprila zmanjšalo za 79,8 odstotka in za 77,6 odstotka v maju (primerjava z istim obdobjem lani). Trend se je nadaljeval junija, ko se je število potnikov in število premikov letal kljub odpravi omejitev potovanj v primerjavi z istim mesecem lani zmanjšalo za 97,2 odstotka oziroma 72,3 odstotka. Tudi julija in avgusta se stanje ni bistveno izboljšalo.
Letalski prevozi ključni za okrevanje in razvoj gospodarstva
Letalski prevozi povezujejo Slovenijo z mednarodnim poslovnim okoljem in omogočajo turistični pretok potnikov predvsem iz evropskih in drugih oddaljenih trgov. Zato je za Slovenijo vitalnega gospodarskega pomena, da Slovenija obdrži redne letalske linije do najpomembnejših evropskih središč in do strateških tujih trgov, kot so Nemčija, Francija, Benelux, Švica, Velika Britanija in Rusija, ter jugovzhodni del Balkana, poleg teh pa tudi do drugih tujih trgov. Povezavo z navedenimi destinacijami trenutno omogočajo le tuji letalski prevozniki, ki pa zaradi močnega upada letalskega potniškega prometa nimajo interesa za dvig frekvenc letov.
Slovenski turizem je v pretežni meri odvisen od potovanj tujih turistov, ki ustvarijo kar 75 odstotkov vseh turističnih prihodov in 72 odstotkov prenočitev v Sloveniji. V Slovenijo prispe z letalom v glavni (poletni) sezoni skoraj ena četrtina vseh tujih gostov, zato je dostopnost Slovenije z letalskimi prevozi ključna za nadaljnji zagon in krepitev turistične panoge.
Kdo je upravičen do pomoči?
Na prvi rok se lahko prijavijo le tisti, ki so izvajali letalske operacije v potniškem prometu (redne linije) na letališčih v Sloveniji kadar koli v obdobju od 1. marca do vključno 30. septembra letos. Na drugi rok tisti, ki so izvajali lete kadar koli v obdobju od 1. oktobra letos do vključno 31. maja prihodnje leto, in na tretji rok tisti, ki so izvajali lete kadar koli v obdobju od 1. junija do vključno 30. septembra 2021.
Prijavitelji na 1. in 2. rok za oddajo vlog bodo morali vsaj dva meseca 2-krat tedensko izvajati redne potniške linije na eno izmed letališč v Sloveniji v obdobju od 28. marca do 30. oktobra 2021 (v času poletne letalske sezone). Prijavitelji na 3. rok za oddajo vlog bodo morali 2-krat tedensko izvajati redne potniške linije na eno izmed letališč v Sloveniji v obdobju od 31. oktobra do 31. decembra 2021.
Letos na voljo 1,5 milijona evrov
Na voljo je okvirno pet milijonov evrov sredstev. V letošnjem letu je iz proračunske postavke spodbujanja letalske povezljivosti Slovenije (covid-19) na voljo 1,5 milijona evrov, prihodnje leto pa 3,5 milijona evrov. Dodeljena sredstva morajo biti porabljena do konca 2021.
Za zdaj še ni točno znano, v katero kvoto bo upravičencem šteta dodeljena državna pomoč. Ali bo to v kvoto COVID državne pomoči po točki 3.1 Začasnega okvira, sicer pa v kvoto de minimis pomoči. V prvem primeru skupni znesek pomoči, dodeljen enotnemu podjetju, ne sme presegati 800.000 evrov, v drugem pa 200.000 evrov v katerem koli obdobju treh poslovnih let.
In kako bodo izračunali višino pomoči?
Za vsakega prijavitelja se izračuna delež, ki ga predstavlja njegov prispevek v skupnem številu opravljenih letov, kot tudi pripeljanih potnikov vseh prijaviteljev, ki izpolnjujejo pogoje za izbor, v upravičenem obdobju, določenem za posamezno odpiranje.
Seštevek deleža glede na skupno število opravljenih letih in deleža glede na skupno število pripeljanih potnikov za posameznega prijavitelja, je podlaga za izračun višine sofinanciranja.
Seštevek obeh deležev za vsakega prijavitelja, pomnožen z razpoložljivimi sredstvi, predstavlja vrednost sofinanciranja, ki jo prejme posamezni prijavitelj ob omejitvi sofinanciranja do največ 30 evrov po pripeljanem potniku na upravičenca.
KOMENTARJI (58)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.