Delavke nekdanjega trboveljskega obrata Peka, ki še vedno čakajo na odgovor gospodarskega ministra Mateja Lahovnika glede srečanja, a jim ga kljub dogovoru ni posredoval do konca maja, so se danes s pismom obrnile na premierja Boruta Pahorja. V njem ga obveščajo o "ignoranci in ponižanju ter krivici" in ga pozivajo h konstruktivni komunikaciji.
Kot je povedala vodja iniciativnega odbora delavk nekdanjega Čevljarsko-storitvenega podjetja (ČSP) Marta Kavšek, se je odbor z ministrom Lahovnikom za srečanje dogovoril že 11. maja, Lahovnik pa jim je obljubil, da jim bo datum posredoval do konca maja. Ker tega vse do danes ni storil, jim ni preostalo drugega, kot da se z elektronskim pismom obrnejo še na premierja. V primeru ponovne ignorance se bodo delavke sestale in organizirale protest pred vladno palačo.
Čudno kadrovanje Ropa?
Iniciativni odbor se z Lahovnikom želi sestati pred srečanjem z državnim pravobranilcem, ki naj bi dal mnenje, ali je država odškodninsko odgovorna za nekatere neizplačane terjatve. Kavškova je poudarila, da so delavke nekdanjega ČSP, ki je šel v stečaj leta 2002, prepričane, da jim zaradi škodnega ravnanja države v Peku, zaradi čudnega kadrovanja vlade Toneta Ropa in njegovega vplivanja na vodilne v podjetju, zaradi domnevnih zlorab položaja in škodnih ukrepov vodilnih v Peku pripada odškodnina.
O višini odškodnine Kavškova ne govori, je pa poudarila, da je enkrat državni pravobranilec njihove zahteve zavrnil. Delavke pa so prepričane, da ni "upošteval vseh dejstev", zato so zahtevale nov sestanek, pred tem pa še srečanje z ministrom Lahovnikom. Delavke so se v zameno za obljube o zagotovljenih delovnih mestih v ČSP, v katerem je bila država prek tržiškega Peka večinska lastnica, med drugim odpovedale plačam, ki jih jim je bila družba dolžna. "Kljub temu je šel ČSP v stečaj, skoraj 300 delavk pa je bilo izigranih," je poudarila Kavškova. Pekove delavke so julija 2006 sicer že dobile izplačanih za skoraj 830.000 evrov terjatev iz naslova odškodninskega sklada, za katerega so nekdanjim delavkam ČSP denar brez njihovega soglasja od leta 1992 trgali od plač.
Poleg tega so dobile tudi poplačila prednostnih terjatev iz naslova stečaja Peka Trgovine in denar, ki so ga delavci prispevali za nabavo materiala oziroma ohranitev delovnih mest. Nekdanje delavke pa zahtevajo še izplačila zadolžnic v letih 1991–1996 in z lastninskimi certifikati ter odpravnine in neplačane plače iz naslova stečajev Peka in ČSP, kar pa jim ni bilo priznano. Kavškova pravi, da je bilo samo neizplačanih plač za 25 milijonov evrov, tu pa je treba prišteti še obresti za vsa ta leta in odškodnine za "psihične bolečine", ker so bile izigrane. Natančnih številk ne more navesti, tudi zato, ker niso dobile vpogled v arhive, kar tudi zahtevajo.
KOMENTARJI (9)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.