V 30 dneh bo predvidoma znana odločitev sodišča v tožbi nekdanjega prvega moža Intereurope Andreja Lovšina, ki zaradi domnevno nezakonite razrešitve s položaja predsednika uprave od Intereurope zahteva 330.000 evrov odškodnine. Glavna obravnava se je na okrožnem sodišču v Kopru danes začela in tudi že zaključila.
Lovšina, ki ga na sodišču danes ni bilo, je nadzorni svet Intereurope s položaja predsednika uprave razrešil marca 2008 zaradi nedoseganja poslovnih ciljev, prekoračitve pooblastil in kršitve delovnih obveznosti.
Znesek 330.000 evrov, kolikor terja od Intereurope, predstavlja po navedbah njegovega odvetnika Francija Matoza vsoto plač, ki bi jih nekdanji prvi mož Intereurope prejel do izteka svojega mandata, vključno z bruto zneski, davki in prispevki. Po njegovih besedah razrešitev iz krivdnih razlogov ni bila utemeljena, Lovšin pa za investicijo v logistični center tudi ni prekoračil svojih pooblastil. Kot je pojasnil, je bilo s sklepom nadzornega sveta Lovšinu omejeno zgolj sklepanje poslov brez prehodnega soglasja nadzornega sveta v zvezi z investicijami in naložbami v vrednosti nad štiri milijone evrov, ne pa dajanje poroštev.
Intereuropa je za projekt v Rusiji po besedah Matoza namenila 44,7 milijona evrov, kar je odobril tudi nadzorni svet, njena hčerinska družba Intereuropa East pa je najela 72,8 milijona evrov kredita, za katerega je poroštvo nudila Intereuropa. "V tem primeru ni šlo ne za investicijo ne za naložbo, ampak za najemanje kredita hčerinske družbe in dajanje poroštva s strani matične družbe," je dejal po obravnavi.
"Moram priznati, da me take izjave presenečajo, presenetila pa me je že sama tožba," je o navedbah Matoza, da naj poroštvo ne bi predstavljalo prekoračitve pooblastil, dejal zastopnik Intereurope, odvetnik Miha Kozinc. Zgolj ta izjava je po njegovem zadosten dokaz, kako so zadeve potekale v zvezi z investicijo v Rusiji. Upa, da bo sodišče sledilo navedbam, ki jih je v vlogah podala Intereuropa, in tožbeni zahtevek tožeče stranke zavrnilo. Glede na tožbe, ki jih je Intereuropa vložila zoper nekdanje vodstvo, in predkazenski postopek bi bila vsakršna drugačna odločitev po njegovem veliko presenečenje.
Intereuropa je januarja letos vložila odškodninsko tožbo zoper nekdanjega predsednika uprave Lovšina in nekdanja člana uprave Zvezdana Markežiča in Ondino Jonke v vrednosti 37,5 milijona evrov. Ključni del tožbe se nanaša na sporna vlaganja družbe v Rusijo in Ukrajino. Zaradi suma zlorabe položaja in pravic v zvezi z investicijo v terminal Čehov je policija Lovšina kazensko ovadila že leta 2008, ko je bil še na čelu Intereurope.
KOMENTARJI (14)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.