V prestolnici se trenutno stanovanje, ki meri 25 kvadratnih metrov, prodaja za 115 tisoč evrov. Pri pregledovanju strani z nepremičninsko ponudbo pa je težko najti enosobno stanovanje, ki bi stalo manj kot tri tisoč evrov na kvadratni meter. Poleg visokih cen stanovanj pa iskalci nepremičnin naletijo na novo oviro. Obrestne mere kreditov so namreč vedno višje.
Alina Meško iz Zveze potrošnikov Slovenije pri tem pojasnjuje, da je večja težava pri Euriborju. "Če smo imeli na začetku leta negativno vrednost, smo v sredini leta prišli na nulo, zdaj pa je vrednost že skoraj 2,5-odstotna. To predstavlja velik problem, predvsem za tiste, ki že imajo kredite," je pojasnila Meškova. V zvezi potrošnikov zato iskalcem kreditov predlagajo, da izberejo kredit s fiksno obrestno mero, prav tako pa predlagajo, naj iskalci kreditov med sabo primerjajo ponudbe različnih bank.
Ekonomist Rok Spruk pojasnjuje, da so danes krediti – v primerjavi z obdobjem pred pandemijo in pred vojno v Ukrajini – dražji za skoraj petino. Na drugi strani pa prvi mož NLB pravi, da obrestne mere niso poletele v nebo, ampak da se je zgodilo ravno obratno. Po njegovih besedah so se razmere v bančništvu po dolgih letih absurdno nizkih obresti zdaj vendarle normalizirale.
Med bankirji sicer še vedno veliko nezadovoljstva vzbuja odločitev Banke Slovenija izpred treh let, da močno zaostri pogoje za kreditiranje.
"To je neupravičeno, nepošteno in absurdno. Z dvigom minimalne plače bodo ljudje še manj kreditno sposobni, imeli bodo več denarja in bodo lahko dostopali do manj kreditov. Slovenski politiki in regulatorji tega ne želijo slišati že tri leta," pravijo v NLB.
KOMENTARJI (81)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.