Kalifornija, ki sicer predstavlja kar 12 odstotkov vseh dohodkov v ZDA, se je znašla pred bankrotom. Primanjkljaj v proračunu osme gospodarske sile sveta namreč meri več kot 24 milijard ameriških dolarjev oziroma več kot 17 milijard evrov. Znesek predstavlja približno četrtino dela državnega proračuna, ki ga država sicer uporablja za plačevanje dnevnih izdatkov.
Ker se republikanski guverner Arnold Schwarzenegger, večinsko demokratski predstavniški dom in senat ne morejo zediniti o proračunu, ki naj bi v veljavo prišel s prvim dnem tega meseca, državi do septembra grozi še dodatne 4,6 milijarde evrov primankljaja.
Kalifornijski 'Terminator' proti obdavčitvi bogatih
Schwarzenegger se kljub nezavidljivemu stanju države še vedno upira povišanju davkov. Za tak sklep je sicer obvezna dvotretjinska večina v domovih parlamenta, a manjšinski republikanci lahko z vetom preprečijo vsakršen tovrstni predlog demokratov. Do preprečitve bankrota z državnimi posojili je precej zadržan tudi ameriški predsednik Barack Obama, ki pravi, da bi bila pomoč bogatim Kalifornijcem slabo znamenje za druge.
V tretje gre rado
Kalifornijo, ki se je tako že tretrjič v 15 letih znašla pred bankrotom, je po besedah analitikov do trenutnega stanja pripeljalo veliko dejavnikov. Finančna kriza je Kalifornijcem prinesla velika odpuščanja, zaradi katerih je odstotek brezposelnosti za dobra dva odstotka višji od povprečja ZDA. Za 40 odstotkov je upadla prodaja in državni prihodki od davkov so se v tem kratkem času znižali kar za tretjino.
KOMENTARJI (10)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.